Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε καλά στο ΣΕΦ κόντρα στο Μαρούσι και κέρδισε δύσκολα με 93-87 για τη 18η αγωνιστική της Basket League με πρωταγωνιστές τους Πετρούσεφ και Ουίλιαμς-Γκος, παρότι προηγήθηκε με +16. Επόμενος αντίπαλος το Περιστέρι (16/2) στον προημιτελικό του F-8 του Κυπέλλου Ελλάδας στο Ηράκλειο.

Ο Ολυμπιακός δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά έχοντας έλλειψη ενέργειας και συγκέντρωσης μετά τη «διαβολοδβομάδα» της Ευρωλίγκα και κέρδισε δύσκολα στο ΣΕΦ με 93-87 το Μαρούσι, χάνοντας προβάδισμα 16 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και παρουσιάζοντας προβληματικό πρόσωπο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Πετρούσεφ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Ουίλιαμς-Γκος με 16 πόντους, 2 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Ουόκαπ με 7 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Λαρεντζάκης είχε 13 πόντους και 2 ασίστ και ο Μήτρου-Λονγκ 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 16-2 στο Πρωτάθλημα και περιμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Παναθηναϊκό (12/2), για να γνωρίζει αν θα ισοβαθμήσει με τους πράσινους ή αν θα παραμείνει μία νίκη πίσω τους.

Επόμενος στόχος για τους Πειραιώτες είναι η κατάκτηση του τρίτου συνεχόμενου Κυπέλλου Ελλάδας στο F-8 της Κρήτης, όπου αρχικά θα αντιμετωπίσουν στις 16/2 το Περιστέρι στα προημιτελικά.

Ξύπνησε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα δεν είχε νεύρο και συγκέντρωση στο παιχνίδι του και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 12-10 στο 6ο λεπτό.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 20-18 για το Μαρούσι, αφού οι Πειραιώτες είχαν 3 λάθη και οι αντίπαλοι τους 7/10 δίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να παρουσιάζει προβληματικό πρόσωπο και βρέθηκε και στο -7 (28-20 στο 13′), όμως ο Ουίλιαμς-Γκος με προσωπικές φάσεις και 8 πόντους και 2 ασίστ και η επιστροφή του Φαλ στο «5» αντί του Ράιτ έφεραν επιμέρους 10-3 και τη διαφορά στον πόντο (31-30 στο 15′).

Ο Πετρούσεφ μαζί με τους Ουίλιαμς-Γκος και Φαλ και τη βοήθεια από τον Μήτρου-Λονγκ έβαλαν μπροστά τους ερυθρόλευκους με 46-40 στο τέλος του πρώτου μέρους, οι οποίοι έδειξαν για πρώτη φορά σφυγμό.

Από το +16 στο -1 και… ντέρμπι!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιβάλλουν το ρυθμό τους και παρότι έχασαν κάποια αμυντικά ριμπάουντ αύξησαν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στο +10 (55-45 στο 24′).

Ο Μήτρου-Λονγκ φτάνοντας τους 13 πόντους διατηρούσε το προβάδισμα ασφαλείας για τον Ολυμπιακό με 64-55 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 72-59., ενώ είχε προηγηθεί ακόμα και με +16.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι τα έκαναν όλα λάθος και δέχθηκαν επιμέρους 12-2 και η διαφορά έπεσε στους 3 (74-71) στο 33ο λεπτό!

Ο Ολυμπιακός παρουσίασε εικόνα κατάρρευσης και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 77-76 στο 35ο λεπτό, όμως ο Πετρούσεφ με καλάθι και φάουλ και ο Λαρεντζάκης με λέι απ έκαναν το σκορ 81-77 τρία λεπτά πριν το τέλος.

Στο 1:50 ο Πετρούσεφ έφτασε τους 13 πόντους και έδωσε προβάδισμα νίκης στους Πρωταθλητές με 85-79, ενώ μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 93-87.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 46-40, 72-59, 93-87