Ο Ολυμπιακός ήταν κυριαρχικός και κέρδισε σχετικά άνετα εκτός έδρας τον Διομήδη στο Άργος για τη Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Διομήδη μέσα στο Άργος για την 8η αγωνιστική της Handball Premier. Ο Θρύλος επικράτησε άνετα με 27-20 του Διομήδη και συνέχισε το αήττητο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη. Έκανε το «8 στα 8» και οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στην πρώτη μάχη των «32» του EHF European Cup. Αντίπαλος η MRK Trogir, στο ματς το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Κροατία, το Σάββατο (25/11, 19:00).

Πως έφτασε ο Ολυμπιακός στην επικράτηση:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά. Έφτασε στο 4-1 με τον Μιχαηλίδη πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου. Ο Σλίσκοβιτς με τρία διαδοχικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-2 και ο Κάβσιτς διαμόρφωσε στη συνέχεια το 10-2. Το σερί των Πειραιωτών σταμάτησε στα 18:55, με τον Διομήδη να σκοράρει δυο φορές και να μειώνει σε 4-10. Ο Βίντα στο 22’ απάντησε για τον Ολυμπιακό γράφοντας το 4-11 και έπειτα ο Μοντόρο σημείωσε το 5-12 και το 5-13. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-13, όμως ο Σάββας με ωραία προσπάθεια στο 29ο λεπτό σημείωσε το 6-14 για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με σκορ 7-14.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Εξίσου δυνατά μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα. Στο 40ο λεπτό ο Κάβσιτς πέτυχε το 10-19 και ο Τζηράς ανέβασε παραπάνω τη διαφορά γράφοντας το 10-20 στα 41:15. Μετά το 11-21 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-21 και στη συνέχεια σε 15-22, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 15-23 και τον Μιχαηλίδη το 16-24. Ακολούθησε το τέρμα του Τσιγαρίδα 6 λεπτά πριν τη λήξη για το 17-25 και στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός κράτησε δυνάμεις φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 27-20.