Ο Ολυμπιακός πήρε ένα εύκολο τρίποντο επί της Λαμίας, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο, με αρκετές ευκαιρίες και γκολ. Πλέον, κοιτάζει την αναμέτρηση της Μ. Πέμπτης επί της Άστον Βίλα.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τη Λαμία, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των φετινών Play Off της Super League. Το τρίποντο για την ομάδα μας ήταν απλά… μονόδρομος, για να εξαντλήσει τις όποιες ελπίδες είχε για πρωτάθλημα. Ο κόσμος φιλοξενήθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τις ωραίες εικόνες από παιδιά και οικογένειες να ξεχωρίζουν.

Βέβαια, το μεγάλο κενό υπήρχε στις θύρες των οργανωμένων, οι οποίοι απουσίαζαν από το σημερινό ματς.

Με σοβαρές απουσίες στη Τούμπα για ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός!

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τους γηπεδούχους «ερυθρόλευκους», ο Χοσέ Λουις Μεντιλίμπαρ έκανε εκτενές ροτέισον, ξεκινώντας στην εστία τον Πασχαλάκη, αντί του Τζολάκη. Οι Ρέτσος και Βέζο αποτέλεσαν το δίδυμο στόπερ, με τους Κίνι και Ρίτσαρντς να βρίσκονται στα άκρα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Τσικίνιο, Έσε και Όρτα, ενώ στα φτερά είδαμε τον Μασούρα και τον Ποντένσε, με τον Ναβάρο να είναι στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Τζολάκης, Φορτούνης, Ελ Κααμπί, Μαρτίνε, Ελ Αραμπί, Αλεξαδρόπουλος, Ροντινέι, Καρβάλιο, Άμπεϊ.

Για τους φιλοξενούμενος ο Λεωνίδας Βόκολος ξεκίνησε στην εστία τον Κοσέλεφ. Την άμυνα συνετέλεσαν οι Σίντκλει, Σιμόν, Τζανετόπουλος και Γιαννούτσος. Μπροστά τους είδαμε τους Τσιλούλη, Τσανδάρη, Νούνιες και Μαρτίνεθ, ενώ στην αιχμή του δόρατος τους Κοντονίκο και Λέικ.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Χατζηεμμανουήλ, Τσούκαλος, Σαραμαντάς, Τερεζίου, Μάλτσι, Τσιλιανίδης, Κορνέζος, Βασιλαντωνόπουλος, Τόσιτς

Ολυμπιακός: Άμεσο προβάδισμα, απόλυτος κυρίαρχος!

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν είχε κάποια σημαντική ευκαιρία εκατέρωθεν για τις δύο ομάδες. Στο 12ο λεπτό, οι Πειραιώτες έκαναν μία κεφαλιά με τον Βέζο, την οποία και μπλόκαρε ο κίπερ της Λαμίας. Ο ρυθμός ήταν χαμηλός, δίχως τις πολλές ευκαιρίες. Στο 20’ ένα σουτ του Μασούρα ανησύχησε τον Κοσέλεφ, με τον ίδιο παραταύτα να μπλοκάρει. Με τη συμπλήρωση όμως 24 λεπτών, έπειτα από γύρισμα του Ποντένσε, τροφοδότησε τον Τσικίνιο, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δεν άργησε να γίνει και το 2-0, με τον Ναβάρο, όταν ο ίδιος με σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας μας. Μετά από λάθος του Μαρτίνεθ, ο Έσε έβγαλε κάθετη μπαλιά, με τον επιθετικό της ομάδας μας να κερδίζει τον Κοσέλεφ.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες απείλησαν σταθερά τη Λαμία και για τρίτο γκολ. Είχαν τουλάχιστον 3 ευκαιρίες να το πετύχουν, χωρίς ωστόσο να σκοράρουν.

Ολυμπιακός: Το κλείδωσε στο δεύτερο μέρος…

Στο β’ μέρος, η Λαμία έκανε δύο αλλαγές, με τους Βασιλαντωνόπουλο και Τερεζίου να περνάνε αντί των Κοντονίκου και Νούνιες. Η πρώτη φάση μετά την ανάπαυλα ανήκε στην ομάδα μας, όταν ο Όρτα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, γεμίζοντας την περιοχή. Ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Κοσέλεφ να εκτιναχθεί, διώχνοντας σε κόρνερ.

Το 3-0 ήρθε με τον Ποντένσε, όταν μετά από λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Πορτογάλος κρέμασε τον αντίπαλο κίπερ. Στο 59’ ήταν σειρά των «ερυθρόλευκων» να κάνουν τις πρώτες διορθωτικές αλλαγές. Οι Αλεξανδρόπουλος και Άμπι, πέρασαν αντί των Ρέτσου και Τσικίνιο. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Τόσιτς εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των Πειραιωτών, μειώνοντας σε 3-1. Ως το 72’ δεν υπήρχε κάποια σημαντική ευκαιρία, με τον Μεντιλίμπαρ να βάζει στον αγωνιστικό χώρο, Ελ Κααμπί και Μάρτινς αντί των Μασούρα και Ναβάρο. Ο Έσε έκανε ένα δυνατό σουτ, χωρίς ωστόσο να κερδίσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 79’ ο Ελ Κααμπί έφτασε κι εκείνος μία ανάσα απ’ το γκολ, όμως μπλόκαρε ο Κοσέλεφ. Για τα τελευταία λεπτά πέρασε κι ο Ελ Αραμπί, αντί του Όρτα.

Οι καθυστερήσεις ήταν τρία λεπτά, με τον Θρύλο να παίρνει τελικά ένα τρίποντο, που ο ίδιος έκανε εύκολο. Με το τελικό σκορ να είναι το 4-1, καθώς στις καθυστερήσεις σκόραρε κι ο Αλεξανδρόπουλος εντός περιοχής, μετά από πάσα πάρε-βάλε του Ελ Κααμπί.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος

Βοηθοί: Μεϊντάνας, Νικολακάκης