Ο Ολυμπιακός πήρε μια εύκολη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης, με την προσοχή τώρα να στρέφεται στην Μπαρτσελονέτα.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα επέστρεψε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά την εντός έδρας ισοπαλία (12-12) με τον ΝΟ Βουλιαγμένης, για την 4η αγωνιστικής της Β’ φάσης της Α1, οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 15-7 του Απόλλωνα Σμύρνης στο Παπαστράτειο, για την 5η «στροφή», σε ένα ματς που αγωνίστηκαν χωρίς τους Γενηδουνιά, Δερβίση και Γραμματικό, ενώ όλη την εβδομάδα, η προετοιμασία πραγματοποιήθηκε με προβλήματα, αφού οι Φουντούλης, Χρυσοσπάθης, Γούβης και Κολόμβος ταλαιπωρήθηκαν από ίωση.

Κόντρα στον Απόλλωνα, ο Θρύλος ήταν ανώτερος, κυριάρχησε και έδειξε καλά σημάδια, ενόψει της δύσκολης «μάχης» που ακολουθεί, με την Μπαρτσελονέτα στη Βαρκελώνη. Οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τους Ισπανούς την Τετάρτη (30/3), για την 11η αγωνιστική των ομίλων του Champions League. Πρώτος σκόρερ στο ματς αναδείχθηκε ο Φιλίποβιτς, με πέντε γκολ.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Ο αγώνας…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και με δύο γρήγορα τέρματα του Φιλίποβιτς, προηγήθηκε με 2-0 στο 6:20, ενώ ξέφυγε με +3 από τον Απόλλωνα, με τον Μουρίκη (2:10), ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 3-0. Με τον ίδιο ρυθμό «μπήκαν» και στο δεύτερο οκτάλεπτο οι νταμπλούχοι Ελλάδας, αφού έφτασαν στο 4-0, με τον Μπούσλιε στο 6:54, όμως μέσα σε τρία λεπτά (3:39), δέχθηκαν τρία γκολ από τους φιλοξενούμενους, για το 4-3. Με γκολ του Μαθιόπουλου, ο Θρύλος έκανε το 5-3 επί του Απόλλωνα (2:36) και στην «εκπνοή» (0:04) του ημιχρόνου, με νέα επίθεση του Φιλίποβιτς, κράτησαν τη διαφορά στο +2 (6-4).

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +4 (9-5), αφού «βρήκαν» τρεις φορές δίχτυα, με τους Μπούσλιε (2:26), Φιλίποβιτς (0:57) και Φουντούλη (0:01), ενώ στο ξεκίνημα του τέταρτου, συνέχισαν το επιθετικό τους «ξέσπασμα», φτάνοντας στο +7 (12-5) επί του Απόλλωνα, με τους Κολόμβο, Φιλίποβιτς και Φουντούλη, στο 6:06. Στα εναπομείναντα λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμα του και έτσι, έφτασε στη νίκη επί του Απόλλωνα με οκτώ τέρματα διαφορά.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-4, 3-1, 6-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:33), 2-0 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 6:20), 3-0 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:10)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Μπούσλιε (φουνταριστό, 6:54), 4-1 Γαρδίκας (δύο μέτρα, 5:02), 4-2 Γούνας (περιφέρεια, 4:20), 4-3 Γκουσάροφ (φουνταριστό, 3:39), 5-3 Μαθιόπουλος (περιφέρεια, 2:36), 5-4 Βίσκοβιτς (π/π, 0:23), 6-4 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 0:04)

3ο οκτάλεπτο: 6-5 Γούνας (περιφέρεια, 4:59), 7-5 Μπούσλιε (π/π, 2:26), 8-5 Φιλίποβιτς (π/π, 0:57), 9-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 0:01)

4ο οκτάλεπτο: 10-5 Κολόμβος (π/π, 7:21), 11-5 Φιλίποβιτς (κόντρα, 6:52), 12-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 6:06), 12-6 Γούνας (π/π, 5:47), 13-6 Φουντούλης (πέναλτι, 3:39), 14-7 Γκίλλας (φουνταριστό, 2:51), 15-7 Μαθιόπουλος (περιφέρεια, 1:00)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Σύρμας, Γκίλλας 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης, Φιλίποβιτς 5, Ζερδεβάς, Μαθιόπουλος 2

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Τουρκομένης, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης, Καβουσάνος, Κότσκαρ, Τσιαβαλιάρης