Ο ομάδα πόλο των γυναικών του Ολυμπιακού είχε ένα εύκολο απόγευμα στο «Παπαστράτειο», επικρατώντας με σκορ 19-6 του ΠΑΟΚ.

Το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα, συνέχισε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης επικράτησαν εύκολα με 19-6 του ΠΑΟΚ στο Παπαστράτειο, για τη 16η αγωνιστική της Α1, μετατρέποντας το ματς σε… παράσταση για ένα ρόλο.

Οι Ερυθρόλευκες, που αγωνίστηκαν με τέσσερις Νεάνιδες (Χριστοδούλου, Υφαντή, Θεοφανοπούλου, Μαργαρίτη) κόντρα στις «ασπρόμαυρες», πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, πήραν μεγάλο προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Β. Πλευρίτου με τέσσερα γκολ, έφτασαν άνετα σε μία ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0 του ΠΑΟΚ, με τέρματα των Μ. Πλευρίτου (7:36, 5:13), Σλίκινγκ (6:54), Β. Πλευρίτου (3:34) και Ξενάκη (2:40), ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με +5 προβάδισμα. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι πρωταθλήτριες Ευρώπης έφτασαν στο +8 (8-0), με τις Μ. Πλευρίτου (6:25), Κρίστμας (5:45) και Β. Πλευρίτου (3:00) και «έκλεισαν» το ημίχρονο με σκορ 9-1, με νέο γκολ της Β. Πλευρίτου (0:36).

Στην τρίτη περίοδο, ο Θρύλος ξέφυγε με +11 (12-1) από τις «ασπρόμαυρες», σκοράροντας με τις Χριστοδούλου (7:12), Ξενάκη (6:53) και Κανετίδου (4:20) και στη συνέχεια, έφτασε στο 13-3, με ωραίο σουτ της Β. Πλευρίτου από την περιφέρεια (1:54). Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» διαχειρίστηκαν με τον καλύτερο τρόπο το προβάδισμα τους και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην επικράτηση με 19-6 κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Τα οκτάλεπτα: 5-0, 4-1, 4-2, 6-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλεξάνταρ Τσίριτς): Διαμαντοπούλου, Χριστοδούλου 3, Σλίκινγκ 2, Υφαντή, Κανετίδου 2, Ξενάκη 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 3, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 5, Κρίστμας 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Δουρέκα, Θεοφανοπούλου, Μαργαρίτη

ΠΑΟΚ (Βέργος): Φορίδου, Γραικού, Ακιμπάγιεβα, Ασκερίδου, Ταυρίδου, Λαμπρούση, Κάιζερ 1, Φραγκιά 4, Ντόνα, Λασκαρίδου 1, Μανίκα, Συκά, Παρασκευοπούλου, Στόλιου