Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για τη δέκατη αγωνιστική και γνώρισε την πολύ βαριά ήττα με σκορ 4-2 σε ένα... τραγικό βράδυ.

Μία βραδιά με τον ΠΑΟΚ που…δεν έχει προηγούμενο. Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν απογοητευτική και η ομάδα γνώρισε την ήττα στο σπίτι της με 4-0. Πολλά λάθη σε τακτικό κομμάτι, με μεγαλύτερο το ότι έμεινε εκτός ο Φρανσίσκο Ορτέγκα.

Δεν γίνεται να επιλέγει ο Μαρτίνεθ αλλαγή του βασικού του αριστερού μπακ. Σε ένα ντέρμπι σαν και αυτό. Κι όμως, το λάθος αυτό, σε συνδυασμό με το τακτικό κομμάτι την ώρα του παιχνιδιού. Πλήγωσε τον Ολυμπιακό που γνώρισε την ήττα με 4-1.

Συγκλονιστική στιγμή με Τζολάκη και μικρό Γιαννάκη! (video)

Αυτό γιατί ο αρχηγός, Κώστας Φορτούνης, μπόρεσε να μειώσει με ένα υπέροχο σουτ στο 86′.

Δεν υπάρχουν αυτά τα πράγματα. Μία πολύ βαριά ήττα που κανείς δεν περίμενε. Πρέπει να μάθει από αυτό το ματς ο Ισπανός. Είναι ντροπή να έχει η ομάδα τέτοια εικόνα σε ντέρμπι, πόσο μάλλον όταν δέχεται τόσο βαριά ήττα.

Είχε καλύτερη εικόνα αλλά πληγώθηκε

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού, ήταν και η πρώτη στον στόχο. Ο Φορτούνης βρήκε χώρο εκτός περιοχής στο 12′, με το σουτ του να καταλήγει στην αγκαλιά του Κοτάρσκι.

Ο Αλεξανδρόπουλος στο 22′ είχε το αμέσως επόμενο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά ψηλά από τα δοκάρια του Κοτάρσκι. Ένα ματς με ελάχιστες φάσεις έως εκεί το σημείο.

Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα, έγινε στο 23′. Ο Κώστας Φορτούνης έκανε ένα γύρισμα από τα δεξιά μετά από πάσα του Ροντινέι. Ο Ποντένσε βρέθηκε εξ επαφής, αλλά ο Κοτάρσκι είχε καλύψει την εστία του και απέκρουσε.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, αλλά δεν δημιουργούσε ευκαιρίες για γκολ.

Ο ΠΑΟΚ τελικά ήταν αυτός που ευτύχησε να σκοράρει στο 39′. Σε μία ανυποψίαστη φάση, ο Μπάμπα έκανε το overlap, έβγαλε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς έκανε το σουτ, με τον Πασχαλάκη να κάνει κακή εκτίμηση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Τα λάθη… πληρώνοντα

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος, παραχώρησε τη θέση του στον Γιώργο Μασούρα. Η πρώτη φάση ανήκε στον Θρύλο, με τον Φορτούνη να σουτάρει και η μπάλα να βγαίνει ελάχιστα άουτ.

Μέσα στα επόμενα δύο λεπτά, η ομάδα είχε κερδίσει δύο κόρνερ. Χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει τελική προσπάθεια. Τελικά ο ΠΑΟΚ, ήταν αυτός που βρήκε πρώτος γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πορόζο έκανε έκανε πολύ λάθος μαρκάρισμα στον Τόμας στο 53′. Ο ίδιος εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 64′, ο Σολμπάκεν πήρε τη θέση του Κίνι. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός, δέχθηκε και τρίτο γκολ, μόλις δύο λεπτά αργότερα. Έκτοτε δεν έγινε κάποια μεγάλη φάση, ωστόσο, μία ενέργεια του Κωνσταντέλια, ήταν αρκετή να δώσει έτοιμο γκολ στον Οζντόεφ για να κάνει αυτός το 4-0.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 86′ να πετύχει γκολ με τον Κώστα Φορτούνη. Ο οποίος μείωσε με ένα υπέροχο τελείωμα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιώργος Μασούρας με κεφαλιά στο 90+.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Πορόζο, Ρέτσος, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Έσε, Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Μπράντον Τόμας