Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στα «Δύο Αοράκια», επικράτησε με 81-65 και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του κυπέλλου.

Ένα ντέρμπι «αιωνίων» που κύλησε άρτια για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν τον Παναθηναϊκό για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδος στα «Δύο Αοράκια» και επικράτησαν με 81-65.

Οι νταμπλούχοι πήραν την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, εκεί που θα βρουν απέναντί τους το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Στο ματς με τον Παναθηναϊκό, παρά το γεγονός ότι οι «πράσινοι» είχαν προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο, το φανταστικό 29-10 της τρίτης περιόδου, ήταν αυτό που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο συνήθης ύποπτος, Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους.

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί σε τρίποντο στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στην αναμέτρηση. Λίγο αργότερα ο Πάρις Λι είχε απαντήσει με τον ίδιο τρόπο.

Έμ=να ματσάρισμα το οποίο αποδείκνυε από την αρχή γιατί έχει τον λόγο ντέρμπι. Πολύ πάθος, δυνατές μονομαχίες και χαμηλό σκορ μέχρι το 04:32, όπου ο Παναθηναϊκός προηγούταν με 10-8.

Παρά το χαλαρό ξεκίνημα, ο Ολυμπιακός με κύριο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ, είχε βρει λύσεις στην επίθεση. Ο Βούλγαρος φόργουορντ ήταν κάτι παραπάνω από εξαιρετικός.

Μόνο τυχαίο δεν ήταν ότι είχε 14 πόντους με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ολυμπιακό να είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ με 22-19.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει ο Λι με τρίποντο, ο οποίος είχε ισοφαρίσει σε 22-22 στο 09:22. Ο Ολυμπιακός ήταν εύστοχος στην επόμενή του επίθεση και με δίποντο του Τζόελ Μπολομπόι στο 09:02, είχε πάρει και πάλι το προβάδισμα (24-22).

Η διαφορά μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου, ήταν μόνιμα στους 2-3 πόντους ανάμεσα στις δύο ομάδες. Όμως το τελείωμα του ημιχρόνου δεν μπορούμε να πούμε ότι ήταν το ιδανικό για τον Ολυμπιακό.

Οι αρκετές άστοχες επιθέσεις σε συνδυασμό με τα καλάθια του Παναθηναϊκού, τον έστειλε στα αποδυτήρια βρισκόμενο με πέντε πόντους πίσω (40-35).

Μία διαφορά η οποία προφανώς δεν θεωρείται μη αναστρέψιμη, αλλά ο Γιώργος Μπαρτζώκας περιμένει μία καλύτερη εικόνα από την ομάδα του στο δεύτερο μέρος.

Κορυφαίος παίκτης για τους «ερυθρόλευκους», ο οποίος είχε 14 πόντους από το πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ακολουθούσε ο Κώστας Σλούκας με 6 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο το είχε πετύχει με τρίποντο ο Κώστας Παπανικολάου στο 09:02. Ένα δεύτερο ημίχρονο, που η εκκίνησή του, ήταν η καλύτερη απόδοση που έχουμε δει από τον Ολυμπιακό εδώ και πάρα πολύ καιρό.

Αυτό γιατί; Γιατί οι «ερυθρόλευκοι» με τον Αϊζάια Κάνααν να είναι κάτι παραπάνω από φανταστικός από τα 6.75, είχαν χτίσει ένα τρομερό σερί. Συγκεκριμένα μέχρι το 04:32, ο Ολυμπιακός είχε υπέρ του σκορ με 17-0! Η τρίτη περίοδος, είχε λήξει με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο σκορ με 64-50 και με επιμέρους σκορ 29-10.

Όλα κύλησαν ιδανικά για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι πήρανε ένα μεγάλο προβάδισμα που θα έπρεπε να διαχειριστούν για δέκα λεπτά.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε ξεκινήσει με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι και να μειώνει σε 64-52 στο 09:37. Ο Ολυμπιακός είχε βρει απάντηση με τρίποντο, με τον Σάσα Βεζένκοφ να ευστοχεί στο 09:23 από τα 6.75.

Μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού, δεν είχε αλλάξει το σκορ, υπήρχε διαφορά 24 πόντων, την οποία οι τυπικά γηπεδούχοι έπρεπε να διαχειριστούν για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

Στο 05:00 και ενώ ο ΠΑΟ είχε επιμέρους σκορ 10-8, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τρίποντο μετά από προσποίηση, είχε πάει τη διαφορά των δύο ομάδων στους 25.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν ποτέ να πλησιάσουν τη διαφορά και να διεκδικήσουν τη νίκη. Εξαιρετική διαχείριση από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με την ομάδα να παίρνει τη νίκη με 81-65.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 6 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Πάπας, Φαλ 4 (11 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σλούκας 7 (1), Βεζένκοβ 22 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 15 (5/5 τρίποντα), Μπόλομποϊ 2, Μπλακ 5, ΜακΚίσικ 4 (0/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 4 (5 ριμπάουντ), Λι 17 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Παπαγιάννης 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 2, Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 5 (1/12 σουτ, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Πονίτκα 6 (1), Γκουντάιτις 1 (0/3 δίποντα, 1/2 βολές).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 10/20 δίποντα, 14/37 τρίποντα, 19/25 βολές, 37 ριμπάουντ (30 αμυντικά + 7 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 μπλοκ.

Τα μαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/34 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 13/20 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ.