Ο Ολυμπιακός υπέταξε τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 70-64, για την Α1 Γυναικών, αποδεικνύοντας ποια ομάδα θα είναι το αφεντικό! Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για την Α1 Γυναικών Μπάσκετ, αντιμετώπιζε τον Παναθηναϊκό. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ, μετά από σχετικό αίτημα του Ερασιτέχνη. Οι δύο ομάδες θα έλυναν τους λογαριασμούς τους, για την πρώτη μάχη «αιωνίων».

Ο Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησε για την αναμέτρηση τις Αλεξανδρή, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Βίτολα και Χάμπλιν. Από την μεριά της, η Ελένη Καπογιάννη ξεκίνησε τις Λύμουρα, Σταχ, Ριντ, Χόλμς και Σμιθ.

Οι δύο ομάδες είχαν καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να προηγείται στα πρώτα 4 λεπτά με 9-6. Σχεδόν στα μισά της περιόδου, πέρασαν οι Τόλφρι και Νικολοπούλου. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου, οι «πράσινες» πήραν κεφάλι με 13-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 17-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Θρύλο, μετά από 15 λεπτά αγώνα να προηγούνταν με 30-27. Ο ρυθμός αυτός συνεχίστηκε, καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει σκορ ασφαλείας. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 36-36.

Οι φιλοξενούμενες κατά το τρίτο δεκάλεπτο, πήραν κεφάλι με +6 (42-48). Οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν την αναμέτρηση σε 51-51, χάρη σε συνεχόμενη προσπάθεια. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 53-53.

Στο 4ο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» είχαν την πρωτοβουλία κινήσεων. Στόχος για την ομάδα μας ήταν η νίκη και μόνο. Οι Πειραιώτισσες πήραν ένα προβάδισμα με +6 (61-55). Με τις πράσινες να μειώνουν. Όμως, το σύνολο του Μάρτινς Ζίμπαρτς πήρε ένα προβάδισμα εκ νέου με 65-59! Αναγκάζοντας έτσι την Ελένη Καπογιάννη για εσπευσμένο τάιμ άουτ, περίπου 1:50 για τη λήξη του αγώνα. Ο Θρύλος όντας πιο ψύχραιμος και εύστοχος, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 70-64, αποδεικνύοντας ποιος είναι το αφεντικό!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Λύμουρα 17(3), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8(2), Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 7(1)