Η Μέγκαν Γκούσταφσον και η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου διασώθηκαν στο ντέρμπι των προημιτελικών επί του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός, λόγω του ότι βρέθηκε σε κακή μέρα, βίωσε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Ελλάδος. Οι πράσινες, στα τελευταία λεπτά ήταν πιο εύστοχες και πήραν τη νίκη στο ΣΕΦ, μαζί με το εισιτήριο της πρόκρισης στο φετινό Final-4.

Οι νταμπλούχες Ελλάδος ηττήθηκαν με 60-66, χάρη σε ένα τρίποντο «μαχαιριά» της Αλεξανδρή.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ BLOG: Στόχος υπάρχει, με γενναίες κινήσεις κατακτάς πρωτάθλημα!

Στον νοκ-άουτ προημιτελικό του θεσμού, τα κορίτσια του Θρύλου δεν βρέθηκαν στην καλή τους ημέρα (21/38 δίποντα, 3/20 τρίποντα, 9/15 βολές), ήταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια. Παρόλα αυτά, στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν και ανέτρεψαν την κατάσταση, πήραν προβάδισμα +3 (58-55, 60-57) στα τελευταία λεπτά, ωστόσο «κόλλησαν» στους 60 πόντους και γνώρισαν την ήττα.

Βέβαια, από το ματς ξεχώρισαν και… διασώθηκαν η Μέγκαν Γκούσταφσον, αλλά κι η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου. Για τη δεύτερη είναι γνωστό πως στα ντέρμπι βγαίνει μπροστά, μιας και αποτελεί ηγέτιδα του Θρύλου. Όσο για την πρώτη, πέτυχε ακόμη μια… 26άρα, με 15 ριμπάουντ και πολύ καλή δουλειά στο παρκέ. Άλλωστε, αυτό αποτελεί το… δικό της στάνταρ!