Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Μίλωνα στον τελικό του Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας και επικράτησε με 3-2 σετ φτάνοντας στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Ο Ολυμπιακός το έκανε και πάλι! Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν και αυτή τη φορά κόντρα στον Μίλωνα και έφτασαν στην κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας!

Κυπελλούχος Ελλάδας για 18η φορά στην ένδοξη ιστορία της αναδείχθηκε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού! Στον συγκλονιστικό τελικό του Final-4 στη Λάρισα, με διάρκεια δύο ώρες και 13 λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας, με ψυχή και πάθος, νίκησαν με 3-2 σετ (25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16) τον Μίλωνα και κατέκτησαν το Κύπελλο της σεζόν 2023-24. Στο τάι μπρέικ της μεγάλης «μάχης» στο -κατάμεστο- ΕΑΚ Νεάπολης, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 7-3 και 10-7 από τον Μίλωνα, ωστόσο πραγματοποίησε απίστευτη ανατροπή (14-16) και με MVP τον Τζούριτς, με 20 πόντους και επτά μπλοκ (22 πόντους ο Στερν), έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του Κυπέλλου, την οποία πανηγύρισε μαζί με τον κόσμο του! Με την κατάκτηση του Κυπέλλου, ο Ολυμπιακός, ο κορυφαίος πολυαθλητικός σύλλογος, έφτασε τους 307 τίτλους στην ιστορία του, στα βασικά ομαδικά αθλήματα!

Ιντάλγκο και Κουμεντάκης στο Ρέντη σε ρόλο… μαστόρων!

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Μίλων, ο οποίος απέκτησε το προβάδισμα. Οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στο 8-5, με τον Ολυμπιακό να «απαντάει» με ένα 4-0 σερί, για το 9-8, ύστερα από μπλοκ του Τράβιτσα. Στο σημείο αυτό, οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το 11-10, όταν ο Μίλων «έτρεξε» ένα 4-0 σερί για το 14-11. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης διατήρησε το προβάδισμα στην εξέλιξη του σετ, ο Θρύλος πλησίασε στο 18-16, αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση, αφού ο Μίλωνας έφτασε στο 25-19 και προηγήθηκε με 1-0 σετ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω με 5-2 και 6-3, όμως αφού μείωσαν σε 6-5 και 7-6, με πόντους του Τζούριτς, ισοφάρισαν (7-7), με πλασέ του Ιντάλγκο. Ο Τζούριτς «χτύπησε» ξανά και έδωσε προβάδισμα (7-8), ενώ ήταν και αυτός που έδωσε «αέρα» δύο πόντων (8-10) στους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Γκουσταβάο να «γράφει» το 11-9. Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +3 (10-13), ενώ τα μπλοκ των Γκουσταβάο και Κουμεντάκη έφεραν το +5 (10-15). Ο Κουμεντάκης, με εξαιρετική επίθεση, ανέβασε το προβάδισμα του Θρύλου στους έξι πόντους, για το 17-11, με τον Μίλωνα να μειώνει (14-17). Με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέκτησαν το +4 (14-18), με τον φοβερό Τζούριτς να κερδίζει έναν ακόμα πόντο στο σετ, για το 20-16. Στο σημείο αυτό, ανέλαβε δράση ο Στερν, ο οποίος με δύο καταπληκτικούς άσσους, «έγραψε» το +5 (17-22), ενώ στη συνέχεια, «καθάρισε» το σετ, με μπλοκ άουτ, για το 1-1 σετ, με 25-19.

