Στις λεπτομέρειες ήρθε ο αποκλεισμός για τον Ολυμπιακό.

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισαν οι Έφηβοι του Ολυμπιακού στον νοκ αουτ ημιτελικό του πρωταθλήματος της ΕΣΠΕΔΑ, οι οποίοι τα έδωσαν όλα στην αναμέτρηση με τον Φλοίσβο, όμως γνώρισαν την ήττα στις λεπτομέρειες στο πέμπτο καθοριστικό σετ. Σε μια αναμέτρηση που διήρκησε περισσότερο από 2 ώρες, οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πολύ κοντά στην πρόκριση (2-1 σετ), όμως στο τέλος δεν τα κατάφεραν στα κρίσιμα σημεία, μένοντας έτσι εκτός τελικού. Πλέον, η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο με την Ηλιούπολη, στον μικρό τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή (20/2).

Στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Φλοίσβο, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυνατά και με σωστά εκτελεσμένους πρώτους χρόνους, πήραν προβάδισμα με 8-6. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπέρασαν (8-10), όμως ο Ολυμπιακός πρώτα ξαναπήρε το ηνία, με ωραίο πέρασμα του Χασμπαλά για το 16-14, και λίγο αργότερα, το μονό μπλοκ του Χατζηδημητρίου, έφερε τους Πειραιώτες στο +4 (19-15). Ο Καζάζης με ωραία επίθεση διαμόρφωσε το 22-18, ενώ ο πρώτος χρόνος του Βεζύρη έφερε το 25-22 και μαζί και το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο σετ, ο Φλοίσβος πήρε «κεφάλι» στο σκορ από την αρχή (3-7) με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο μετά από άσσο του Βεζύρη, για το 6-7. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά στο +5 (11-16), και στη συνέχεια έφτασαν μέχρι και το 13-21. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να ξαναμπούν στο σετ, μειώνοντας σε 19-23 με κερδισμένο μπλοκ αουτ του Σαπουτζή, όμως δεν τα κατάφεραν, με τον Φλοίσβο να διαμορφώνει το 19-25 και να ισοφαρίζει τα σετ 1-1.

Με τις δύο ομάδες ισόπαλες, το τρίτο σετ ξεκίνησε με μοιρασμένους τους πρώτους πόντους (8-8). Οι δύο ομάδες τρέξανε σερί τριών πόντων εναλλάξ, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει προσωρινά σε 11-11, το 11-8 των φιλοξενούμενων, και τον Φλοίσβο να ξαναπερνάει μπροστά με 14-11. Ο άσσος του Χασμπαλά και η επίθεση του Καζάζη έφερε την ισοφάριση λίγο αργότερα για τους Πειραιώτες (16-16), με την φαληρική ομάδα να έχει απαντήσεις και να φτάνει στο +3 και το 19-22. Στο κρίσιμο σημείο, ο Ματέο Χασμπαλά δήλωσε «παρών» και με 3 σερί άσσους έφερε τον Ολυμπιακό στο σετ μπολ, ανατρέποντας το σκορ σε 24-23. Οι φιλοξενούμενοι ξαναπέρασαν μπροστά, όμως οι «ερυθρόλευκοι» αφού πρώτα «έσβησαν» και τα δύο σετ μπολ του Φλοίσβου (24-25 και 25-26), έφτασαν στο 28-26 με ωραία επίθεση του Σαπουτζή, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Και στο τρίτο σετ, η ομάδα του Αντώνη Βουρδέρη ξεκίνησε μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω με 4-7, με τον Καναγκίνη να ισοφαρίζει σε 9-9 λίγο αργότερα. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 12-11 μετά από νέο άσσο του Χασμπαλά, όμως στη συνέχεια ο Φλοίσβος με 5 σερί πόντους, έφτασε στο 16-11. Ο Ολυμπιακός δεν βρήκε λύσεις επιθετικά και έτσι η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος, με το 19-25 των φιλοξενούμενων, να στέλνει το ματς σε πέμπτο σετ.

Στο τελευταίο καθοριστικό σετ, οι Πειραιώτες «απάντησαν» άμεσα στο 0-2 των φιλοξενούμενων, με επιθέσεις των Καναγκίνη και Καζάζη, για το 2-2. Ο πρώτος ήταν και ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Ολυμπιακού, πετυχαίνοντας τους 4 επόμενους «ερυθρόλευκους» πόντους μέχρι το 6-6. Σε εκείνο το σημείο, ο Φλοίσβος πέτυχε τρεις καθοριστικούς πόντους, ξεφεύγοντας με 6-9, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο -1, με άσσο του Σαπουτζή (8-9). Το νέο σερί τριών πόντων των φιλοξενούμενων αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του σετ, με το 9-12, να γίνεται μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα 9-15 και την ομάδα του Παλαιού Φαλήρου να παίρνει τελικά την νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 σε 123’. 25-22, 19-25, 28-26, 19-25, 9-15

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-22

2ο σετ: 6-8, 11-16, 13-21, 19-25

3ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 28-26

4ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 19-25

5ο σετ: 6-7, 8-10, 9-12, 9-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αντώνης Βουρδέρης) Καναγκίνης Ε., Καναγκινης Αρ., Μαρούσης, Καζάζης Α., Καζάζης Μ., Σαββίδης, Σαπουτζής, Χατζηδημητρίου, Χατζηκλημανόγλου, Βεζύρης, Χασμπαλά, Μπαρμπαγιάννης