Ο Ολυμπιακός Β' πήρε τη δεύτερή του νίκη (1-0), χάρη σε γκολ του Κωστή, με αντίπαλο τη Λάρισα, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τη Super League 2 Betsson. Στο Ρέντη οι Μαρτίνς, Τοροσίδης, Καραπαπάς. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός Β’ φιλοξένησε την ομάδα της ΑΕΛ, στο προπονητικό κέντρο του Θρύλου στο Ρέντη. Σε μια αναμέτρηση, η οποία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για τη φετινή Super League 2 Betsson.

Στο γήπεδο είδαμε αρκετούς ανθρώπους των «ερυθρόλευκων», όπως ο Πέδρο Μαρτίνς, ο Βασίλης Τοροσίδης, ο Κώστας Καραπαπάς, αλλά και οι Αγραφιώτης, Θέος κλπ. Όλος ο Θρύλος, ΜΙΑ οικογένεια, με στόχο το μέλλον της ομάδας!

Στον κόσμο του ο… Καρτάλ: «Η Φενέρ άξιζε να περάσει…»

Ως προς το αγωνιστικό, είδαμε τον Ιμπαγάσα να ξεκινά τον Τζολάκη στην εστία, τους Μπαγκαλιάνη, Κινκούε, Ξενιτίδη, Αποστολόπουλο στην άμυνα, μπροστά τους έβαλε τους Σουρλή, Σαπουντζή, Νίκολιτς και Βοϊλή, ενώ οι Μαρίνος και Μπα έκλειναν την ενδεκάδα. Η ΑΕΛ παρατάχθηκε από τον Φυντάνη με τους Θεοδωρόπουλο, Ηλιάδη, Κολομπίνο, Ογκμπόε, Συμελίδη, Μπέρτο, Μαυρία, Παπαγεωργίου, Ομάρ και Νικολιά.

Οι Πειραιώτες στο 7ο λεπτό είχαν έναν καλό συνδυασμό, με τους Μπα και Βοϊλη, όμως δεν πέτυχε κάτι περισσότερο. Ο έλεγχος ανήκε στην ομάδα του Ιμπαγάσα, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Περίπου στα 25 λεπτά αγώνα, μία ενδιαφέρουσα φάση ήταν το γύρισμα του Νίκολιτς, με τη σέντρα του οποίου να ψάχνει για αποδέκτη τον Μαρίνο και τον Βοϊλη, χωρίς ωστόσο να βρει κάποιος από αυτούς την μπάλα. Στο 31’ ήταν σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν, με τον Νικολιά, αλλά τον Τζολάκη να μπλοκάρει με ασφάλεια. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 0-0.

Ολυμπιακός Β’ | Έψαξε και βρήκε το γκολ με τον Κωστή!

Στο Β’ μέρος, είδαμε την ΑΕΛ να έχει μπει δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και να πιέζει για το γκολ. Εν συνεχεία, το κλίμα της αναμέτρησης άλλαξε. Στο 59’ ο Νίκολιτς δοκίμασε ένα σουτ, με τον κίπερ της Λάρισας να μπλοκάρει. Δώδεκα λεπτά αργότερα, ο Αλγκασίμ Μπα έκανε ένα πολύ ωραίο σπρίντ, όμως εντός περιοχής κόπηκε από τους αμυντικούς της ΑΕΛ.

Ο Θρύλος έψαχνε έντονα το γκολ, στο 73’ ο Κίτσος έκοψε την μπάλα με το αριστερό πόδι, επιχείρησε ένα σουτ, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το «μηδέν». Λίγα λεπτά αργότερα, ήταν σειρά του Ολυμπιακού Β’ να αντιδράσει, με τον Τζολάκη να διώχνει δύσκολο σουτ του Ογκμπόε.

Στο 79’ ο Γιάννης Κωστή πήρε μια πάσα από τον Αλγκασίμ Μπα, κάνοντας το σουτ και ο Θεοδωρόπουλος ήταν ανήμπορος να αντιδράσει, κάνοντας το 1-0. Η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Αμπούτ.

Στο 88’ ο Κίτσος έκανε ακόμη μια καλή ευκαιρία, με μια σέντρα σουτ για την ομάδα μας, με την μπάλα να καταλήγει εκτός. Το ματς ολοκληρώθηκε με το 1-0, κι ο Θρύλος πήρε μια ακόμη νίκη για το πρωτάθλημα της Super League 2 Betsson.

Ολυμπιακός Β’ (Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Μπαγκαλιάνης, Κινκουέ, Ξενιτίδης, Αποστολόπουλος, Σουρλής, Σαπουντζής, Νίκολιτς, Μαρίνος, Βοΐλης, Μπα

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Ογκμπόε, Συμελίδης, Μπέρτος, Μαυρίας, Παπαγεωργίου, Ομάρ, Νικολιάς