Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός και πάλεψε απέναντι στη Νοβάρα, στέλνοντας το ματς στο tie break, όμως εκεί η ποιότητα της Νοβάρα πήρε το ματς.

Ο Ολυμπιακός εν τέλει «έπεσε» στο tie-break από τη Νοβάρα και ηττήθηκε με 2-3 στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πρώτο ματς για τη φάση των «16»του Challenge Cup

Οι «ερυθρόλευκες» κοίταξαν στα μάτια το φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης. Ήταν μια πολύ θετική εμφάνιση παρόλο που δεν συνοδεύτηκε από νίκη.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Οι γηπεδούχες βρέθηκαν δύο φορές πίσω στα σετ αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όμως οι Ιταλίδες ήταν αυτές που στο τέλος διαχειρίστηκαν την διαφορά που έχτισαν και πήραν τη νίκη. Η ομάδα του Μιτσέλι θα προσπαθήσει να πάρει την πρόκριση. Για να συμβεί αυτό στη ρεβάνς στις 6/12 θα χρειαστεί να κερδίσει με τουλάχιστον δύο σετ διαφορά ή με το ίδιο σκορ που ηττήθηκε σήμερα.

Ο νικητής θα αντιμετωπίσει μια από τις ΖΟΚ (Σερβία) ή Βολουντάρι (Ρουμανία) στα προημιτελικά.

1ο σετ

Με επίθεση της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 6-4, στις αρχές του ματς, με τη Νοβάρα να ξεφεύγει, στη συνέχεια, με +3 (9-12). Η Κούμπουρα μάζεψε ξανά τη διαφορά στους δύο πόντους (10-12), όμως η ιταλική ομάδα έφτασε στο +4 (12-16). Ο Θρύλος με καλές επιλογές πλησιάζει και πάλι στο -2 (16-18), με εξαιρετικό μπλοκ της Φαριόλ, ενώ η Μλέινκοβα «έγραψε» το 20-18. Οι φιλοξενούμενες, ωστόσο, έφτασαν στο 22-18 και εν τέλει κατέκτησαν το πρώτο σετ με 20-25.

2ο σετ- ισοφάριση

Η Νοβάρα προσπέρασε (6-8) γρήγορα, η Μλέινκοβα μείωσε σε 8-7 και ισοφάρισε σε 8-8 και 9-9. Νέα ισοφάριση (11-11) από την Μλέινκοβα, με ωραίο καρφί, με την Εμμανουηλίδου να μειώνει, στη συνέχεια, σε 15-14 και 16-15. Η Νίζετιχ μείωσε σε 20-18 και 20-19, η Μλέινκοβα σε 21-20 και η Εμμανουηλίδου σε 22-21, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 22-22. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ άουτ της Μλέινκοβα, προσπέρασε (23-22).  Η Νοβάρα μείωσε σε 24-23, όμως η Εμμανουηλίδου σήκωσε «τείχος» και με μπλοκ, έδωσε το σετ (1-1) στις «ερυθρόλευκες», με 25-23.

3ο σετ

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τρίτο σετ και με φοβερό μονό μπλοκ της Νίζετιχ, ξέφυγε με +3. Μάλιστα με τρεις πόντους της Μλέινκοβα, έφτασε στο +4 (10-7, 11-7, 12-8). Με πλασέ της Νίζετιχ, οι «ερυθρόλευκες» πήραν τη μεγαλύτερη τους διαφορά (+5), φτάνοντας στο 13-8, ενώ η Κούμπουρα έκανε το 14-10. Η Νίζετιχ «χτύπησε» ξανά, με μπλοκ άουτ, για το 15-11, ενώ έκανε και το 18-15. Άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων και 20-18 ο Ολυμπιακός, ο οποίος ισοφαρίστηκε (20-20), μετά από δύο διαδοχικά λάθη στην επίθεση.  Η Νίζετιχ έδωσε το προβάδισμα (21-20). Μετά από ένα μεγάλο ράλι, η Νοβάρα προσπέρασε (21-22), όμως η Εμμανουηλίδου ισοφάρισε σε 22-22, με μπλοκ άουτ, μετά από πρώτο χρόνο. Νέα ισοφάριση (23-23) από την Νίζετιχ, όμως η Νοβάρα έφτασε στο 25-23 και στο 2-1. Ο Ολυμπιακός χάρισε ένα δικό του σετ, αφού είχε συνέχεια το προβάδισμα.

4ο σετ- νέα ισοφάριση!

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με λάθος των Ιταλίδων και +3 (7-4) οι «ερυθρόλευκες».  Προβάδισμα που διατήρησε (10-7) η Μλέινκοβα. Ωστόσο, με δύο λάθος επιθέσεις του Ολυμπιακού, η Νοβάρα μείωσε σε 10-9 και στη συνέχεια, πήρε «κεφάλι» στο σκορ (11-12). Η ιταλική ομάδα αύξησε τη διαφορά της στο +5 (13-18), αλλά η Τσιτσιγιάννη «απάντησε» και μείωσε σε 18-14 και 18-15, με τον Θρύλο να πλησιάζει σε 18-16.. Μπλοκ της Εμμανουηλίδου και οι «ερυθρόλευκες» παρέμειναν κοντά (17-19). Η Μλέινκοβα να μειώνει σε 19-18, με τον ίδιο τρόπο. Νέο μπλοκ, αυτή τη φορά από τη Φαριόλ και 19-19 ο Ολυμπιακός, με την Τσιτσιγιάννη να ισοφαρίζει εκ νέου, σε 20-20. Ο Θρύλος με την Φαριόλ έκανε το 23-21 με μπλοκ και τη Νίζετιχ να ισοφαρίζει σε 2-2 σετ, με δύο διαδοχικούς πόντους, για το 25-22 και την νέα ισοφάριση των «ερυθρόλευκων».

Τάι μπρέικ

Η Νοβάρα «έτρεξε» 7-0 σερί και ξέφυγε με +6 (1-7) ρίχνοντας την ψυχολογία των παικτριών του Θρύλου. Η Κούμπουρα μείωσε σε 7-2, οι Ιταλίδες «απάντησαν» (2-8) και η Φαριόλ έκανε το 8-3, με πρώτο χρόνο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 11-4 και 12-5, η Κούμπουρα πήρε το μπλοκ άουτ (6-12), αλλά οι Ιταλίδες έφτασαν στο 15-6 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ (2-3): 20-25, 25-23, 23-25, 25-22, 6-15