Ο Ολυμπιακός αν και γύρισε από το -18 στο ΣΕΦ κόντρα στην Μπασκόνια τιμωρήθηκε στο τέλος από τον ΜακΙντάιρ και ηττήθηκε με 75-74, αφού «κόλλησε» για αρκετή ώρα στην επίθεση του στο 4ο δεκάλεπτο.

Οι Πειραιώτες παρουσίασαν δύο πρόσωπα στην έδρα τους και το πλήρωσαν από το καλάθι του ΜακΙντάιρ στα 0.7, αφού παρότι επέστρεψαν από το -18, τελικά δεν κατάφεραν να το εξαργυρώσουν επιθετικά και μένοντας από δυνάμεις ηττήθηκαν.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Κάνααν με 23 πόντους (5/8 τρίποντα) και 3 κλεψίματα, ο Πίτερς με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο συγκλονιστικός Φαλ με 10 πόντους, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 3 μπλοκ.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 3-4 και «πονάει» ιδιαίτερα από αυτή την ήττα, αφού ήταν εκτός προγράμματος και μάλιστα εκτός έδρας.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει για τη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της σεζόν αρχικά στις 12/11 τη Μακάμπι στο Βελιγράδι και στις 16/11 στο ΣΕΦ τον Ερυθρό Αστέρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Από το +11 στην πλήρη κατάρρευση

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πάρα πολύ καλά το παιχνίδι και παρά την αρχική αστοχία, κατάφερε χάρη στην εξαιρετική του άμυνα και 11 πόντους από Πίτερς και Κάνααν να προηγηθεί με 13-2 στο 5′.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Μονέκε – Κιόζα να φέρνουν αμυντικά προβλήματα στους «ερυθρόλευκους», τον Μιλουτίνοφ να είναι σαφώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 26-20, λόγω των 12 πόντων του Πίτερς (3/4 τρίπ).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε απωλέσει πλήρως τη συγκέντρωση του και την αμυντική του σκληράδα και ο Μαρίνκοβιτς με 2/2 τρίποντα έβαλε μπροστά τους Βάσκους με 28-26 (στο 12′).

Ο Μονέκε και ο Σεντεκέρσκις έκαναν τη διαφορά και το σκορ έγινε 33-28 στο 14ο λεπτό με τους Πειραιώτες, να έχουν χάσει πλήρως το ρυθμό του αγώνα.

Η άμυνα του Ολυμπιακού δεν είχε καθόλου ένταση και λύσεις και η διαφορά πήγε και στους 8 (40-32 στο 17′) με τον Φαλ και τον Πίτερς, να παλεύουν μόνοι τους.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με κατάρρευση των Πειραιωτών και τη διαφορά να πηγαίνει στους 15 (50-35) με συνολικό επιμέρους 30-9!!!

Το γύρισε με σούπερ Κάνααν, έγινε «θρίλερ» στο τέλος

Το δεύτερο ημίχρονο στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερο επιθετικό ρυθμό, αλλά τους Βάσκους να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση και να στέλνουν τη διαφορά στους 18 (61-43 στο 23′).

Με Κάνααν και Πίτερς οι Πειραιώτες έκαναν σερί 10-0 και μείωσαν σε 61-53 (στο 26′), δείχνοντας σφυγμό στην επίθεση και σαφώς πιο ελπιδοφόρο πρόσωπο στην επίθεση, παρότι ο Ουόκαπ είχε τεθεί νοκ-άουτ με 4 φάουλ.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 67-60 και τους ερυθρόλευκους να καλούνται σε μία μεγάλη ανατροπή έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κάνααν με 21 πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και το δίδυμο Λαρεντζάκη – Παπανικολάου στο «3-4» μαζί με τον εξαιρετικό Φαλ έφεραν σερί 6-0 και τη διαφορά μόλις στο -1 (67-66 στο 32′) από το -18!

Ο Ολυμπιακός άρχισε να βγάζει κούραση και δέχθηκε μικρό σερί 4-0 και βρέθηκε πάλι πίσω με 5 (71-66) στο 36ο λεπτό.

Λαρεντζάκης και Πίτερς με 2/2 τρίποντα στο 38′ έβαλαν μπροστά τους Πειραιώτες με 72-71 για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έμεινε από δυνάμεις όμως και με 3 λάθη και βρέθηκε πίσω από τον Μονέκε με 73-72. Ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έκανε το 74-73 στα 10” και η Μπασκόνια στην τελευταία επίθεση πήρε τη νίκη με 75-74 μετά από καλάθι του ΜακΙντάιρ στα 0.7!

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 35-50, 60-67, 74-75

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κάνααν 23, Λούντζης, Λαρεντζάκης 7, Πάπας, Φαλ 10, Παπανικολάου 6, Πίτερς 22, Μιλουτίνοφ, Μπραζντέικις 2, Τανούλης, Ουίλιαμς-Γκος 4

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 11, Ραϊέστε 2, Κιόζα 5, Σεντεκέρσκις 12, Μαρίνκοβιτς 10, Μίλερ-ΜαΚιντάιρ 4, Ντίεθ, Κότσαρ 4, Κοστέλο 7, Μονέκε 20.