Οι θρυλικοί Νέοι του Ολυμπιακού έγραψαν ιστορία καθώς απέκλεισαν τους αντίστοιχους της Ίντερ και συνεχίζουν στο UEFA Youth League!

Οι θρυλικοί Νέοι του Ολυμπιακού έγραψαν ιστορία καθώς απέκλεισαν τους αντίστοιχους της μεγάλης Ίντερ στο γήπεδο “Γεώργιος Καραϊσκάκης” (0-0 κανονική διάρκεια αγώνα και 6-5 επικράτηση στα πέναλντι) και συνεχίζουν στη φάση των 16 του UEFA Youth League παρά το γεγονός ότι έμειναν με 10 παίκτες από την άδικη αποβολή του Παπακανέλλου πραγματοποιώντας μια εμφάνιση που θα γραφτεί με χρυσά γράμματα στα ερυθρόλευκο βιβλία εξαιτίας του πάθους, της αποφασιστικότητας και της ψυχραιμίας που επέδειξαν παρά το μικρό της ηλικίας τους.

Ακολουθεί αναλυτικά η ενημέρωση της ΠΑΕ για τη συγκεκριμένη σπουδαία αναμέτρηση: «Η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού πήρε Θρυλική πρόκριση για τους «16» του UEFA Youth League απέναντι στην Ίντερ στη διαδικασία των πέναλτι και πλέον θα περιμένει τον αντίπαλο της στην κλήρωση που θα γίνει την Παρασκευή 09/02 στη Νιόν.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και είχαν καλές στιγμές στο πρώτο 20λεπτο τόσο με τον Καμάτε, όσο και με τον Στάνκοβιτς, χωρίς όμως να ανησυχήσει ο Σίνα.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ισορρόπησε και είχε τον έλεγχο του αγώνα έχοντας και εκείνος κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Αρχικά στο 23′ ο Μουζακίτης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Κουτσίδης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ήταν σειρά του Χ. Κωστούλα να γίνει απειλητικός, όταν μετά από γύρισμα του Παπακανέλλου, έκανε την προβολή με την μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.

Η μεγαλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε στο 36′. Ο Μουζακίτης εκτέλεσε φάουλ, ο τερματοφύλακας της Ίντερ έκανε άστοχη έξοδο, όμως το σουτ του Παπακανέλλου κόντραρε σε αμυντικούς της ιταλικής ομάδας.

Στο 40′ ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ίντερ. Ο Κόκι έκανε σέντρα από αριστερά, ο Καμάτε κινήθηκε στην πορεία της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και έκλεισε τους χώρους προς την αντίπαλη ομάδα, ενώ είχε μία σειρά από καλές ευκαιρίες.

Στο 65′ ο Κουτσογούλας έκανε ατομική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο με τον Ραϊμόντι να διώχνει.

Λίγο αργότερα στο 70′ ο Ολυμπιακός είχε δύο τεράστιες ευκαιρίες, αρχικά ο Πνευμονίδης πλάσαρε στην απέναντι γωνία με τον τερματοφύλακα της Ίντερ να αντιδράει σωστά, ενώ δευτερόλεπτα μετά ο Μουζακίτης έκανε διαγώνια μπαλιά στον Παπακανέλλο, το πλασέ του οποίου σταμάτησε πάλι πάνω στον τερματοφύλακα.

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν στο 73′ όταν ο Παπακανέλλος αντίκρησε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, άντεξε την πίεση της Ίντερ και ήταν εκείνη που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στα 90 λεπτά.

Στο 88′ ο Χ. Κωστούλας έκανε ατομική ενέργεια, είδε την κίνηση του Λιατσικούρα, όμως το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Θρύλος ήταν πιο αποτελεσματικός, καθώς σκόραρε σε όλες του τις προσπάθειες, ενώ είδε τον Κόκι να στέλνει την μπάλα άουτ.