Δείτε όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τις αναμετρήσεις Ολυμπιακού με αντίπαλο τη Λαμία.

Το ερωτηματικό είναι πόσο μεγάλη αντίσταση θα μπορέσει να προβάλει η Λαμία στον Ολυμπιακό στο παιχνίδι του Νέου Φαλήρου, όπου οι «ερυθρόλευκοι» θα επιδιώξουν την δέκατη στη σειρά νίκη τους.

Η Λαμία δεν έχει στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την παράδοση, ωστόσο έχει κάνει εξαιρετικές εμφανίσεις εκτός έδρας, χάνοντας μόνο από ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο γκολ.

Τι είπε ο Μεντιλίμπαρ στους παίκτες του πριν την ΑΕΚ!

Ο Ολυμπιακός

Έκανε το εννέα στα εννέα στο Περιστέρι και συνεχίζει υποδεχόμενος τη Λαμία. Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 20 αγώνες χωρίς ήττα. Έχει πλέον την καλύτερη άμυνα με εννέα γκολ, αφού δεν δέχτηκε στα δύο τελευταία. Έχει βρεθεί πίσω στο σκορ μόλις για οκτώ λεπτά στο Ηράκλειο.

Ο Ολυμπιακός έχει ακόμα 26 αγώνες χωρίς ήττα στην έδρα του. Έχει δεχτεί τρία γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Έχει να δεχτεί γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τις 11 Απριλίου, από τον Παναθηναϊκό. Από τότε έχουν περάσει 10 παιχνίδια.

Την εβδομάδα που μας πέρασε ο Ολυμπιακός έμαθε και τον αντίπαλό του στο Europa League, που είναι η Αταλάντα.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρέαμπτσουκ και Σισέ από 25, Μ. Καμαρά, Α. Καμαρά και Ελ Αραμπί από 23.
Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 13, Μασούρας και Τικίνιο από 6.

Μέχρι τώρα

21.07.2021: Ολυμπιακός – Νέφτσι Μπακού 1-0 (Μ. Καμαρά)
28.07.2021: Νέφτσι Μπακού – Ολυμπιακός 0-1 (Μασούρας)
03.08.2021: Ολυμπιακός – Λουντογκόρετς 1-1 (Α. Καμαρά)
10.08.2021: Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός 2-2, 4-1 πέναλτι (Εμβιλά, Ελ Αραμπί)
19.08.2021: Ολυμπιακός – Σλόβαν Μπρατισλάβα 3-0 (Μ. Καμαρά, Σισέ, αυτογκόλ)
26.08.2021: Σλόβαν Μπρατσιλάβα – Ολυμπιακός 2-2 (Ελ Αραμπί, Ονιεκούρου)
12.09.2021: Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-0
16.09.2021: Ολυμπιακός – Άντβερπ 2-1 (Ελ Αραμπί, Ρέαμπτσιουκ)
19.09.2021: Λαμία – Ολυμπιακός 1-2 (Σισέ, Μπουχαλάκης)
22.09.2021: Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης 4-1 (Μασούρας, Τικίνιο 2, Βρουσάι)
26.09.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-2 (Τικίνιο, Α. Καμαρά)
30.09.2021: Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός 0-3 (Τικίνιο, Μασούρας 2)
03.10.2021: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0
17.10.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-2 (Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί)
21.10.2021: Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Ολυμπιακός 3-1 (Ελ Αραμπί)
24.10.2021: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-1 (Α. Καμαρά, Μασούρας)
30.10.2021: Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 1-2 (Τικίνιο, Ελ Αραμπί)
04.11.2021: Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (Ελ Αραμπί)
07.11.2021: Ολυμπιακός – Ιωνικός 1-0 (Μασούρας)
21.11.2021: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 2-3 (Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί 2)
25.11.2021: Ολυμπιακός – Φενερμπαχτσέ 1-0 (Τικίνιο)
28.11.2021: Ολυμπιακός – Βόλος 2-1 (Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά)
01.12.2021: Λεβαδειακός – Ολυμπιακός (Κύπελλο) 3-2 (Ρούμπεν Σεμέδο, Ρόνι Λόπες)
04.12.2021: ΟΦΗ – Ολυμπιακός 1-3 (Σισέ 2, Ρόνι Λόπες)
09.12.2021: Αντβέρπ – Ολυμπιακός 1-0
12.12.2021: Ολυμπιακός – Άρης 1-0 (Σισέ)
15.12.2021: Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-3 (Ελ Αραμπί 3)

