Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη Νίκαιας, με σκορ 26-22 σε επίπεδο Εφήβων.

Ολυμπιακός: Σε μία πολύ δυναμική αναμέτρηση και με καλό χάντμπολ και από τις δύο ομάδες, οι Έφηβοι των Πειραιωτών έφυγαν με τη νίκη από το «Μάνος Λοϊζος» το βράδυ του Σαββάτου (10/12) επικρατώντας του Άρη Νίκαιας με 22-26.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Πέτρο Βαμβακάρη, ο οποίος πέτυχε 8 τέρματα, ενώ μεγάλο μερίδιο για την επιτυχία των Πειραιωτών είχε και ο τερματοφύλακας Μαϊστρος Μαρης, ο οποίος δήλωσε «παρών» με τις επεμβάσεις του σε όσες περιπτώσεις χρειάστηκε.

Ο αγώνας…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν με την γρήγορη μετατόπιση του παιχνιδιού και πήραν προβάδισμα με 8-6. Ο Ολυμπιακός όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου ισοφάρισε με τον Οικονόμου και τον Βαμβακάρη, ενώ στη συνέχεια ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 10-11.

Στην επανάληψη, οι Νικαιώτες πέρασαν και πάλι μπροστά στο σκορ (15-14), όμως η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ανέβασε απόδοση και πρώτα ισοφάρισε με τον Ρούσο, και στη συνέχεια, μέσα σε 5’, «έτρεξε» επιμέρους σκορ 1-5, ξεφεύγοντας στο σκορ με 17-21.

Το ταιμ αουτ των γηπεδούχων φαίνεται να αποσυντόνισε τους «ερυθρόλευκους», με τον Άρη Νίκαιας να μειώνει σε 20-21, περίπου 6’ πριν το φινάλε, δίνοντας ουσιαστικά νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ο Βαμβακάρης ήταν αυτός που έδωσε και πάλι τη λύση για τον Ολυμπιακό, «ξεμπλοκάροντας» επιθετικά την ομάδα για το 20-22, ενώ λίγο αργότερα ο Κουτουλογένης πήρε το «ριμπάουντ» από το άστοχο σουτ του Παπαδονικολάκη και διαμόρφωσε το 21-24 λίγο πριν το φινάλε. Ο Οικονόμου με ωραίο τελείωμα, πριν την εκπνοή, υπέγραψε τον επίλογο της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη με τελικό σκορ 22-26.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 5-4, 8-6, 8-8, 10-11 (ημχ.) 13-14, 15-15, 16-19, 19-21, 20-23, 22-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Νίκος Γραμματικός) Ανδριώτης, Σπανίδης 1, Οικονόμου 2, Γκορόγιας 3, Βαμβακάρης 8, Κουτουλογένης 3, Τσωράκης, Φουσέκας, Τσολάκης, Λιακος, Μαρης, Τσελεμπής, Ρούσος 7, Παπαδονικολάκης 2, Βαος, Γραμματικός