Με μια μαγική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κέρδισε τη Ναντέζντα με 84-81, κλείνοντας ιδανικά την φάση των ομίλων για το EuroCup. Επί μέρους 50-31 στο β' μέρος από τις αθλήτριες του Μάρτινς Ζίμπαρτς. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του στο ντέρμπι «αιωνίων», αντιμετώπιζε στην τελευταία και διαδικαστική αναμέτρηση, την Ναντέζντα, για την πρωτιά του ομίλου στο EuroCup. Η πρόκριση για την ομάδα μας είχε κλειδώσει, μετά το «διπλό» στο Βελιγράδι. Όμως, οι «ερυθρόλευκες», με νίκη 19 πόντων, θα έπαιρναν την πρώτη θέση, κάτι που ήταν και «βουνό», καθώς η αντίπαλη ομάδα ήταν εμπειρότερη και με σαφώς μεγαλύτερο μπατζετ.

Ο Μάρτινς Ζίμπαρτς ξεκίνησε στην βασική του πεντάδα τις Αλεξανδρή, Σταμολάμπρου, Σταμάτη, Βίτολα και Χάμπλιν. Ενώ η Ρωσική ομάδα ξεκίνησε με τις Ζεντίκ, Χιέντεμαν, Κομάροβα, Ελόνου και Γκάτλινγκ.

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Ρωσικός… χείμαρρος στο ΣΕΦ!

Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω στα πρώτα λεπτά του αγώνα με 9-0, όμως στη συνέχεια μείωσαν σε 7-15. Οι φιλοξενούμενες υπερείχαν της ομάδας μας, στα πρώτα πέντε λεπτά του ματς. Με τον Θρύλο να προσπαθεί κυρίως σε αυτά τα λεπτά, να βρει ρυθμό απέναντι στην εμπειρότερη σε τέτοιες αναμετρήσεις, Ναντέζντα. Η διαφορά είχε αυξηθεί σε διψήφια επίπεδα, με τον Θρύλο να προσπαθεί να ρίξει το σκορ, παίζοντας κυρίως… άμυνα. Η οποία είχε πάει περίπατο στο πρώτο δεκάλεπτο. Για τις παίκτριές μας, το να δεχτούν 31 πόντους αποτελούσε πλήγμα και έπρεπε να λυθεί. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-31.

Ισορρόπησε το ματς…

Κάπως πιο ισορροπημένο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, με τα πρώτα 4 λεπτά να έχει σκορ 6-5 υπέρ της ομάδας μας (21-36). Όμως, μια έμπειρη ομάδα όπως η Ναντέζντα «διόρθωσε» τα πράγματα, παίρνοντας διαφορά μέσα σε 1:30 λεπτό, 21 πόντων (24-45). Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Πειραιά αντέδρασε, παίζοντας και άμυνα. Αλλά κυρίως κάνοντας ένα 6-0 σερί. Εν τέλει το σκορ για το πρώτο μέρος ήταν το 34-50, σε ένα ισορροπημένο δεύτερο δεκάλεπτο (επί μέρους 19-19).

Από πλευράς Θρύλου ξεχώριζε η Σταμολάμπρου, ενώ ήδη τρεις παίκτριες της Ναντέζντα είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ελόνου, Χιέντεμαν και Γκάτλινγκ).

Βρήκε ρυθμό ο Θρύλος και… ροκάνιζε τη διαφορά!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά, όμως η αστοχία μπήκε στην εξίσωση. Πολλά χαμένα ριμπάουντ από την ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς. Όμως, με μια προσπάθεια διαρκείας, η εικόνα των «ερυθρόλευκων» άλλαξε άρδην και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Πειραιώτισσες μείωσαν σε 49-58 και ουσιαστικά μπήκαν εκ νέου στην αναμέτρηση. Με επί μέρους 15-8. Επίσης και τα διαιτητικά λάθη έπαιξαν το ρόλο τους σχετικά με τις κατοχές της ομάδας μας. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, ο Θρύλος μείωσε ξανά στους 9 (56-65). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-68. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα μας πέτυχε περισσότερους πόντους από τον αντίπαλο (22 έναντι 18).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν ό,τι καλύτερο μπορούσαν για να αντιστρέψουν το αποτέλεσμα. Η πρωτιά θα ήταν δύσκολη, για τον όμιλο, όμως και ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Ρωσική ομάδα θα ήταν κάτι που άξιζε ο Θρύλος! Η διαφορά έπεσε στους 6 (65-71), σχεδόν 7:30 λεπτά απ’ το τέλος. Ένα καθαρό κόψιμο των αθλητριών του Θρύλου, δόθηκε φάουλ, με συνέπεια να ανακτήσει το +8 η Ναντέζντα. Η Χάμπλιν έκανε το 67-73, με όμορφη ενέργεια στη ρακέτα. Η Νικολοπούλου με εύστοχο τρίποντο έριξε κι άλλο τη διαφορά (70-75). Η Χάμπλιν με τη σειρά της έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ενώ πέτυχε και δύο πόντους, διαμορφώνοντας το σκορ σε 72-75. Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν δύο χαμένες επιθέσεις των «ερυθρόλευκων», κάνοντας το σκορ 79-72, με τον Ζίμπαρτς να καλεί τάιμ άουτ, προτού «ξεφύγει» το ματς.

Μετά το τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός μείωσε στους 3 πόντους ξανά. Ενώ με δύο λεπτά να απομένουν στη κλεψύδρα, το ματς ήρθε στον πόντο (78-79) και μάλιστα με double-score επί μέρους έως εκείνο το σημείο (22-11). Η Σταμολάμπρου με καλάθι της έδωσε αέρα στον Θρύλο, ενώ κέρδισε και το φάουλ, κάνοντας το σκορ 81-79. Η Χιέμτεμαν χτύπησε σε μια απ’ τις τελευταίες φάσεις, αποχωρώντας υποβασταζόμενη. Με τον Ολυμπιακό να έχει την κατοχή στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση. Το ματς πήγε στις βολές, με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ματς με 84-81, κάνοντας μια τρομερή ανατροπή, με μαγική εικόνα στο δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 34-50, 56-68, 84-81.