Ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε καθόλου κι επί του Λαυρίου, επικρατώντας στο ΣΕΦ και το «bwin Tournament Against Covid-19» με σκορ 99-64. Το Thrylos24.gr βρέθηκε εκεί, με τον Μιχάλη Μαχαίρα να σας μεταφέρει αναλυτικό ρεπορτάζ.

Το βράδυ του Σαββάτου και για το διήμερο 4-5/9, το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας άνοιξε τις πόρτες του μετά από μεγάλο διάστημα. Ο Ολυμπιακός διοργάνωσε το bwin Tournament Against Covid-19, με τη συμμετοχή των ομάδων του Λαυρίου, της Μονακό και του Περιστερίου. Το πρόγραμμα άνοιξε το Μονακό-Περιστέρι, με τους Γάλλους να επικρατούν με 90-78 και να προκρίνονται στον μεγάλο τελικό.

Ο κόσμος βρέθηκε στο ΣΕΦ, βλέποντας την αγαπημένη του ομάδα, ενώ φυσικά το σημαντικότερο κομμάτι ήταν οι πράξεις αγάπης που έκανε η ΚΑΕ Ολυμπιακός! Στο ΣΕΦ βρέθηκαν ο εκ των Προέδρων της ΚΑΕ, κ. Παναγιώτης Αγγελόπουλος, όπως και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι. Τέλος, εκτός αποστολής έμειναν οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου.

Για τον Ολυμπιακό ξεκίνησαν βασικοί οι Ντόρσεϊ, Γουόκαπ, Βεζένκοφ, Ζαν Σαρλ και Φολ, ενώ για το Λαύριο ξεκίνησε οι Μουράτος, Λιούις, Σμιθ, Γερομίχαλος και Κακλαμανάκης.

Στα πρώτα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 13-4 των τυπικά φιλοξενούμενων. Οι Λαυριώτες μείωσαν στο ένα καλάθι (14-12), σχεδόν στα μισά της περιόδου. Άμεσα όμως, η ομάδα μας έκανε ένα σερί 7-0. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε «γκάζι» και έκλεισε την περίοδο με το σκορ στο 27-15.

Εν συνεχεία, οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, μετά από 15 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν στο 34-20. Η ομάδα μας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 50-27. Πρώτος σκόρερ έως εκείνο το σημείο για την ομάδα μας ήταν οι Βεζένκοφ και Ζαν Σαρλ, οι οποίοι είχαν αμφότεροι από 10 πόντους.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +29 (60-31). Το Λαύριο κατάφερε να μειώσει κάπως στο σκορ (67-46), κάνοντας μια καλή προσπάθεια να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Βέβαια, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε «πυρακτωθεί», πετυχαίνοντας ως εκείνο το σημείο 20 πόντους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 73-51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να «βομβαρδίζει», μπροστά στον ΛΑΟ του, δείχνοντας έτοιμος για τον μεγάλο τελικό, το βράδυ της Κυριακής. Το σκορ ήταν κοντά στους 30 πόντους, ενώ έμεναν τελευταία 5 λεπτά στην αναμέτρηση. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε στα τελευταία λεπτά και τους Βασίλη Χρηστίδη, Ζάιντ Μουόσα. Ο Θρύλος εν τέλει επικράτησε με 99-64, δίνοντας ραντεβού αύριο Κυριακή για τον τελικό με τη Γαλλική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 50-27, 73-51, 99-64.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (1), Ντόρσεϊ 2, Λούντζης 7, Λαρεντζάκης 14 (4), Μουόσα, Φολ 5, Σλούκας  10 (2), Μάρτιν 8, Βεζένκοφ 20 (4), Ζαν Σάρλ 16, Χρηστίδης 2, ΜακΚίσικ 3 (1).

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λιούις 10 (2), Κάρτερ 2, Μπλέρ 8 (2), Νικολαϊδης, Σμιθ 4 (1), Μουράτος 8, Αμίνου 11 (1), Πιλάβιος 3, Κακλαμανάκης 6, Γκόινς 7 (1), Γερομίχαλος, Βουλγαρόπουλος 5.