Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από την ΤΤΤ Ρίγα στο ΣΕΦ, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» για το Eurocup Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την ΤΤΤ Ρίγα με 53-72 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» για την διοργάνωση του Eurocup Γυναικών. Οι ερυθρόλευκες γνώριζαν πως το ματς είναι δύσκολο, απέναντι στις δυνατές Λετονές. Παρά την αξιόμαχη προσπάθεια, τα εύστοχα τρίποντα των αντιπάλων και η αστοχία των κοριτσιών του Θάνου Νίκλα έκριναν κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

Η ρεβάνς θα δοθεί στις 20/12 στη Λετονία. Μέχρι τότε, τα κορίτσια του Ολυμπιακού επιστρέφουν για τις εγχώριες υποχρεώσεις τους την Κυριακή (17/12) απέναντι στην Ελευθερία Μοσχάτου στο ΣΕΦ, για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Η ροή του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο

Με λέι απ της Γουίλιαμς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-2, στο 7:19, όμως η ΤΤΤ Ρίγα κατάφερε και έφτασε στο +9 (8-17). Η Βίτολα μείωσε σε 17-11, με τρίποντο (1:56), αλλά η λετονική ομάδα ξέφυγε με 11 πόντους, για το 24-13 της πρώτης περιόδου. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας «μπήκαν» νωθρά στο δεύτερο δεκάλεπτο και βρέθηκαν πίσω με 21 πόντους (14-35). Με τρίποντο της Νικολοπούλου από τη γωνία, 2:56 για το ημίχρονο, ο Θρύλος μείωσε σε 39-23, με την Χριστινάκη να πετυχαίνει δύο βολές (1:06), για το 43-27. Με λέι απ της Βίτολα (0:06), οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 43-29, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 6:28, η Χριστινάκη μείωσε σε 47-35, με την Τόμπιν να μαζεύει τη διαφορά στο -10 (37-47), στο 5:53. Με δύο διαδοχικά τρίποντα, η ΤΤΤ Ρίγα «ανέβηκε» ξανά στο +16 (37-53), με την Τόμπιν να σημειώνει 2/2 βολές, στο 4:30, για το 53-39. Νέο τρίποντο των φιλοξενούμενων και -17 (39-56) οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, με την Χριστινάκη να μειώνει σε 60-45, με δύο εύστοχες βολές (0:08). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Κάντζι μείωσε σε 60-47, στο 9:18, ενώ η Γουίλιαμς σε 62-51, στο 5:24. Στα τελευταία πέντε λεπτά, τα κορίτσια του Θρύλου δεν βρήκαν τις λύσεις και έτσι, ηττήθηκαν με 72-53.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 29-43, 45-60, 53-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χριστινάκη 10, Νικολοπούλου 7(1), Τόμπιν 10, Βίτολα 9(1), Γουίλιαμς 11, Κάντζι 2, Καρλάφτη 2, Κολλάτου 2, Σπυριδοπούλου, Σύρρα