Ο Ολυμπιακός άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε ένα άνετο «ροζ» φύλλο επί του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός για 20 λεπτά τα βρήκε σκούρα επί του ΠΑΟΚ, δεχόμενος αρκετούς πόντους για τα δεδομένα του. Ενώ σκόραρε με συνέπεια, το πρώτο μέρος του αγώνα Κυπέλλου στη Θεσσαλονίκη βρήκε τον Θρύλο να υπολείπεται στο σκορ με 44-39.

Το να δέχεται κανείς 44 πόντους από τον ΠΑΟΚ είναι πλήγμα, δείγμα πως η αμυντική λειτουργία πήγε περίπατο και σίγουρα δεν ανταποκρινόταν η ομάδα στο όπως την έχουμε συνηθίσει.

Στο β’ μέρος όμως, ο Μάρτινς Ζίμπαρτς υπενθύμισε προφανώς πως η ομάδα πρέπει να παίξει ΚΑΙ άμυνα στο ματς, αν θέλει να πανηγυρίσει την πρόκριση.

Έτσι κι έγινε λοιπόν, ο Θρύλος σκόραρε με συνέπεια στην επίθεση, ενώ «έσφιξε» την άμυνα. Δέχτηκε ΜΟΝΟ 20 πόντους σε 20 λεπτά, από δέκα στην κάθε περίοδο.

Φτάνοντας τελικά στη νίκη με τελικό σκορ 64-73. Απλά, λιτά και Ολυμπιακά!