Δείτε τα ρεκόρ που έσπασε ο Ολυμπιακός.

Δείτε τα όσα αναφέρει ο ΕΣΑΚΕ:

Το 1-0 συνδυάστηκε για τον Ολυμπιακό με μία σειρά επιδόσεων που συνιστούν ρεκόρ, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο…
*Η διαφορά των 43 πόντων είναι η μεγαλύτερη που σημειώθηκε στα 12 ως τώρα παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων που τα κέρδισε όλα ο Ολυμπιακός. Η προηγούμενη μεγαλύτερη ήταν εκείνη των 37 με τους οποίους είχε νικήσει στο αντίστοιχο ματς του 2018, όταν επικράτησε με 108-71 στον πρώτο ημιτελικό.
*Οι 116 πόντοι που σημείωσε αποτελούν νέο ρεκόρ για τη φετινή Stoiximan Basket League. Το προηγούμενο ήταν εκείνο των 109 που είχε ο Ολυμπιακός στο εντός έδρας ματς με τον Ιωνικό αλλά και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον πρώτο προημιτελικό των πλέι οφ με τον Άρη.
*Ρεκόρ περιόδου συνιστούν και οι 63 πόντοι που είχε στο δεύτερο ημίχρονο (36+27) αφού η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ενός ημιχρόνου ήταν εκείνη των 62 πόντων που είχε στο πρώτο ημίχρονο (31+31) του εντός έδρας παιχνιδιού του με το Περιστέρι Vitabiotics για τη 19η αγωνιστική.
*Ήταν συνολικά το πιο παραγωγικό παιχνίδι της σεζόν με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά 189 πόντους (116-73). Το προηγούμενο ήταν εκείνο των 186 πόντων που σημειώθηκαν σε τρεις αγώνες (Ηρακλής-Ολυμπιακός, Απόλλων Oscar-ΠΑΟΚ Mateco, Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης για την κανονική περίοδο).

*Ο Ολυμπιακός σημείωσε και το ρεκόρ μεγαλύτερης διαφοράς στην εξέλιξη ενός αγώνα για το φετινό Πρωτάθλημα αφού προηγήθηκε ακόμη και με 45 (89-44 στο 28:48). Το προηγούμενο ήταν το +44 του τελικού 109-65 στο παιχνίδι του με τον Ιωνικό.
*Εκτελώντας με 80% ισοφάρισε την κορυφαία φετινή επίδοση στα δίποντα. Είχε ακριβώς την ίδια επίδοση με εκείνη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στον πρώτο προημιτελικό με τον Άρη (28/35).
*Στατιστικά ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη εμφάνιση της φετινής Stoiximan Basket League. Αυτό βάσει του 165 που είχε στο ranking και αφού η προηγούμενη καλύτερη επίδοση ήταν δική του με τους 160 βαθμούς του εντός έδρας αγώνα με τον Ιωνικό για τη 12η αγωνιστική.