Το πρόγραμμα

19.12.2021: Ολυμπιακός – Λαμία
22.12.2021: Ολυμπιακός – Λεβαδειακός (Κύπελλο)
05.01.2022: Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός

Η Λαμία

Δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της ούτε το Βόλο, μάλιστα βρέθηκε να χάνει και 2-0, πριν ισοφαρίσει σε 2-2.

Ήταν το τρίτο 2-2 στη σεζόν, όπως και τα άλλα δύο στην έδρα της. Δεν έχει νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια, μετά από αυτή στην Τρίπολη.

Έχει πάρει οκτώ από τους 11 βαθμούς της εκτός έδρας, όπου ήταν τέσσερα παιχνίδια αήττητη, πριν χάσει το τελευταίο από τον ΠΑΟΚ.

Έχει χάσει μόνο από την ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ και αυτά τα παιχνίδια στο γκολ και στο δεύτερο ημίχρονο.

Πρώτοι σε αγώνες: Τάιρον 16, Αντέτζο 15.
Πρώτοι σε γκολ: Αραμπούλι 4, Τσούκαλος 3, Μαζουλουξής 2.

Μέχρι τώρα

12.09.2021: Βόλος – Λαμία 2-1 (Τιρόνε)
19.09.2021: Λαμία – Ολυμπιακός 1-2 (Καραμάνος)
22.09.2021: ΑΕΚ – Λαμία 1-0
26.09.2021: Λαμία – Παναιτωλικός 2-2 (Μαζουλουξής, Νούνιες)
03.10.2021: Ιωνικός – Λαμία 1-2 (Μανούσος, Γκόλεμιτς)
18.10.2021: Λαμία – Άρης 0-1 (κόκκινη Ελευθεριάδης)
24.10.2021: ΟΦΗ – Λαμία 0-0
27.10.2021: Ηλιούπολη – Λαμία (Κύπελλο) 0-3 (Τσούκαλος 2, Μαζουλουξής)
31.10.2021: Λαμία – Ατρόμητος 2-2 (αυτογκόλ, Αραμπούλι)
07.11.2021: Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-1 (αυτογκόλ)
22.11.2021: Λαμία – Παναθηναϊκός 1-3 (Αραμπούλι)
27.11.2021: Απόλλων Σμύρνης – Λαμία 0-0
02.12.2021: Λαμία – Ιωνικός (Κύπελλο) 2-0 (Τσούκαλος, Ρόμανιτς)
06.12.2021: Λαμία – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1
12.12.2021: ΠΑΟΚ – Λαμία 2-1 (Αραμπούλι)
15.12.2021: Λαμία – Βόλος 2-2 (Αραμπούλι, Μπεχαράνο)

23.12.2021: Ιωνικός – Λαμία (Κύπελλο)
05.01.2022: Λαμία – ΑΕΚ

Μεταξύ τους

Εννέα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος μετρά ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τη Λαμία, με την τελευταία να μην έχει μάλιστα καταφέρει ποτέ να προηγηθεί στο σκορ. Έχει βάλει δύο γκολ στον Ολυμπιακό και τα δύο στο δεύτερο ημίχρονο.

Βέβαια στα χρόνια αυτά έχει τη μεγάλη πρόκριση σε βάρος του στο Κύπελλο το 2019, ενώ το πάλεψε και το 2020, αλλά δεν τα κατάφερε.

Στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» η Λαμία δεν έχει σκοράρει σε τέσσερις επισκέψεις και ο Ολυμπιακός έχει πετύχει 10 γκολ. Αντίθετα η Λαμία έχει σκοράρει στα παιχνίδια του Κυπέλλου.

Ο Έλ Αραμπί έχει πετύχει έξι γκολ σε βάρος της Λαμίας, όσα έχει και εναντίον της ΑΕΚ και του Ατρομήτου. Σε όλες τις