Στο 1-1 με την Ξάνθη στο Ρέντη έμεινε ο Ολυμπιακός Β'.

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο παιχνίδι, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κωστή, δέχθηκαν όμως την ισοφάριση αμέσως μετά από τον Θυμιάνη.

Οι παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, με τον Καρβάλιο να έχει καλή εκτέλεση φάουλ στο 8’ ενώ από τα πόδια του Πορτογάλου, που έκανε την πρώτη του συμμετοχή με τα ερυθρόλευκα, ξεκίνησε η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Η εξαιρετική του μπαλιά έβγαλε σε πλάγιο τετ α τετ τον Μαρίνο από δεξιά, ο οποίος νικήθηκε από τον Ίτσο.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Ο Ολυμπιακός έβγαλε ακόμα μία τελική με το σουτ του Καρμπόβνικ στο 26’ να φεύγει έξω ενώ η Ξάνθη είδε τον Γκάβριτς να σουτάρει άουτ λίγο πριν το ημίχρονο.

Ακόμα λιγότερες καλές στιγμές είχε το β’ μέρος. Οι δυνατές μονομαχίες και το παιχνίδι κέντρου ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά του αγώνα με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να φτάσουν με αξιώσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Ο Ξενιτίδης είχε σουτ υπό καλές προϋποθέσεις στο 74’ με την μπάλα να περνάει άουτ ενώ η Ξάνθη απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμι δύο λεπτά αργότερα.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Πειραιώτες βγήκαν πολύ ωραία στην κόντρα επίθεση, ο Κωστή βρέθηκε σε θέση βολής λίγο έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα του Ίτσο για το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση μετά τη σέντρα των φιλοξενούμενων, η Ξάνθη βρήκε γκολ με τον Θυμιάνη να σκοράρει με το κεφάλι μέσα από την περιοχή, παίρνοντας έτσι το βαθμό της ισοπαλίας.

Ολυμπιακός (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Καλογερόπουλος, Καρμπόβνικ, Ξενιτίδης, Σουρλής, Καρβάλιο (62’ Κωστή), Τσέλιος (82’ Σαπουντζής), Μαρίνος, Πινακάς (71’ Ντόι).