Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Λαμία για τη δέκατη αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 1 και επικράτησε με σκορ 2-0 (από ημίχρονο).

Τέλος στο «Καραϊσκάκη» και την αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τον ΠΑΣ Λαμία για τη δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με ένα γκολ του Χάμες Ροντρίγκες στο 22′ και ένα του Σεντρίκ Μπακαμπού στο 28′, οι πρωταθλητές πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε να ανεβάσει ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε διαχείριση του σκορ, αλλά και δυνάμεων και πανηγύρισε το τρίποντο.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Αραχτός με… μαγικό του Χάμες

Το παιχνίδι δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό τα πρώτα λεπτά. Ο τραυματισμός του Μπα στο 9′ αλλά και τα συνεχόμενα φάουλ δεν είχαν βοηθήσει τον Ολυμπιακό να βρει τα πατήματά του.

Μετά την αλλαγή του Σενεγαλέζου στο 12′, άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο ο πρωταθλητής και βρήκε τη λύση με… «μάγο» Χάμες στο 22′. Ο Κολομβιανός είχε μία τρομερή έμπνευση και με μία κεφαλιά από πολύ πλάγια θέση, κρέμασε τον Σαράνοφ και έκανε το 1-0.

Αυτό το γκολ «ξύπνησε» τον Ολυμπιακό, με το δεύτερο τέρμα να μην αργεί πολύ, όταν ο Σεντρίκ Μπακαμπού μετά από μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, πλάσαρε ιδανικά στο 28′ για το 2-0.

Από το μισάωρο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έκαναν μία εξαιρετική φάση για το 3-0, με τον Πεπ Μπιέλ να κάνει μία σουτάρα με το αριστερό, αλλά τον αντίπαλο τερματοφύλακα να λέει όχι.

Έκανε δύο προσπάθειες για γκολ η Λαμία, χωρίς να ανησυχήσουν τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, ο οποίος περνάει ένα εύκολο απόγευμα.

Τα προβλήματα συνεχίζονται…

Κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσει όλο αυτό που γίνεται με τους τραυματισμούς. Ο Ολυμπιακός έχει που έχει τα προβλήματά του φέτος, το να έχει τόσους παίκτες εκτός σε μόνιμη βάση, το κάνει χειρότερο.

Ενώ στην άμυνα οι λύσεις είναι μετρημένες, ο Ουσεϊνού Μπα αποχώρησε κουτσένωντας από το γήπεδο, μετά από μαρκάρισμα που δέχθηκε στο 9′. Ελπίσουμε να μην είναι κάτι σοβαρό για τον Σενεγαλέζο.

Με δικούς του ρυθμούς το δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε λίγο πολύ όπως το πρώτο, αλλά ευτυχώς χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού. Δεν έγιναν ιδιαίτερες φάσεις, τα πρώτα είκοσι λεπτά, με τον Ολυμπιακό να έχει μόλις ένα σουτ, το οποίο κατέληξε εκτός εστίας.

Περισσότερο παιχνίδι κατοχής αλλά και… συντήρηση δυνάμεων από τους παίκτες του Μίτσελ, καθώς ακολουθεί παιχνίδι με τη Ναντ για την τελευταία αγωνιστική του Γιουρόπα Λιγκ και ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό εκτός έδρας.