Ο Ολυμπιακός παρουσίασε καλό πρόσωπο κατά διαστήματα και κέρδισε το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με 87-68 στον προημιτελικό του F-8 παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά (17/2, 21:00), όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πανιώνιος - Προμηθέας (16/2, 21:00).

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας μπορεί να έχασαν με τραυματισμό τον Ουίλιαμς-Γκος, όμως πήραν βοήθειες από πολλούς παίκτες, έπαιξαν κατά διαστήματα καλό μπάσκετ και σκληρά στην άμυνα και πήραν χωρίς ιδιαίτερο άγχος τη νίκη – πρόκριση με 87-68 επί του Περιστερίου στα ημιτελικά του F-8 του Κυπέλλου στο Ηράκλειο Κρήτης.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Παπανικολάου με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Ουόκαπ με 7 πόντους, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Λαρεντζάκης με 15 πόντους και 4 ασίστ και ο Ράιτ 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Ακόμα ο Πίτερς είχε 5 πόντους, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ, ο Κάνααν 9 πόντους (1/6 τριπ.), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Πετρούσεφ 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μήτρου-Λονγκ με 12 πόντους και 2 ασίστ.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ετοιμάζεται για τον ημιτελικό του F-8 το βράδυ του Σαββάτου (17/2, 21:00), όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Προμηθέα είτε τον Πανιώνιο.

Προηγήθηκε ακόμα και με +16 στο πρώτο μέρος

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο παρκέ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-8 στο 4ο λεπτό με τον Ράνγκλαντ να έχει 6 πόντους.

Οι Πειραιώτες είχαν κακές επιλογές και αποστάσεις στην επίθεση με εξαίρεση τον Παπανικολάου που είχε 10 πόντους και τους κρατούσε κοντά στο σκορ (16-15 στο 8′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με κόκκινο σερί 6-0 (21-16) και τον αρχηγό να έχει 13 πόντους μετά από buzzer beater τρίποντο!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, αν και έχασε με τραυματισμό τον Ουίλιαμς-Γκος, συνέχισε με υψηλή ένταση στην άμυνα του και βρίσκοντας λύσεις από Πετρούσεφ, Λαρεντζάκη και Μήτρου-Λονγκ έκανε επιμέρους 11-4 και αύξησε το προβάδισμα του για πρώτη φορά στο +14 (34-20) στο 15ο λεπτό.

Η διαφορά πήγε και στους 16 πόντους (39-22 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να κολλάνε στην επίθεση και το Περιστέρι να μειώνει σε 40-32.

Έλεγξε το ματς και πήρε εύκολα την πρόκριση

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με  τον Ολυμπιακό να είναι ακόμα πιο σκληρός στην άμυνα και με 2/2 τρίποντα από Ουόκαπ και Κάνααν προηγήθηκε ξανά με +15 (51-36 στο 25′) και έλεγχε απόλυτα το ρυθμό.

Το Περιστέρι με κρεσέντο του Κασελάκη μείωσε σε 54-45 (στο 28′) εκμεταλλευόμενο μία μικρή χαλάρωση του Ολυμπιακού και η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 62-47 τρομερό buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο o Ξανθόπουλος με 5 σερί πόντους μείωσε σε 64-54 στο 32ο λεπτό, όμως ο Ράιτ με προσωπικούς πόντους έκανε το σκορ 72-57 (στο 35′) και ουσιαστικά καθάρισε το ματς.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά, αφού δύο λεπτά πριν το τέλος ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 80-62 και στο τέλος πήρε την πρόκριση με 87-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 40-32, 62-47, 87-68