Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 2-0, αλλά δεν τον επηρεάζει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα πουθενά. Ήταν ένα παιχνίδι αδιάφορο και πλέον κοιτάζει την συνέχεια. Μόνος στόχος άλλωστε που του απομένει είναι το Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα (2-0) από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Μία ήττα που δεν έχει συνέπειες, μιας και η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είναι ήδη πρωταθλήτρια και το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν αδιάφορο βαθμολογικά. Ο Πορτογάλος τεχνικός μπόρεσε να δοκιμάσει διάφορα πράγματα, όπως πρόσωπα και σχήμα εν όψει της συνέχειας. Τα γκολ για τους γηπεδούχους τα πέτυχε ο Ζίβκοβιτς (49′, 63′).

Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε την αναμέτρηση με τον Ζόσε Σα κάτω από τα δοκάρια, τους Σωκράτη Παπασταθόπουλος, Αβράαμ Παπαδόπουλο, Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας. Δεξιά τον Ανδρούτσο. Αριστερά τον Ρέαμπτσιουκ. Στο κέντρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκαν οι Εμβιλά με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Η τριάδα στην επίθεση αποτελούταν από τους Μασούρας, Μπρούμα και Ελ Αραμπί.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Από την άλλη πλευρά με παρόμοιο σχηματισμό ξεκίνησε και ο Πάμπλο Γκαρσία. Στο τέρμα ο Πασχαλάκης, με τριάδα στην άμυνα τους Βιερίνια, Ίνγκασον και Κρέσπο. Σε ρόλο φουλ μπακ θα αγωνιστούν οι Μπάμπα – Ροντρίγκο (αριστερά και δεξιά αντίστοιχα). Ντόουγκλας και Σβαμπ θα συνθέσουν τα χαφ και την τριπλέτα της επίθεσης θα αποτελέσουν οι Ελ Καντουρί – Αντρίγια Ζίβκοβιτς με τον Κρμέντσικ στην κορυφή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωχελικά και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός ήταν όμως εκείνος που προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά και να βγει στην κόντρα επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα, αλλά αυτό δεν ήταν εύκολο. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πίεζε σε όλο το γήπεδο. Αυτό έκανε πολύ δύσκολο το έργο του ΠΑΟΚ.

Ολυμπιακός | Τον έλεγχο ο Θρύλος…

Η 1η μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 8ο λεπτό. Ο Ζοσε Σα έδιωξε, βρήκε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, τον Μπρούμα, όμως ο Πορτογάλος γλίστρησε και έχασε την ισορροπία του. Σηκώθηκε στη συνέχεια, προσπάθησε να ολοκληρώσει την φάση δίχως αποτέλεσμα με την μπάλα να φεύγει έξω από το δοκάρι του Πασχαλάκη.

Αμέσως μετά ο Μασούρας δεν πέρασε 1’ λεπτό προσπάθησε από πλάγια θέση να κάνει την σέντρα. Βρήκε σε θέση βολής τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός δεν εκτέλεσε σωστά. Η κεφαλιά πήγε πάνω στα χέρια του Έλληνα τερματοφύλακα.

Η 1η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ ήρθε όταν ο Ντόουγκλας Αουγκούστο έπιασε ένα καλοζυγισμένο στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Ζόσε Σα.

Δεν πέρασαν λίγα λεπτά! Στο 19ο λεπτά ο Ίνγκασον έπειτα από τραγικό λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ έδωσε την ευκαιρία πάλι στον Μπρούμα να απειλήσει. Ο Πορτογάλος ωστόσο δεν έπιασε καλά το σουτ, το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

Σκληρό παιχνίδι, η μπάλα πάνω κάτω…

Στη συνέχεια είδαμε ένα σκληρό παιχνίδι. Ο διαιτητής δεν έβγαζε κάρτες, ενώ αρκετές φορές το άφηνε να συνεχιστεί.

