Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό για την όγδοη αγωνιστική της Super League 1 με το ματς να... μην τελειώνει ποτέ.

Ο Ολυμπιακός ήρθε ισόπαλος (1-1) με τον Παναθηναικό, σε μία αναμέτρηση που μόνο το Ποδόσφαιρο δεν μπορεί να μιλήσει. Σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είναι η ομορφιά του αθλητισμού, σε ένα ντέρμπι που πρόσφερε και θέαμα, με έναν κόσμο εκπληκτικό καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκεί πήραν Όσκαρ οι ηθοποιοί.

Ο Ολυμπιακός έψαχνα στο πρώτο ημίχρονο τα πατήματά του, δέχτηκε ένα γκολ, το οποίο για αρχή δεν θα έπρεπε να μετρήσει (ανύπαρκτο φάουλ και στη συνέχεια είναι οφσάιντ ο Ιωαννίδης) και μετέπειτα η άμυνα αδράνησε και έγινε το 0-1. Στην επανάληψη ισοφαρίσαμε άμεσα σε 1-1 μόλις στο 49ο λεπτό με τον Μαντί Καμαρά, όμως κάπου εκεί ξεκίνησε το θέατρο του παραλόγου.

Συγκλονιστική στιγμή με Τζολάκη και μικρό Γιαννάκη! (video)

Πλέον η ιστορία πάει αλλού και όλα θα κριθούν στα… δικαστήρια. Εκεί που ο Παναθηναϊκός δεν θα έχει και μεγάλη τύχη με βάση τα όσα έχει πει ότι θα γράψει ο διαιτητής στο φύλλο αγώνα.

Η διακύμανση του αγώνα:

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούσαν να πάρουν την κατοχή της μπάλας. Η πρώτη φάση ουσιαστικά στο ματς, έγινε στο 8′, όταν ο Ποντένσε σούταρε με το αριστερό εκτός περιοχής. Βέβαια η προσπάθειά του, δεν ανησύχησε τον Μπρινιόλι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κυριαρχήσει στο ματς και να πάρει την κατοχή. Τα δύο πλάγια μπακ, Ορτέγκα και Ροντινέι, είχαν μπει ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Παναθηναϊκός είχε προσπαθήσει να απειλήσει. Αλλά τόσο η άμυνα όσο και ο Πασχαλάκης, είχαν δράσει σωστά. Ο Ολυμπιακός είχε μία πολύ καλή φάση με τον Μαντί Καμαρά, ο οποίος έπιασε κεφαλιά στο 20′. Αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Δεν κρατούσε μπάλα και ένας διαιτητής… δράμα

Η μεγαλύτερη φάση του ματς ήταν στο 25′. Ο Κώστας Φορτούνης έπιασε έναν «κεραυνό» με το αριστερό εκτός περιοχής. Με την μπάλα να περνάει ξυστά από το δοκάρι του Μπρινιόλι.

Ο Παναθηναϊκός στο 28′ μετά από μία… τρικυμία στην άμυνα του Ολυμπιακού, άνοιξε το σκορ στο 28′ με τον Βαγιαννίδη.

Στο 42′ σε μία γρήγορη κόντρα επίθεση, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει. Το σουτ του Ελ Κααμπί κόντραρε και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα. Είχε θέμα σε αυτό το κομμάτι. Αλλά και στο να αμυνθεί όταν οι παίκτες του Παναθηναϊκού κάνανε επίθεση. Ωστόσο ο διαιτητής, ήταν κάτι παραπάνω από τραγικός. Μιλάμε για αστείες αποφάσεις.

Με γκολ του Μαντί Καμαρά στο 48′, ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Φοβήθηκαν τον Ολυμπιακό!

«Χρυσός» σκόρερ ο Μαντί Καμαρά για τον Ολυμπιακό. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Ο μέσος από τη Γουινέα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Μαντί «τσίμπησε» την μπάλα, μπήκε στην περιοχή του Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Και με ωραίο δεξί πλασέ, έκανε το 1-1. Ο Ολυμπιακός έχει πολύ χρόνο μπροστά του για να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Εκεί όμως ήρθε και… το τέλος του αγώνα. Ο Χουάνκαρ έπεσε την ώρα που έκανε προθέρμανση. Γιατί όπως δήλωσαν οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού, δέχθηκε κροτίδα. Οι «πράσινοι» αποχώρησαν από το γήπεδο.

Φαίνεται πως από το ήχο της κροτίδας που έσκασε δίπλα του (όχι πάνω του). Τρόμαξε και του έπεσε η πίεση. Δεν έχει πάει στο νοσοκομείο ο παίκτης. Ο διαιτητής δεν παρατήρησε κάτι και ζήτησε να συνεχιστεί το ματς. Αλλά οι παίκτες του ΠΑΟ… εξαφανισμένοι.

Κάπου εκεί ήρθε η διακοπή της αναμέτρησης με τον ΠΑΟ να πηγαίνει στα αποδυτήρια και παρά την παρότρυνσή του διαιτητή να συνεχιστεί το παιχνίδι, εκείνος δεν έβγαινε. Αστείοι για ακόμα μία φορά.

Ολυμπιακός (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης – Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα – Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος, Φορτούνης – Μασούρας, Ποντένσε, Ελ Κααμπί

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι – Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μπλαντένοβιτς – Ρούμπεν, Τσέριν – Παλάσιος, Τζούριτσιτς, Μπερνάρ – Ιωαννίδης