Το νικηφόρο του σερί συνέχισε ο Ολυμπιακός καθώς στην πρώτη φάση των πλέι οφ επικράτησε της Νίκης Λευκάδας με σκορ 101-61

Δεύτερη ευρεία νίκη επί της Νίκης Λευκάδας μέσα σε λίγες ημέρες σημείωσε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με επί των νησιωτισσών με σκορ 101-61

Πρώτες σκόρερ για το ΘΡΥΛΟ  ήταν η Νίκη Σταμολάμπρου και Κριστίν Βίτολα που είχαν από 16 πόντους έκαστη. Από την άλλη για τη Λευκάδα ξεχώρισε η Γιάνγκ με 24 πόντους

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το παιχνίδι από την αρχή. Έτσι οι παίκτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς έτρεξαν πολύ το γήπεδο και οδήγησαν το παιχνίδι στην ταχύτητα. Κάνοντας ένα τρομερό σερί βρέθηκαν να προηγούνται με 23-9. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 32-13.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Λευκάδας κατάφερε να αντιδράσει. Έσφιξε την άμυνά της και κατάφερε να δεχθεί μόνο 14 πόντους, ενώ σημείωσε 19. Από την άλλη ο Ολυμπιακός πορεύτηκε με «προίκα» το καλό πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να διατηρεί διψήφιες διαφορές. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 46-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πίεσε κι άλλο την Νίκη Λευκάδας με αποτέλεσμα να παίρνει μεγάλες διαφορές. Με περίπου 5′ να απομένουν για τη λήξη της περιόδου η Τόλγρι έκανε το 57-39. Η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 70-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρουσία της Διονυσίας Αλεξανδρή ήταν καταλυτική στη νέα μεγάλη επέλαση του ΘΡΥΛΟΥ. Η Ελληνίδα γκαρντ που μοίρασε συνολικά 8 ασίστ έτρεξε πολύ καλά το γήπεδο και συνέβαλε με τις δημιουργίες της ώστε η διαφορά να πάει πάνω από τους 30 πόντους. Τελικό σκορ στο βοηθητικό γήπεδο 5 του  ΣΕΦ ήταν 101-61 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας 101-61

Διαιτητές: Δημάδης-Κοϊμτζόγλου-Παπαδόπουλος Χ.

Δεκάλεπτα: 32-13, 46-32, 70-49, 101-61

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 8, Τόλφρι 13(3), Σταμολάμπρου 16(2), Σταμάτη 5(1), Αλεξανδρή 8, Σπυριδοπούλου 10(2), Σύρρα 3, Δίελα 14(1), Βαμβακά 2, Βίτολα 16, Χάμπλιν 6.

Νίκη Λευκάδας (Λαμπρόπουλος): Νταλα 6(1), Δανδουλάκη Μ. 8., Δανδουλάκη Α. 4, Χασάπη 2, Γεωργάκη, Τσαβόνι 1, Γιανγκ 24(6), Οντουάιρ 16.