Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα για τον τίτλο, νικώντας τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με 72-69.

Ο Ολυμπιακός, νωρίς το μεσημέρι της Κυριακής, αντιμετώπιζε στην Αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, τον Παναθηναϊκό. Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο του πρώτου τελικού, για το φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Γυναικών. Φυσικά, οι «ερυθρόλευκες» είχαν ως στόχο να κάνουν το πρώτο απ’ τα τρία βήματα όπου χρειάζονται, έτσι ώστε να φτάσουν στο τρόπαιο.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα είχε δουλέψει, ήταν έτοιμη για μία σκληρή αναμέτρηση, επί της ομάδας της Καπογιάννη, η οποία είχε ηττηθεί στο τελευταίο μεταξύ τους ματς. Το πλεονέκτημα της έδρας ανήκε στη ομάδα μας, με τον κόσμο του Θρύλου να γεμίζει ασφυκτικά το ΣΕΦ. Δίπλα στην ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, βρέθηκαν οι Αϊζάια Κάνααν, Μόουζες Ράιτ, αλλά και ο Χρήστος Μπαφές.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Για τις φιλοξενούμενες, η Καπογιάννη επέλεξε τις Σταμολάμπρου, Αλεξανδρή, Σωτηρίου, Τζόουνς και Αλέιν, ενώ ο κόουτς Νίκλας τις Νικολοπούλου, Σύρρα, Χριστινάκη, Βίτολα και Τόμπιν.

Ολυμπιακός: Αρκετά ισορροπημένο ματς…

Η Σταμολάμπρου είχε αρκετούς λόγους για να επικρατήσει, ξεκινώντας με τρίποντο το ματς. Απ’ την άλλη πλευρά, οι Πειραιώτισσες μπήκαν αρκετά νευρικές επιθετικά. Μετά από πέντε λεπτά, η Χριστινάκη βρήκε σκορ για την ομάδα μας (4-5), απαντώντας με τρίποντο καλάθι η Παυλοπούλου. Η Ελληνίδα φόργουορντ του Θρύλου έβρισκε τρόπο να σκοράρει, όμως οι πράσινες είχαν απάντηση πίσω απ’ τη γραμμή των 6,75. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να βρίσκεται δύο πόντους πίσω στο σκορ (13-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» ήταν πίσω στο σκορ (16-21), με την Σπυριδοπούλου να φορτώνεται με φάουλ (3), αλλά και την Καρλάφτη να πηγαίνει στον πάγκο για τον ίδιο λόγο. Η πρώην παίκτρια του Θρύλου πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο, κάνοντας το σκορ 16-24, αναγκάζοντας τον Νίκλα να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό είχε αποτέλεσμα, καθώς η ομάδα του Πειραιά μείωσε στο καλάθι (22-24). Στην εξίσωση του ματς μπήκε κι η Βίτολα, απ’ την οποία έπρεπε να πάρει ο Ολυμπιακός, είτε με τα σουτ, είτε μέσα στο καλάθι (30-30). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟ να προηγείται (31-34).

Ολυμπιακός: Το θρίλερ βάφτηκε… «ερυθρόλευκο»!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 5-0. Ο Θρύλος έπρεπε να πάρει πράγματα και απ’ τις ψηλές του, εκτός της Βίτολα. Η Τόμπιν έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα μας (41-36), με τη Σταμολάμπρου να ξανασυνδέεται με το αντίπαλο καλάθι. Η Σπυριδοπούλου έκανε το 46-40, με τον Ολυμπιακό να έχτιζε διαφορά. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν και ως το +9 (52-43), δείχνοντας να έχουν τον πρώτο λόγο για τη νίκη, αλλά και το μομέντουμ. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα μας να προηγείται 54-46, όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 54-49 και εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά φάουλ που είχε φορτωθεί η ομάδα μας, σε μόλις ενάμισι λεπτό. Η Αλέιν έκανε τρομερό παιχνίδι, από πλευράς ΠΑΟ, έχοντας νταμπλ-νταμπλ (14π-16ριμ.) έως εκείνο το σημείο. Το ντέρμπι του Φαλήρου ήταν θρίλερ στα τελευταία λεπτά, με τον Θρύλο μετά από 35’ αγώνα να προηγείται με 58-56. Η Τζόουνς στη συνέχεια έκανε το σκορ 60-61, με την Πειραϊκή ομάδα να παίρνει τάιμ άουτ. Η Τόμπιν με βολές έκανε το 62-64, ενώ προηγουμένως είχε χάσει τρίποντο η Καρακασίδου. Το αμυντικό ριμπάουντ ήταν το βασικό πρόβλημα του Θρύλου, πράγμα που έδινε δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες στον αντίπαλο. Η Χριστινάκη ευστόχησε σε λέι απ, με 1:12 να απομένει στο ρολόι (66-64). Η Τζόουνς με τρίποντο διαμόρφωσε το 66-67, με τη Βίτολα να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα της (68-67). Με 16,1 δευτερόλεπτα στο ρολόι, η επαναφορά ήταν για τις «ερυθρόλευκες». Η Τόμπιν με δύο βολές έκανε το 70-67. Η Παυλοπούλου δέχτηκε φάουλ, βάζοντας και τις δύο βολές. Το τελικό σκορ ήταν το 72-69, μιας και η Σταμολάμπρου αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46, 72-69.