Ο Ολυμπιακός πάλεψε, αλλά δεν κατάφερε εν τέλει να φύγει με τη νίκη, σε επίπεδο Εφήβων.

Ολυμπιακός: Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση που διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη» το μεσημέρι της Κυριακής (11/12) οι Έφηβοι των Πειραιωτών πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στον Φλοίσβο, γνωρίζοντας την ήττα με 2-3 σετ στην αυλαία της Α φάσης του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΠΕΔΑ.

Η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη δεν κατάφερε να βρει λύσεις στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και έτσι, παρά την μεγάλη προσπάθεια, μπήκε «φρένο» στο σερί των τεσσάρων νικηφόρων αγώνων, ολοκληρώνοντας την Α φάση του πρωταθλήματος στην 2η θέση του ομίλου.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Ο αγώνας…

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση με τον Φλοίσβο και πήραν προβάδισμα 7-2 μετά από άσσο του Καζάζη. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (12-11), όμως τα κερδισμένα μπλοκ άουτ από τον Καναγκίνη βοήθησαν τον Ολυμπιακό να ξεφύγει και πάλι στο σκορ με +4 για το 20-16. Το μονό μπλοκ του Καζάζη έφερε το 21-18, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Φλοίσβου κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να πάρει το πρώτο σετ με σκορ 24-26.

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι πήραν νωρίς προβάδισμα στο σκορ (3-5), όμως ο Ολυμπιακό κατάφερε να προσπεράσει με 8-6, μετά από ωραία επίθεση του Καναγκίνη. Η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη διαχειρίστηκε το υπέρ της +2 μέχρι τα μέσα του σετ, με τον Φλοίσβο να ισοφαρίζει στη συνέχεια σε 16-16. Ο πρώτος χρόνος του Βεζύρη έφερε εκ νέου τον Ολυμπιακό στο +3 (21-18), με τους «ερυθρόλευκους» να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να φτάνουν στο τελικό 25-21, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ ήταν πανομοιότυπο με αυτό του δευτέρου, καθώς ο Φλοίσβος ήταν αυτός που προηγήθηκε (7-8), με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 12-9, μετά από πετυχημένο πρώτο χρόνο του Βεζύρη. Οι Πειραιώτες γρήγορα έφτασαν μέχρι το 17-11, όμως στη συνέχεια έχασαν τη συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προσπεράσουν με 20-22.

Αφού «έσβησαν» το πρώτο σετ ποιντ στο 23-24 με άσσο του Καζάζη, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο ευκαιρίες να πάρουν το σετ, όμως τόσο στο 25-24, όσο και στο 26-25, δεν κατάφεραν να κλείσουν το σετ, κάτι που το πλήρωσαν στη συνέχεια, με την ομάδα του Φλοίσβου να φτάνει στο 26-28, κάνοντας το 1-2.

Η απώλεια του τρίτου σετ φάνηκε να επηρεάζει τους παίκτες του Ολυμπιακού, που έμειναν πίσω με 6-10 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Η είσοδος του Στράτου άλλαξε την εικόνα των Πειραιωτών, που έφτασαν στην ισοφάριση με άσσο του Χασμπαλά (12-12) ενώ προηγήθηκαν και με +3 με το πέρασμα του Χατζηκλημανόγλου (18-15). Ο Καναγκίνης έφερε το 22-17 λίγο αργότερα, ενώ ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 25-22, ισοφαρίζοντας τα σετ σε 2-2.

Και στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ με 2-5, ανατρέποντας, όμως, και πάλι την κατάσταση για το 7-6 με τον Σαπουτζή. Οι δύο ομάδες έφτασαν μέχρι το 9-9, όμως σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στο σκορ, και αφού δέχτηκαν σερί 0-6, γνώρισαν την ήττα στο πέμπτο σετ με σκορ 9-15.

Τα σετ: 3-2 σε 128’. 24-26, 25-21, 26-28, 25-22, 9-15

1ο σετ: 8-2, 16-14, 21-18, 24-26

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-21

3ο σετ: 7-8, 16-11, 19-21, 26-28

4ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-22

5ο σετ: 2-5, 9-10, 9-12, 9-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης) Σαπουτζής, Βεζύρης, Χαζτηκλημανόγλου, Καζάζης Α., Καζάζης Μ., Στράτος, Μαρούσης, Χασμπαλά, Σαββίδης, Χατζηδημητρίου, Καναγκίνης Αρ., Καναγκίνης Ευ.