Ολυμπιακός: Ήταν... Θρύλος και κέρδισε τον Μίλωνα για τους Εφήβους.

Ολυμπιακός: Ένα συναρπαστικό παιχνίδι διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (24/10) στο Κλειστό Γυμναστήριο του Μίλωνα «Κροίσος Πέρσης», με τους Έφηβους του Θρύλου να παίρνουν μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Μίλωνα με 2-3 σετ.

Στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να βρέθηκαν πίσω με 2-1 στα σετ, όμως στη συνέχεια κατάφεραν να αποτρέψουν δύο ματς μπολ των γηπεδούχων και να οδηγήσουν το παιχνίδι σε πέμπτο σετ, εκεί όπου ολοκλήρωσαν μία σπουδαία ανατροπή.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Η ομάδα μας θα φιλοξενήσει την επόμενη αγωνιστική την Αρμενική Πειραιώς στο «Μελίνα Μερκούρη» (30/10, 12:00) με στόχο το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Οι «ερυθρόλευκοι» αιφνιδιάστηκαν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Μίλωνα και βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ με σκορ 13-6. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά στο -2 (13-11) μετά από δύο κερδισμένα μπλοκ αουτ του Στράτου, ενώ λίγο αργότερα ο Βεζύρης κυριάρχησε στις μονομαχίες κοντά στο φιλέ και με δύο δικά του μπλοκ οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 15-17. Χασμπαλά και Βεζύρης συνεργάστηκαν όμορφα σε πρώτο χρόνο σε δύο περιπτώσεις φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο 17-20, ενώ στη συνέχεια ο Σαπουντζής διαμόρφωσε το 22-25 και παράλληλα το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες εναλλάχθηκαν στο σκοράρισμα μέχρι το 5-5, όμως από εκεί και έπειτα η ομάδα από τη Νέα Σμύρνη κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με +8 (16-8). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του σετ, μετά από άσσο του Στράτου (17-14), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού ο Μίλωνας κατάφερε να φτάσει στο 25-18 και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ.

Πανομοιότυπο ξεκίνημα και στο τρίτο σετ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 8-4. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανατρέψουν προσωρινά το σκορ (9-10), όμως το επιμέρους 10-4 του Μίλωνα (19-14) ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του σετ, με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν λίγο αργότερα το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα με τις δύο ομάδες να φτάνουν ισόπαλες μέχρι το 12-12. Στη συνέχεια, ο Μίλωνας πήρε «μαξιλαράκι» τριών πόντων (21-18) όμως οι Πειραιώτες δεν εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους και ισοφάρισαν με τον Στράτο σε 23-23. Στράτος και Σαπουτζής κράτησαν όρθιο τον Ολυμπιακό στα δύο ματς μπολ του Μίλωνα (24-23 και 25-24), ενώ ο πρώτος χρόνος του Βεζύρη και το τελείωμα του Χασμπαλά ολοκληρωσαν την ανατροπή για το 26-28, στέλοντας το ματς σε πέμπτο σετ.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία, ο Ολυμπιακός στο πέμπτο σετ ξέφυγε με +3, μετά από κερδισμένο μπλοκ αουτ του Σαπουτζή για το 6-9. Ο πετυχημένος πρώτος χρόνος του Χατζηδημητρίου έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των «ερυθρολεύκων» (7-12), ενώ τα μπλόκ από Βεζύρη και Χασμπαλά υπέγραψαν το τελικό 9-15, ολοκληρώνοντας την ανατροπή για το 2-3 στα σετ.

Τα σετ: 2-3 σε 135’. 22-25, 25-18, 25-19, 26-28, 9-15

1ο σετ: 8-5, 15-17, 20-21, 22-25
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-16, 25-18
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-16, 25-19
4ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 26-28
5ο σετ: 5-7, 7-10, 7-12, 9-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Τριπολιτσιώτης) Σαπουτζής, Βεζύρης, Χαζτηκλημανόγλου, Καζάζης Α., Καζάζης Μ., Στράτος, Μαρούσης, Χασμπαλά, Σαββίδης, Μπαρμπαγιάννης, Χατζηδημητρίου