Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Έσπερου, για το τμήμα Παίδων στο Χάντμπολ.

Ολυμπιακός: Δυναμικό ξεκίνημα για τους Παίδες του Θρύλου στην πρεμιέρα του αντίστοιχου πρωταθλήματος της ΕΣΧΑ, οι οποίοι επικράτησαν με 35-20 εκτός έδρας του Εσπέρου Καλλιθέας, το απόγευμα της Κυριακής (6/11).

Με τον Φουσέκα να πετυχαίνει 8 τέρματα και τους Μαλατρά και Τσολάκη από 7, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας έτσι στην πρώτη επίσημη νίκη της σεζόν. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αθηναϊκό στον Βύρωνα για την δεύτερη «στροφή» του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας…

Ήδη από τα πρώτα 15’ της αναμέτρησης, οι Πειραιώτες είχαν φτάσει τη διαφορά σε διψήφια τιμή (2-12), ενώ έκλεισαν το ημίχρονο στο +15 και το 4-19. Ο Νίκος Γραμματικός προχώρησε σε πολλές αλλαγές στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να φτάνει μέχρι και το +18, ένα δεκάλεπτο πριν το φινάλε. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με το 20-35 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα: 0-5, 1-8, 2-11, 2-13, 2-15, 4-19 (ημχ.), 6-19, 8-23, 11-27, 13-31, 15-32, 20-35

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Καμπόλης, Ξάμπλας, Αλωπουδης, Οικονόμου 7, Φουσέκας 8, Χρυσούλης, Τσολάκης 7, Στεφανίδης 3, Λιάκος, Μαλατράς 7, Τσελεμπής, Ντερος 3, Γραμματικός, Λυράκος