Μετά από ένα 10άλεπτο που δεν είχαμε κάποια κλασική ευκαιρία, είχαμε όμως τον έλεγχο της αναμέτρησης, ο Ανδρούτσος έκανε μία υποδειγματική σέντρα με τον Μασούρα να κάνει το σουτ στη κίνηση, αλλά ο Πασχαλάκης και πάλι έβγαλε.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια και σε διάστημα 2’ λεπτών έχασε 3 κλασικές ευκαιρίες. Πρώτα με τον Βιερίνια από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Σα είπε Όχι, στη συνέχεια ο Ζίβκοβιτς βγήκε απέναντι από τον Πορτογάλο με τον Σα πάλι να λέει όχι, ενώ έπειτα από κόρνερ ο Κρμέντσικ δεν έπιασε καλά το σουτ σε εξ επαφής με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Δεν άργησε και πολύ. Ο Ολυμπιακός και πάλι βγήκε στην κόντρα με τον Μασούρα, έβγαλε τον Ελ Αραμπί μπροστά από τον Πασχαλάκη, αλλά το σουτ κόντραρε πάνω στον Βιερίνια. Γλίστρησε και δεν το έπιασε καλά ο Μαροκινός επιθετικός.

Από μπετόν ήταν η άμυνά μας, η οποία δεν άφησε λεπτό στο 1ο ημίχρονο να φανεί το κενό του Μπα. Άψογη συνεργασία, ενώ πολύ θετική ήταν και η επανεμφάνιση του Αβράαμ. Ο Παπαδόπουλος έδωσε μία ηγετική μορφή στα μετόπισθεν που μαζί με τον Σωκράτη ήταν βράχοι ακλόνητοι.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα (0-0), αλλά με τον Ολυμπιακό να είναι ο κυρίαρχος ξεκάθαρα στην αναμέτρηση. Αν ήταν λίγο πιο εύστοχος ίσως να είχε πάρει το προβάδισμα από νωρίς.

Προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ με το καλημέρα…

Ο ΠΑΟΚ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Πρώτο λάθος στην αναμέτρηση από την άμυνά μας και πιο συγκεκριμένα από τον Αβραάμ έδωσε την ευκαιρία στον Ζίφκοβιτς να ανοίξει το σκορ και να κάνει το 1-0.

Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» ανοίχτηκαν συνέχισαν να πιέζουν ώστε να βρουν μία γρήγορη ισοφάριση που θα τους έβαζε εκ νέου στην αναμέτρηση.

Δεν άργησε η στιγμή που ο Πορτογάλος τεχνικός έκανε διορθωτικές κινήσει άμεσα. Μόλις συμπληρώθηκε το 60ο λεπτό της αναμέτρησης έβαλε Φορτούνη και Καμαρά, ενώ έβγαλε Αβράαμ και Μπρούμα. Έτσι ο σχηματισμός μετατράπηκε 4-3-3.

Οι αλλαγές δεν βοήθησαν. Δεν πέρασαν 2’ λεπτά και ο Ζίφκοβιτς διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα κάνοντας το 2-0. Βρέθηκε τη πλάτη της άμυνας, πέρασε και τον Ζόσε Σα, δίχως να δυσκολευτεί σκόραρε.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Πάμπλο Γκαρσία να κάνει αλλαγή. Πέρασε εκτός ο Ελ Καντουρί, ενώ στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο Ουάρντα.

Δεν άργησε η ώρα να μπει και ο Βαλμπουενά στην αναμέτρηση. Πήρε τη θέση του Ρέαμπτσιουκ. Ήταν προφανές ότι ο Πέδρο Μαρτίνς τα έπαιζε όλα για όλα.

Πίεσε ο Ολυμπιακός, αλλά…

Στην κόντρα και πάλι ο Μασούρας, πέρασε και τον Πασχαλάκη, αλλά ο Μπάμπα τον έκοψε. Μπήκε και ο Κάιπερς στη θέση του Μασούρα. Φουλ επίθεση.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να καταφέρει να γυρίσει την αναμέτρηση. Ο ΠΑΟΚ με το να προηγηθεί με 2-0 έκοψε τον ρυθμό της αναμέτρησης, ενώ το μόνο που είχαμε κάποια «ερυθρόλευκα» ξεσπάσματα από εκείνο το σημείο και μετά.

Ο Βαλμπουενά δεν φάνηκε ιδιαίτερα, ήταν καλά κλεισμένος, ενώ το ίδιο ίσχυε και για τον Κώστα Φορτούνη. Ένα σουτ στη συνέχεια από τον Μπουχαλάκη, ήταν αδύναμο  και εύκολα πήγε στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

Κάπου εκεί δεν είδαμε κάτι ιδιαίτερο με το 2-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα…