Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Παναθηναϊκού στο «Γ. Καραϊσκάκης», καθώς το 0-0 έδωσε από έναν βαθμό στους δύο «αιώνιους». Φανταστικός ο κόσμος στον ΝΑΟ, βραβεύτηκε ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ Βασίλης Σπανούλης και αποθεώθηκε! Στο Φάληρο βρέθηκε κι ο Λάγιος Ντέταρι. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ντέρμπι με τα… όλα του. Νεύρα, ατμόσφαιρα, βράβευση, αλλά δίχως γκολ. Μοιρασιά στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ένας βαθμός για Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Η σημαντικότερη αναμέτρηση της αγωνιστικής, αλλά και του πρωταθλήματος, με τον γηπεδούχο Ολυμπιακό, το βράδυ της Κυριακής να αντιμετωπίζει και να φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό στο «Γ. Καραϊσκάκης». Σε ένα «Καραϊσκάκης» που κόχλαζε κανονικά, μετά από αρκετό καιρό, και ντέρμπι χωρίς κόσμο. Άλλωστε, είναι αλλιώς να βλέπουμε ντέρμπι με γεμάτα γήπεδα. Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίζονταν στον ΝΑΟ, έχοντας ψυχολογία μετά την τεράστια επικράτηση στην Πόλη επί της Φενέρμπαχτσε.

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον γηπεδούχο Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, υπήρχαν δύο αλλαγές. Ο Τόμας Βατσλίκ βρέθηκε στην εστία, με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Λαλά-Ρέαμπτσιουκ στα άκρα και στο κέντρο της οι Παπασταθόπουλος-Σισέ. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά, ενώ στην επιθετική γραμμή βρέθηκαν οι Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας, Ελ Αραμπί και Τικίνιο ως βασικός φορ.
Στον πάγκο της ομάδας μας βρέθηκαν οι: Κρίστινσον, Κούντε, Λοπές, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μπα, Βαλμπουενά, Καρμπόβνικ, Σουρλής.

Για τους φιλοξενούμενους και τον Παναθηναϊκό του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, στην εστία κάθισε ο Μπρινιόλι, με τους Χουάνκαρ Πούγγουρα, Σάρλια και Σάντσες να βρίσκονται στην άμυνα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Ρούμπεν και Αλεξανδρόπουλος, ενώ η επιθετική γραμμή αποτελούνται από τους Βιτάλ, Παλάσιος, Χατζηγιοβάνης, Καρλίτος.
Στον πάγκο του Παναθηναϊκού βρέθηκαν οι: Ξενόπουλος, Μακέντα, Χατζηθεοδωρίδης, Λούντκβιστ, Μπουζούκης, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Ενγκμπακοτό, Μαουρίσιο.

Πριν την έναρξη του αγώνα, είχε γνωστοποιηθεί πως θα βραβευτεί ο Βασίλης Σπανούλης. Ο πρώην -πλεόν- αρχηγός του Ολυμπιακού και εμβληματικός παίκτης όπως ήταν λογικό αποθεώθηκε από τους χιλιάδες οπαδούς της ομάδας μας.

Ολυμπιακός | Μπορούσε το γκολ, αλλά…

Με το πρώτο σφύριγμα της αναμέτρησης, είχαμε μια περίπου 7λεπτη διακοπή, λόγω των καπνογόνων και της ατμόσφαιρας που είχε αρκετό καπνό. Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 15 του ματς, με τον Σισέ να δοκιμάζει ένα σουτ εκτός εστίας.

Η επόμενη μεγάλη φάση, στην οποία ο Θρύλος άγγιξε το 1-0 ήταν στο 24’ όταν μετά από σέντρα του Κένι Λαλά, ο Αγκιμπού προσπάθησε με την κεφαλιά του να τη στείλει στον Τικίνιο, με τον Βραζιλιάνο όμως να μην μπορεί να τη στείλει στα δίχτυα. Ο Αγκιμπού ήταν τρομερά δραστήριος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Αμέσως μετά, ο ΠΑΟ πήγε να γίνει απειλητικός, αλλά το σουτ που δοκίμασε ο Βιτάλ, κατέληξε εκτός εστίας.

Στο 31ο λεπτό του ντέρμπι, ο ΠΑΟ είχε ακόμη μια καλή ευκαιρία, με τον Ρούμπεν, το σουτ του οποίου ο Βάτσλικ το έβγαλε σε κόρνερ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς αναμφίβολα είχε την πρωτοβουλία στο ματς, και θα μπορούσε να είχε ήδη σκοράρει. Στο 36’ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε μια όμορφη σέντρα, με την κεφαλιά του Τικίνιο να φεύγει ελάχιστα πάνω από την εστία του Μπρινιόλι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, με τον Τικίνιο να ανατρέπεται εντός περιοχής, αλλά τον διαιτητή να δείχνει πως συνεχίζεται ο αγώνας.

Έως το τέλος του πρώτου μέρους, δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, βλέποντας ένα ντέρμπι για το πρώτο 45λεπτο που τα είχε όλα. Νεύρα, φάσεις και… ατμόσφαιρα από τα παλιά.

Άξιζε τη νίκη!

Με το ξεκίνημα του Β’ μέρους, δεν είχαμε κάποια αλλαγή από τους δύο τεχνικούς. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλλει το ρυθμό του, αρχικά με το σουτ του Μπουχαλάκη και έπειτα του Μαντί Καμαρά, που κατέληξε εκτός. Επιπλέον, ο Θρύλος απείλησε και με τον Αγκιμπού Καμαρά.

Στο 50ο λεπτό, είχαμε ξανά διακοπή λόγω καπνογόνων, με τον Σλοβένο διαιτητή να περιμένει να καθαρίσει η ατμόσφαιρα, που όμως… έκοβε τον ρυθμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο έλειπε η μεγάλη φάση, ως το 69’ με μια σέντρα σουτ του Λαλά, και την μπάλα να βρίσκει στην ένωση των δοκών του Μπρινιόλι, ο οποίος δυσκολεύτηκε αρκετά. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τη συμπλήρωση 73 λεπτών, χάρη σε δυνατό σουτ του Βιτάλ. Με τη συμπλήρωση 77 λεπτών, ο ΠΑΟ έκανε δύο αλλαγές, με τους Μακέντα και Λούντβιχστ να περνούν στο ματς, αντί των Παλάσιος και Χατζηγιοβάνη.

Στο 79’ κι ο Μαρτίνς έκανε την πρώτη του κίνηση, περνώντας τον Ματιέ Βαλμπουενά αντί του Γιώργου Μασούρα. Κάποια μεγάλη φάση δεν υπήρχε στα επόμενα λεπτά, με τον Πορτογάλο τεχνικό να ρίχνει στη «μάχη» τον Πιέρ Κούντε, αντί του Μαντί Καμαρά. Το 90λεπτο δεν επεφύλασσε κάποια διαφοροποίηση, με τα λεπτά των καθυστερήσεων να είναι 12′. Στα τελευταία λεπτά, πέρασε ως αλλαγή κι ο Ρόνι Λόπες, αντί του Ανδρέα Μπουαλάκη.

Εν τέλει, το τελικό σκορ έδωσε από έναν βαθμό στις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να ήταν φανερά ανώτερος, όμως ο ΠΑΟ πήρε αυτό που ήθελε, αντιμετωπίζοντας το… μονότερμα των «ερυθρόλευκων».