Ο Ολυμπιακός προσπάθησε ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή απέναντι στη Νοβάρα και αποκλείστηκε από την Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την ευρωπαική του πορεία στο CEV Challenge Cup για το βόλει γυναικών.

Απέναντι στο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την Ιταλική Νοβάρα, οι «ερυθρόλευκες» τα έδωσαν όλα το πρώτο ματς στο Ρέντη όπου ηττήθηκαν με 2-3 στις λεπτομέρειες.

Θέλει να φύγει από τον Ολυμπιακό για τη Ζιράτ ο Στερν!

Σήμερα είχαν ένα πολύ δύσκολο έργο, να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να προκριθούν μέσα στο «Pala Igor» απέναντι σε ένα μεγαθήριο του ευρωπαικού βόλει. Παρά τις δύο ήττες, οι εμφανίσεις τους, ειδικά στο «Μελίνα Μερκούρη» έδειξαν πως αυτή η ομάδα έχει μέταλλο να παλεύει κάθε ματς ανεξάρτητα από τον αντίπαλο.

Παρά την αξιόμαχη προσπάθεια, τα κορίτσια του Θρύλου πλέον στρέφουν το ενδιαφέρον τους αποκλειστικά στις εγχώριες διοργανώσεις όπου θα προσπαθήσουν να διεκδικήσουν όλα τα πιθανά τρόπαια της σεζόν.

Η ροή του αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε άσχημα στο πρώτο σετ, και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0. Η Εμμανουηλίδου πέτυχε τον πρώτο «ερυθρόλευκο» πόντο, όμως τα πράγματα ξέφυγαν όταν το σκορ έγινε ξέφυγε με 10-1 και προς το τέλος του σετ 20-9. Παρά τις καλές επιθέσεις των Κούμπουρα και Τσιτσιγιάννη, το πρώτο σετ έληξε με 25-13 για τις γηπεδούχες.

Το δεύτερο σετ

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα με πόντους της Νίζετιχ που ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια ωστόσο οι Ιταλίδες πήραν έχτισαν σημαντική διαφορά με 15-11. Η Εμμανουηλίδου μείωσε σε 15-13 και η Κούμπουρα σε 18-16, όμως οι παίκτριες της Νοβάρα ανέβασαν ρυθμό και καθάρισαν το σετ με 25-19.

Το τρίτο σετ

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά το τελευταίο σετ και βρέθηκαν να προηγούνται με 1-5. Η Εμμανουηλίδου συνέχισε να χτίζει με αρκετούς πόντους της διαφορά 4 πόντων, αρχικά σε 6-10 και έπειτα σε 10-14. Οι παίκτριες της Νοβάρα ωστόσο πάτησαν ξανά το γκάζι και ισοφάρισαν τον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Μιτσέλι είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες να πάρει το σετ (24-25, 25-26), όμως τελικά λύγισε στο τέλος με 29-27 για το τελικό 3-0.

Τα σετ (3-0): 25-13, 25-19, 29-27

1ο σετ: 8-1, 16-4, 21-10, 25-13

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-17, 25-19

3ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 29-27

Νοβάρα (Λορέντζο Μπερνάρντι): Σζάκμαρι 9 (5/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 10% άριστες), Μπόσιο 2 (2/3 επ.), Μποσέτι 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 69% υπ. – 23% άρισες), Ντανέσι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μπονιφάτσιο 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Ακίμοβα 22 (21/38 επ., 1 μπλοκ) / Φερσίνο (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Ντε Νάρντι, Μπούις 2 (2/3 επ., 57% υπ. – 14% άριστες)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (6/19 επ., 1 άσσος, 41% υπ. – 15% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Εμμανουηλίδου 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 2 (2/13 επ.), Φαριόλ 4 (4/6 επ.), Μλεΐνκοβα 8 (7/28 επ., 1 άσσος, 43% υπ. – 26% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 57% υπ. – 0% άριστες), Λαμπρούση, Βλαχάκη, Τσιτσιγιάννη 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ), Τάνη