Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανσερραϊκού με 2-0.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το «δεξί» στο Πρωτάθλημα όπου επικράτησε με 2-0 του Πανσερραϊκού, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε έρθει με μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ, αλλά ακόμα και έτσι το αποτέλεσμα είναι εκείνο που μετράει.

Ο Πεπ Μπιέλ και ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί βρήκαν δίχτυα για την ομάδας, με τον Σκάρπα να κάνει «ενθαρρυντικό» ντεμπούτο με το καλημέρα, στέλνοντας μηνύματα ότι έχει να προσφέρει πάρα πολλά.

Θύρα 7: «Μπράβο αδέρφια είστε πρωταθλητές»

Το παιχνίδι:

Στο 2′ ο Πεπ Μπέλ μετά από λάθος πάσα στην άμυνα του Πανσερραϊκού πήγε να βγει τετ α τετ, ωστόσο  ο Χάγιεκ του έκανε φάουλ εκτός περιοχής προτού βγει ο Ισπανός τετ α τετ. Αυτό το μαρκάρισμα, «ανάγκασε» τον διαιτητή να δείξει κόκκινη κάρτα νωρίς στο ματς.

Ο Μπιέλ ήταν αυτός που εκτέλεσε και το φάουλ, ωστόσο η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χόβαν. Η αμέσως επόμενη μεγάλη φάση ήταν στο 9′ μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Ολυμπιακού, όμως το πλασέ του Καρβάλιο από το ύψος του πέναλτι κατέληξε άουτ.

Μέχρι το πρώτο τέταρτο δεν είχε γίνει άλλη κλασική ευκαιρία, με τον Πανσερραϊκό να περίμενε στο 1/3 του γηπέδου, κάτι το οποίο έμοιαζε απολύτως λογικό μετά την κόκκινη.

Ο Μασούρας στο 21′ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από πάσα του Ραμόν, έχασε μία καλή ευκαιρία για το 1-0, με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ. Στο 25′, με πρωταγωνιστή πάλι τον Μασούρα, με τον διεθνή επιθετικό να μην προλαβαίνει να πλασάρει από πλάγια θέση μετά από πάσα του Μπιέλ.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει, ωστόσο πάλι ο Μασούρας ήταν αυτός που στο 40′ έφτασε κοντά στο γκολ, μιας και πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ωστόσο από την κόντρα η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν ένα σουτ του Μπιέλ που δεν είχε κατεύθυνση προς την εστία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Κίνι, Ελ Κααμπί και Σκάρπα πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο. Αυτό ήταν και το ντεμπούτο του Βραζιλιάνου με τα «ερυθρόλευκα», ο οποίος ήταν διακαής πόθος των Πειραιωτών από πέρσι. Ο ίδιος είχε και το πρώτο του σουτ στο 47′ με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 54΄ο Ολυμπιακός στάθηκε… τυχερός, μιας και ο Πανσερραϊκός κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Άλεξιτς της έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων, αλλά και στο τελείωμα.

Σε ένα παιχνίδι που δεν κύλαγε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, η ομάδα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 63′. Ο Πεπ Μπιέλ ήταν αυτός που με υπέροχο πλασέ έκανε το 1-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα είχαν μία καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Ελ Κααμπί οι γηπεδούχοι.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει, δίχως να έχει κάποιο σουτ στην αντίπαλη εστία, με τον Σκάρπα να έχει δοκιμάσει περισσότερες φορές τα πόδια του. Η καλύτερή του ευκαιρία ήταν στο 81′ με ένα σουτ που κατέληξε ελάχιστα εκατοστά πάνω από την εστία του Χόβαν.

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί στο στο 87′ με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Κώστας Φορτούνης, διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

Ολυμπιακός (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ραμόν, Αλεξανδρόπουλος, Καμαρά, Καρβάλιο, Μασούρας, Μπιέλ, Ελ Αραμπί

Στον πάγκο: Τζολάκης, Φορτούνης, Ιμπόρα, Βρουσάι, Ελ Κααμπί, Σκάρπα, Φρέιρε, Κίνι, Πορόσο

Πανσερραϊκός (Π. Γκαρσία): Χόβαν, Ντάνκερλουϊ, Πηλέας, Πεταυράκης, Χάγεκ, Γκοτζαμανίδης, Θυμιάνης, Στάικος, Μούργος, Χατζηστραβός, Άλεξιτς

Στον πάγκο: Κατσίκας, Αυλωνίτης, Τσαγκαλίδης, Ουεντραόγκο, Στίνα, Μασκανάκης, Μπαΐροβιτς, Τόμας, Γούλερι