Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος από τη Βάλουρ και μπροστά στο σκορ καθ΄ όλη τη διάρκεια του τελικού EHF European Cup στο ΣΕΦ, αλλά έχασε το τρόπαιο στα πέναλτι.

Ο Ολυμπιακός ήταν συγκλονιστικός και ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έχασε όμως στα πέναλτι με συνολικό σκορ 35-32 από την Βάλουρ την ευρωπαϊκή κούπα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, που φιλοξένησε πάνω από 7.000 φίλους του Θρύλου!

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς, έβγαλε μεγάλες άμυνες και είχε έναν εξαιρετικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια, παίρνοντας προβάδισμα 4-1, με τον Σάββα, στο 5:13. Η Βάλουρ μείωσε σε 4-2, όμως η «απάντηση» του Θρύλου ήταν άμεση, με τον Σάββα να «γράφει» το 5-2, στο 7:44 και τον Παπαβασίλη να δίνει «αέρα» +4 (6-2), με τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με νέο τέρμα του Σάββα (11:35), διατήρησαν το +4 (7-3). Ο φοβερός και τρομερός Σάββας «χτύπησε» ξανά, στο 14:12, κάνοντας το 8-4, ενώ ο Κοτανίδης συνέχισε τις σπουδαίες επεμβάσεις, κρατώντας την Βάλουρ σε χαμηλό σκορ. Γκολ του Σλίσκοβιτς στην κόντρα και 9-5 ο Ολυμπιακός, στο 18:38, με τον Παπαβασίλη να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (10-5), για πρώτη φορά (19:24), με σουτ σε κενή εστία! Ο Τζηράς κράτησε το +5 (11-6), σκοράροντας στο 21ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Μιχαηλίδης «έγραψε» το 12-7. Οι Ισλανδοί μείωσαν σε 12-9, ο Μοντόρο «απάντησε» (13-9), στο 25ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να επαναφέρει το +5 (16-11), στο 28:54! Το 16-11 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με τον Θρύλο να κυριαρχεί.

Αλεξανδρής προς Σλούκα: «Δεν σε τιμούν αυτές οι δηλώσεις»

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος, «πάτησαν» το «γκάζι» και ξέφυγαν με +7 (22-15), στο 41ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς, με τον Σάββα να σκοράρει δύο διαδοχικά τέρματα (42:01, 42:58), «εκτοξεύοντας» τη διαφορά στο +8 (24-16). Παρόλα αυτά, η Βάλουρ «ροκάνισε» τη διαφορά, μείωσε σε 26-22 και 28-24, όμως με δύο ακόμη τέρματα του Σάββα (54:13, 55:38), ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +6 (30-24). Στο 59:12, ο Πασσιάς έκανε το 31-26, αλλά η ισλανδική ομάδα, εννιά δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, μείωσε σε 31-27 και έστειλε τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη «ρωσική ρουλέτα», ο Θρύλος απώλεσε τον τίτλο του EHF European Cup, αφού η Βάλουρ επικράτησε με 5-4, μετά από χαμένη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου σκόρερ Σάββα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 8-4, 10-6, 13-9, 16-11 (ημχ.), 18-14, 22-15, 24-18, 26-22, 29-24, 31-27 (κ.α.), 4-5 (τα πέναλτι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 3, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

Βάλουρ (Όσκαρσον): Μ. Γκούσταφσον, Γκίσλασον 1, Γιόνσον 4, Σίγκουρτσον, Μπόρνταρσον 1, Πάλσον, Όρσκαρσον 4, Στέφανσον, Ι. Γκούσταφσον 8, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 7, Νόρντμπεργκ 2, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 1.

Διαιτητές: Σέκουλιτς-Γιόβαντιτς (Σερβία), Παρατηρητής: Βιλάντερ (Νορβηγία), Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 5/6-6/7

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΑΛΟΥΡ 31-27 (κ.α) – Συνολικό σκορ: 35-32

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Σλίσκοβιτς 5, Σάββας 10, Μοντόρο 3, Βίντα 3, Πασσιάς 2, Κάβτσιτς, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Κανδύλας, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 1, Δομπρής 3, Παπαντωνόπουλος, Κοτανίδης

ΒΑΛΟΥΡ (Όσκαρ Μπιάρνι Όσκαρσον): Όσκαρσον, Γιόνσον, Μάγκνουσον, Φίνσον 1, Γκίσλασον, Γκούσταφσον Ίσακ 7, Χόστερτ 1, Πέτερσον, Σίγκουρντσον, Πόρνταρσον, Πάλσον, Στεφάνσον, Χουλίουσον, Νόρντμπεργκ, Γκούσταφσον Παλ, Φίλκισον