Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Πάτρας στο «ΣΕΦ» για τη δωδέκατη αγωνιστική της Basket League και επικράτησε με 97-60.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Απόλλωνα Πάτρας και μετέτρεψε τον αγώνα σε μία πολύ καλή προθέρμανση ενόψει του πολύ μεγάλου ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης την Παρασκευή.

Οι «ερυθρόλευκοι» με μεγάλη άνεση πήραν τη νίκη με 97-60, σε ένα ματς στο οποίο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζορτζ Πάπας, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και αποθεώθηκε από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο.

Ποντένσε: «Είμαι ανυπόμονος για το παιχνίδι – Να νικήσουμε και αύριο»

Ένα πρώτο δεκάλεπτο που είχε ξεκινήσει με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ, μιας και ο Σακίλ ΜακΚίσικ, είχε ευστοχήσει σε μία από τις δύο βολές που του δόθηκαν στο 09:52. Ακολούθησε γκολ-φάουλ με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων.

Η μεγαλύτερη διαφορά βέβαια στην πρώτη περίοδο είχε δημιουργηθεί στο 04:44, με τον Ολυμπιακό να ήταν μπροστά στο σκορ με 12 πόντους (14-4). Ο Απόλλων είχε βγάλει αντίδραση και με ένα σερί 9-0, στο 02:24 είχε μειώσει σε 14-13. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βγει νικητές στην πρώτη περίοδο με 17-15, σε ένα ματς βιαστικές αποφάσεις στην επίθεση. Η ομάδα είχε 0/4 τρίποντα, ενώ 3/6 βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε δείξει ποιος είναι το μεγάλο αφεντικό στο ματς. Με επιμέρους σκορ 26-15, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάει στα αποδυτήρια με σκορ 43-30. Εξαιρετικό μπάσκετ από την ομάδα, με τον Τζορτζ Πάπας να πετυχαίνει τρία τρίποντα και να βρισκόταν πρώτος στον πίνακα των σκόρερ και να ξεσηκώνει με τον δικό του τρόπο το γήπεδο.

Εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο είχε και ο Ταρίκ Μπλακ, με τον Αμερικανό γκαρντ να είχε 7 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ακόμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε πάρει μία πολύ μεγάλη διαφορά, καθώς επικράτησε με επιμέρους σκορ 27-14 και προηγούνταν με 70-44. Μία πολύ μεγάλη διαφορά, με τον Απόλλωνα να μην μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό που είχαν χτίσει οι «ερυθρόλευκοι». Ο Σάσα Βεζένκοφ όπως πάντα έκανε… τα δικά του και είχε φτάσει από νωρίς στο double-double έχοντας 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μία καλή προθέρμανση για τους νταμπλούχους,  οι οποίοι προφανώς και μετά από την αναμέτρηση με τους Πατρινούς το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόντουσαν θα ήταν το ματς της Παρασκευής με τη Ρεάλ Μαδρίτης.