Ο Ολυμπιακός για το Βόλεϊ Γυναικών νίκησε την ΑΕΚ με 2-3 και με καρδιά πρωταθλητή επανήλθες στις νίκες...

Τα κορίτσια του Θρύλου, με καρδιά πρωταθλητή, «καθάρισαν» στο τάι μπρέικ με 3-2 σετ (25-19, 20-25, 25-21, 20-25, 17-19) την ΑΕΚ, στην Νέα Φιλαδέλφεια, για τη 13η αγωνιστική της Volley League και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας,  που αγωνίστηκαν χωρίς τρεις βασικές τους αθλήτριες και συγκεκριμένα, δίχως τις Χριστοδούλου, Γιώτα και Γενιτσαρίδη, αν και βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ (1-0, 2-1), κατέθεσαν και την ψυχή τους στο τάραφλεξ, «μίλησαν» στα κρίσιμα σημεία και πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα (2-3) από τον ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ρέντη, την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ ανταπεξήλθαν στην ιδιαίτερα δύσκολη συνθήκη των σημαντικών απουσιών που κλήθηκαν να ξεπεράσουν.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Πρώτη σκόρερ των πρωταθλητριών Ελλάδας αναδείχθηκε η Μαριάνα Κόστα με 23 πόντους, με 21 ακολούθησε η Σάλας, με 19 η Χίπε και με 13 η Εμμανουηλίδου. Την  «ερυθρόλευκη» αποστολή ακολούθησε στην Νέα Φιλαδέλφεια και η νεοαποκτηθείσα ακραία, Τέιλορ Άγκοστ.

Προηγήθηκαν οι γηπεδούχες

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-1 της ΑΕΚ, με την Σάλας και στη συνέχεια, με 5-1 με την Κόστα, ενώ έφτασε άνετα στο 8-3 με την Κελεσίδη.

Με μπλοκ άουτ της Χίπε, ο Θρύλος έκανε το 10-4 και με πρώτο χρόνο της Κελεσίδη, έφτασε στο 11-9, όμως στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε (11-11) για πρώτη φορά από τις γηπεδούχες και έπειτα, έχασε το προβάδισμα με άσσο της Μπράουν, για το 12-11.

Στην εξέλιξη του σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας απομακρύνθηκαν από τις «κιτρινόμαυρες», βρέθηκαν πίσω με 18-12 και τελικά, έχασαν το πρώτο σετ με 25-19 (1-0).

Αντέδρασε και ισοφάρισε!

Με δύο σερί πόντους της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-2 της ΑΕΚ και στη συνέχεια, με 7-3 και 10-6, ενώ και πάλι με την Κουβανή αθλήτρια, έφτασαν στο 12-10, αλλά και στο 13-11.

Η ομάδα του Κάρλο Παρίζι ισοφαρίστηκε σε 13-13, όμως μετά από άουτ των γηπεδούχων, ανέκτησε ξανά το προβάδισμα με 15-13 και με άσσο της Σάλας, έφτασε στο +3 (13-16).

Με μπλοκ της Ξανθοπούλου (17-22) και καρφί της Σάλας, η ομάδα μας «αγκάλιασε» την κατάκτηση του σετ, αφού έφτασε το σκορ στο 23-18 και στη συνέχεια, με φιλέ της Βάντερ, ισοφάρισε σε 1-1 την ΑΕΚ, με 25-20.

Βρέθηκε ξανά πίσω στο σκορ

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 8-5, όμως μείωσε με την Σάλας σε 8-7 και με την Χίπε σε 11-10 και στη συνέχεια, με άσσο από την Γερμανίδα, κατάφερε και ισοφάρισε την γηπεδούχο ομάδα σε 20-20.

Ωστόσο, τα κορίτσια του Θρύλου έχασαν το τρίτο σετ (2-1) από την ΑΕΚ, με 25-21.

Είχε και πάλι την απάντηση!

Με μπλοκ της Ξανθοπούλου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν με 4-3 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, στη συνέχεια ισοφαρίστηκαν (4-4) από τις «κιτρινόμαυρες», όμως πάτησαν «γκάζι» και με 4-0 σερί και άσσο της Εμμανουηλίδου, ξέφυγαν με +4 (4-8).

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 11-8 επί των γηπεδούχων, με πλασέ της Κόστα, αλλά γνώρισαν την ισοφάριση σε 12-12, όμως στη συνέχεια, με δυνατό καρφί της Χίπε και άσσο της Σάλας, έφτασαν στο +3 (17-20).

Με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου (20-23) και παράβαση της ΑΕΚ, η ομάδα μας έφτασε σε σετ μπολ (20-24) και με μπλοκ άουτ της Κόστα, «καθάρισε» το σετ με 25-20 (2-2).

Θρύλος στο τάι μπρέικ!

Στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 των γηπεδούχων και με άσσο της Κόστα, με 4-2, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο +3 (3-6) με άσσο της Εμμανουηλίδου.

Με καρφί της Χίπε, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με τέσσερις πόντους (3-7) από την ΑΕΚ, έπειτα ισοφαρίστηκαν σε 8-8, όμως αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά με 9-8, με μπλοκ άουτ της Κόστα.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έκαναν το 13-11 με δύο διαδοχικά καρφιά της Σάλας και στη συνέχεια, με τρεις πόντους της Κουβάνης αθλήτριας, έφτασαν σε ισάριθμα σετ μπολ/ματς μπολ (13-14, 14-15, 15-16) κόντρα στην ΑΕΚ.

Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν σε δύο ακόμη ματς μπολ (16-17, 17-18) και τελικά, με πόντο της Κόστα, έκαναν το 19-17 και έφυγαν με τη νίκη (2-3) από την έδρα της ΑΕΚ…

Τα σετ 2-3 σε 2.08: 25-19 (24’), 20-25 (26’), 25-21 (26’), 20-25 (27’), 17-19 (25’).

1ο σετ: 3-8, 16-12, 21-16, 25-19

2ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-20, 25-21

4ο σετ: 4-8, 16-15, 19-21, 20-25

5ο σετ: 3-5, 10-9, 11-12, 17-19

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 6 άσσους, 59 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 9 άσσους, 67 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Κελεσίδη 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 21 (19/35 επ., 2 άσσοι, 47% υπ. – 20% άριστες), Κόστα 23 (18/52 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), Χίπε 19 (17/44 επ., 2 άσσοι), Εμμανουηλίδου 13 (7/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ξανθοπούλου 2 (2/4 επ.) / Κακουράτου (λ, 43% υπ. – 30% άριστες), Τοτσίδου

ΑΕΚ (Κώστας Αρσενιάδης): Κοσμά 8 (8/29 επ., 14% υπ. – 14% άριστες), Λίντσεϊ 28 (26/60 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 29% άριστες), Βεργίδου 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερέλ 15 (12/34 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Καββαδία 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Μπράουν 14 (10/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 63% υπ.-37% άριστες), Μπελιά (λ, 33% υπ.-33% άριστες), Διώτη, Τσοχατζή, Γκουντιμένκο