Ο Ολυμπιακός, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αϊζάια Κάνααν, πήρε τη νίκη επί της Φενερμπαχτσέ, στο κατάμεστο ΣΕΦ, δίνοντας ραντεβού για τα Play Off και τρομάζοντας την Ευρώπη.

Ο Ολυμπιακός, διαχρονικά δεν επιλέγει αντιπάλους, όμως κατά τη φετινή σεζόν, κανείς δε θέλει να πέσει με αντίπαλο την ομάδα του Πειραιά. Έπαιξε στα ίσια το ματς επί της Φενέρ και έκλεισε ραντεβού στα Play Off, ως 5ος στη βαθμολογία, με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα. Μπορεί να έχει μειονέκτημα έδρας, όμως ποιος είναι χαλαρός έχοντας αντίπαλο την ομαδάρα του Μπαρτζώκα;

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Παρασκευής (12/4) υποδέχτηκε στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, την τουρκική Φενερμπαχτσέ. Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής (και τελευταίας) για τη φετινή κανονική περίοδο της Euroleague. Η ομάδα μας είχε ήδη κλείσει θέση στην 6άδα, όπου δε θα χρειαζόταν το Play-In, αλλά θα χρειαζόταν μονάχα να μάθει την τελική θέση στην κατάταξη.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα μάθαινε, εάν θα αντιμετώπιζε τη Μονακό ή την Μπαρτσελόνα για τα Play Off του θεσμού. Για τη δωδεκάδα, έμεινε εκτός ο Μπραζντέικις, ενώ περίπου μετά από δύο μήνες, είδαμε τον Νίκολα Μιλουτίνοφ. Τα ματς για τα Play Off αναμένεται να ξεκινήσουν στις 23/4 με το δεύτερο να διεξάγεται στις 25/4.

Δεν έλειψαν απ’ το ΣΕΦ οι εκλεκτές παρουσίες, με τους Φορτούνη, Τσικίνιο, Γιόβετιτς, να δίνουν κι εκείνοι ραντεβού στις κερκίδες.

Ολυμπιακός: Αϊζάια Κάνααν… show!

Ο Θρύλος ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Φάλ, ενώ ο Σαρούνας Γιασικεβίσιους επέλεξε τους Καλάθη, Ντόρσεϊ, Χέιζ, Πιέρ και Σανλί για το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, κάνοντας ένα 11-2, όμως ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ κι ο Κάνααν με το καλημέρα… συνδέθηκε. Ο Ντόρσεϊ επίσης ξεκίνησε καλά, σκοράροντας 7 απ’ τους 13 πόντους, στα πρώτα τέσσερα λεπτά (5-13). Ο Αμερικανός γκαρντ, μετά από 7 λεπτά αγώνα, είχε ήδη 9 πόντους, με τρία εύστοχα τρίποντα, ενώ κι ο Σίκμα μείωσε στον πόντο (13-14). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στην ισοπαλία και τον Κάνααν να πετυχαίνει 13 πόντους (ήδη 11 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης).

Κράτησε το προβάδισμα…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 23-21, παίζοντας καλό μπάσκετ και στις δύο πλευρές του παρκέ, αναγκάζοντας τον «Σάρας» να καλέσει τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να πάρουν και μεγαλύτερη διαφορά, όμως ήταν αρκετά νευρικοί (27-23). Μετά από 15’ αγώνα στο ΣΕΦ, πέρασε στο ματς ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος αποθεώθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια, με τη Φενέρ να μειώνει στο 17’ σε 33-31. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 38-32.

Ματς-θρίλερ!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά, με την τουρκική ομάδα να μειώνει στον πόντο (40-39). Η ομάδα του Γιασικεβίσιους, μπήκε καλύτερα στο ματς, παίρνοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ (42-43). Με 3:15 να απομένουν στο ρολόι, ο Χέιζ έκανε το τρίτο φάουλ και στην ίδια φάση χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αναγκάζοντας τον προπονητή του να τον απομακρύνει προς τον πάγκο. Ο Κάνααν συνέχιζε το βιολί του, φτάνοντας τους 18 πόντους (28’). Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να προηγείται, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το 53-52.

Σκληρή «μάχη»

Η Φενέρ ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα 6-0, με τον Σίκμα και τον ΜακΚίσικ να μειώνουν σε 56-58. Ο Φαλ ισοφάρισε την αναμέτρηση, με το ΣΕΦ να κοχλάζει σε βάρος του αντιπάλου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… μαζί στο σκορ, με τον Λαρεντζάκη να κάνει το 60-60 και να κερδίζει μία εξτρά βολή. Στο 35’ του αγώνα, ο Γιασικεβίσιους έβαλε τον «φορτωμένο» με φάουλ Χέιζ, ενώ ο Μπαρτζώκας τον Πίτερς. Ο Γκος έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα μας (64-60), δείχνοντας πως έχει και το μομέντουμ με το μέρος του. Άμεσα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν, με το ματς να βρίσκεται στην απόλυτη ισοπαλία (64-64, 36’). Η Φενέρ πήρε εκείνη μια διαφορά +4 (65-69), χάρη στις κακές επιλογές από πλευράς «ερυθρόλευκων». Ο ΜακΚίσικ ευστόχησε σε καλάθι και φάουλ, μειώνοντας στον πόντο. Ο Θρύλος έπαιξε άμυνα, αναγκάζοντας τον Χέιζ να κάνει βήματα, με τον Γκος να κερδίζει φάουλ. Ευστόχησε στη μία βολή, φέρνοντας ξανά το ματς στο «Χ». Ο Γκος πήρε το τελευταίο σουτ για την ομάδα μας, με τον Γουίλμπεκιν να έχει την ευκαιρία του, όμως να αστοχεί από απόσταση. Το σκορ της κανονικής διάρκειας ήταν το 69-69.

Αφεντικό ο Κάνααν στην παράταση!

Στην παράταση, όλα ήταν ρευστά, κι οι δύο ομάδες έδειχναν πως ήθελαν τη νίκη. Το επιθετικό ριμπάουντ ήταν η «Αχίλλειος πτέρνα» της ομάδας μας. Με τη διαφορά στο +5, ο Κάνααν ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας ξανά ζωή στην ομάδα μας. Με δύο βολές του ιδίου, το ματς πήγε ξανά στην ισοπαλία. Ευστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης, το απόλυτο… αφεντικό της παράτασης, κάνοντας το σκορ 80-78. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε τα ΠΑΝΤΑ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με σκορ 84-81, στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 38-32, 53-52, 69-69 κ.δ.,

Στατιστικά:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 6 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 2 λάθη), Ράιτ 2, Κάναν 27 (3/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/7 βολές), Λαρεντζάκης 7 (3/4 δίποντα), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπανικολάου 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Πίτερς 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 5 (1/1 δίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 7 (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές), ΜακΚίσικ 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 12 (3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σανλί 11 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάνννης 3, Χέιζ 21 (6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπιμπέροβιτς 7 (1), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 9 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλάθης 2 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Ντόρσεϊ 10 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μάνταρ 2, Σεστίνα

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντασ, 7/23 τρίποντα, 17/24 βολές, 29 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 4 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 20 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 20/30 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 14/21 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