Ο Ολυμπιακός αν και δυσκολεύτηκε σε όλο το ματς λόγω απουσιών και κόπωσης έκανε το 2/2 στην Basket League κερδίζοντας στο άδειο ΣΕΦ με 79-71 την ΑΕΚ και επικεντρώνεται στις σημαντικές υποχρεώσεις του στην Ευρωλίγκα.

Το 2/2 στο Πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Ολυμπιακός κερδίζοντας το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ στο άδειο ΣΕΦ με 79-71. Aν και δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και χρειάστηκε ένα επιμέρους σκορ 8-1 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Για τους Πειραιώτες κορυφαίοι ήταν ο Πίτερς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Ουόκαπ με 12 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Λαρεντζάκης με 14 πόντους και 2 ασίστ.

Ακόμα ο αρχηγός Κώστας Παπανικολάου βοήθησε με 11 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, παρά τα 4 λάθη του. Ενώ και ο Μιλουτίνοφ «άγγιξε» το double double με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Εκτός παραμένουν ο Γκος, ο Σίκμα και ο ΜακΚίσικ, με τον πρώτο να κάνει αγώνα δρόμου για την Ιταλία και να παίζει σίγουρα με την Παρτιζάν. Ενώ ο δεύτερος «τρέχει» για τους Σέρβους με τις πιθανότητες εναντίον του.

Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα. Όπου και θα αντιμετωπίσει αρχικά εκτός τη Μιλάνο (17/10) και στη συνέχεια την Παρτιζάν στο ΣΕΦ (19/10).

Η διακύμανση του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός αν και μπήκε νωθρά στο ματς και ο Ουόκαπ βγήκε με 2 φάουλ, με Παπανικολάου, Κάνααν και Φαλ προηγήθηκε στο 5ο λεπτό με 8-4, αφού έπαιζε δυναμικά στην άμυνα.

Ο Μιλουτίνοφ με 2/2 δίποντα έκανε το σκορ 14-8 (στο 8′), με την ΑΕΚ να παραμένει κοντά παρά τα 2/9 σουτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες παρότι βελτιώθηκαν στην επίθεση. Αμυντικά είχαν πρόβλημα στο ριμπάουντ και στη ρακέτα και ο Καμπενγκέλε με 6 πόντους μείωσε σε 26-24 (στο 12′).

Μιλουτίνοφ, Λαρεντζάκης και Μπραζντέικις έδιναν πνοή επιθετικά στον Ολυμπιακό. Και με σερί 5-0 το σκορ έγινε 31-24 (στο 15′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-33 και τους ερυθρόλευκους να έχουν θέματα. Και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν βελτιώθηκε. Και η ΑΕΚ παρέμενε κοντά στο σκορ (43-42 στο 24′), με το ματς να είναι ντέρμπι.

Μάλιστα με τον Κουζμίνσκας να φτάνει τους 16 με τρίποντο. Η ΑΕΚ πέρασε και μπροστά στο σκορ με 47-46 στο 25ο λεπτό, με τον Ολυμπιακό, να μην έχει καθόλου συγκέντρωση στο παιχνίδι του.
Ο Παπανικολάου (9π, 4ριμ, 2ασ, 2κλ), ο Πίτερς (13π, 6ριμπ) και ο Κάνααν έφεραν σε άμυνα και επίθεση σερί 8-0. Και έβαλαν μπροστά πάλι τον Ολυμπιακό με 54-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 59-54.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έκαναν γρήγορο σερί 6-0 διαβάζοντας καλύτερα στην επίθεση και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +11 (65-54 στο 32′).

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν 5 μαζεμένα λάθη με Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Κάνααν και Λούντζη και δέχθηκαν σερί 11-0 με το ματς να γίνεται πάλι ντέρμπι και με το σκορ στο 65-65 στο 35ο λεπτό.

Μάλιστα η ΑΕΚ πέρασε και μπροστά με 68-67 4′ πριν το τέλος με νέο τρίποντο του Κουζμίνσκας, όμως Μιλουτίνοφ και Λαρεντζάκης έκαναν το σκορ 72-69 στο 38′ και ο Ουόκαπ με ένα μεγάλο τρίποντο στο 1:15 έφερε τη διαφορά στους 6 (75-69) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς με επιμέρους 8-1!

Ο Ολυμπιακός στο φινάλε πανηγύρισε τη σημαντική νίκη με 79-71.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 12, Κάνααν 8, Φαλ 4, Παπανικολάου 11, Πίτερς 16, Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 14, Πάπας, Μπραζντέικις 2. Μιλουτίνοφ 9, Τανούλης, Αμπόσι

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 10, Χολ 3, Νετζήπογλου 3, ΜακΛέμορ 5, Κουζέλογλου 2, Φλιώνης 7, Πηλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζμίνσκας 23, Καμπένγκελε 7. Ματαλλιωτάκης, ΜακΡέι 11