Με επίθεση του Στερν στην ευθεία, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 3-1, στο τρίτο σετ, με τον Σλοβένο διαγώνιο να διατηρεί το +2 (4-6). Ο Μίλων ισοφάρισε (7-7), ο Στερν επανάφερε το + 2 (7-9) και ο Κουμεντάκης «έπιασε» δυνατό καρφί, για το 12-10. Ο Μίλων ισοφάρισε ξανά (12-12) και στη συνέχεια, προσπέρασε με 15-13 και 17-16. Με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο και άσσο του Στερν, ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (17-18), ο Κουμεντάκης έκανε το 20-19, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης πήρε προβάδισμα σε ένα κομβικό σημείο, κάνοντας το 21-20. Ωστόσο, ο Θρύλος δεν «μάσησε» και με μπλοκ και πρώτο χρόνο του Τζούριτς, έφτασε στο 23-21, με τον Ιντάλγκο να κάνει το 24-22. Ο Τζούριτς κέρδισε έναν ακόμα πόντο και έκανε το 2-1 σετ, με 25-22.

Με 3-1 (Γκουσταβάο) και 6-3 (Τζούριτς) προηγήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο τέταρτο σετ, με τον Μίλωνα να ισοφαρίζει, στη συνέχεια, σε 9-9. Ο Στερν έκανε το 10-9, αλλά ένα λάθος του Τζιάβρα έφερε το 11-10 υπέρ των Νεοσμυρνιωτών, οι οποίοι έφτασαν στο 12-10 και στο 14-11. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ισοφάρισαν σε 14-14, μετά από άουτ του Μίλωνα, ο οποίος ξαναπήγε στο +2 (16-14). Ο Τζούριτς, με δύο πρώτους χρόνους, μείωσε σε 16-15 και 17-16, ενώ με άουτ του Μίλωνα, το σετ ήρθε στα ίσια (17-17). Ο Ολυμπιακός «κόλλησε» και ο Μίλων ξέφυγε με +3 (20-17, 21-18), αλλά ο άσσος του Ιντάλγκο έφερε το 21-20. Παρόλα αυτά, οι Νεοσμυρνιώτες έφτασαν στο 24-21 και στο 25-22, για το 2-2 σετ.

Θρυλική ανατροπή!

Στο ξεκίνημα του τάι μπρέικ, ο Θρύλος ισοφάρισε σε 2-2, με τον Κουμεντάκη και σε 3-3, με τον Στερν, με τον Μίλωνα να φτάνει στο 7-3. Με εξαιρετικό χτύπημα του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 7-4 και με πρώτο χρόνο του Τζούριτς, σε 7-5, αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης έφτασε στο 8-5. Ωστόσο, εκεί ξεκίνησε η «αντεπίθεση» των πρωταθλητών! Παρά το 10-7 του Μίλωνα, ο Τράβιτσα μείωσε σε 10-9, με μπλοκ, με τον Στερν να μειώνει σε 11-10. Μεγάλη άμυνα του Ιντάλγκο και πόντος του Κουμεντάκη, για το 11-11, ενώ ο Τζούριτς σήκωσε «τείχος», για το 12-11! Ο Κουμεντάκης «έγραψε» το 13-12, ο Στερν το 14-13, αλλά ήρθε νέα ισοφάριση (14-14). Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και με πρώτο χρόνο του Τζούριτς, έφτασε σε σετ μπολ/ματς μπολ (14-15), με τον Στερν να κερδίζει μπλοκ και να κάνει το 16-14 και το 3-2, για το 18ο Κύπελλο!

Τα σετ (2-3 σε 2.13): 25-19, 19-25, 22-25, 25-22, 14-16

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-17, 25-19

2ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 22-25

4ο σετ: 5-8, 16-14, 21-18, 25-22

5ο σετ: 5-3, 10-7, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 5 άσσους, 60 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλου και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλου.

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Μπάσης 1 (1/5 επ.), Γιορντάνοφ 24 (23/46 επ., 1 μπλοκ), Μολίνα 15 (12/31 επ., 3 άσσοι, 53% υπ. – 50% άριστες), Πολούιαν 15 (15/36 επ., 39% υπ. – 33% άριστες), Χερ 2 (2 άσσοι) / Άρης Χανδρινός (λ., 43% υπ. – 36% άριστες), Θεοδόσης 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Νανόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 22 (17/35 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (6/11 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (11/25 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 20 (13/16 επ., 7 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (9/25 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 30% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 42% υπ. – 32% άριστες), Βαϊόπουλος, Κομητούδης, Δαλακούρας