Ο Ολυμπιακός και τα κορίτσια του Γιώργου Παντελάκη πραγματοποίησαν ιστορική νίκη και αψεγάδιαστη εμφάνιση, αφού υπέταξαν την περσινή φιναλίστ της Ευρωλίγκας Γυναικών Σοπρόν, με 63-52. Διαβάστε αναλυτική περιγραφή του αγώνα, από τον Μιχάλη Μαχαίρα...

Ήταν θέμα χρόνου, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να μείνει μονάχα στο να μαζεύει πολύτιμες εμπειρίες από τον θεσμό, με τις νίκες να μην έρχονται. Ήρθε η ώρα του Ολυμπιακού και των αθλητριών του να πανηγυρίσουν την παρθενική νίκη στην Ευρωλίγκα, αφού ξεπέρασαν το δύσκολο και απαιτητικό εμπόδιο της Σοπρόν, με 63-52.

Περιγραφή αγώνα, του Μιχάλη Μαχαίρα…

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Για τη 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας Γυναικών, ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε τη Σόπρον, πρωταθλήτρια Ουγγαρίας, στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έψαχνε για άλλον έναν αγώνα, την παρθενική νίκη στο θεσμό, αν και άξιζε αυτή να είχε έρθει αρκετά νωρίτερα. Όμως, η ομάδα του Πειραιά, μαζεύει εμπειρίες από το ανώτατο επίπεδο, ώστε του χρόνου να είναι πιο ανταγωνιστική ενδεχομένως.

Η βασική πεντάδα του Θρυλου αποτελούνταν από τις Τόμας, Παυλοπούλου, Σπυριδοπούλου, Σωτηρίου και Τζόνσον, ενώ για τις φιλοξενούμενες ξεκίνησαν οι Κάσας, Τσερβερντάκιτς, Ντουμπρί, Τέρνερ και Ζάουϊ.

Χτίζοντας διαφορά και εμφάνιση νίκης…

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν αρκετά δυνατά τον αγώνα, με ένα γρήγορο 5-0. Είχε τον ρυθμό η ομάδα του Πειραιά και σχεδόν στα μισά της περιόδου προηγούνταν με double-score (10-5) στην αναμέτρηση. Όμως, μετά το τάιμ άουτ, χάρη σε 6-0 σερί των φιλοξενούμενων, πέρασαν μπροστά στο σκορ οι παίκτριες της Σοπρόν. Ο Ολυμπιακός όμως, με δικό του σερί, προσπέρασε στο σκορ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 16-14.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός δέχτηκε ένα σερί 8-0, από το 16-11, έφτασε το σκορ στο 16-19, κάνοντας έξαλλο στον πάγκο τον Παντελάκη. Οι ερυθρόλευκες διόρθωσαν την εικόνα τους στο παρκέ, από το 21-23, οι γηπεδούχες έχτισαν ένα 7-0 σερί. Εν ολίγοις, το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 28-25 και τον Θρύλο να πάλευε για το θετικό αποτέλεσμα, με το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Μετέτρεψε τη νίκη σε… θρίαμβο!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να κάνει ό,τι περνούσε από το χέρι των παικτριών του, για να φτάσει στη νίκη, παίρνοντας μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (35-28). Χαρακτηριστικό που έδινε το πλεονέκτημα στην ομάδα μας, ήταν η καλή άμυνα που επιδείκνυε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός με την καλή και σκληρή του άμυνα, πήρε διψήφια διαφορά (41-30), δείχνοντας πως θα ήταν το αφεντικό. Μια ομάδα φουλ επιθετική σαν τη Σοπρόν, είχε σκοράρει μόλις 5 πόντους σε 8 αγωνιστικά λεπτά. Μάλιστα, η περίοδος ολοκληρώθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνο το σημείο, με σκορ 50-36, χάρη σε τρίποντο της Άννας-Νίκης Σταμολάμπρου, από τα 7.5 μέτρα.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχες είχαν και την ψυχολογία στον αγώνα και ως αποτέλεσμα έμπαιναν όλα..
Το παιχνίδι ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού, οι ξένες παίκτριες βοήθησαν υπερβολικά, ειδικά από τις Τόμας και Τζόνσον, οι οποίες μαζί με την Σπυριδοπούλου έκαναν ματσάρα, χάρισαν μια τεράστια εμφάνιση στην ομάδα του Πειραιά. Η νίκη μετατρέπονταν σε θρίαμβο, αφού η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα, ρίχνοντας μάλιστα και τη Σοπρόν σε χαμηλές επιθετικές «πτήσεις». Έτσι, οι ερυθρόλευκες κέρδισαν την περσινή φιναλίστ Σοπρόν, με μια τρομερή εμφάνιση και τελικό σκορ το 63-52.

Κορυφαίες του Ολυμπιακού ήταν οι Λικέντρα Τζόνσον (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τζέσικα Τόμας (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ενώ από τις ηττημένες πάλεψε η Κουεράλτ Κάσας, με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 28-25, 50-36, 63-52.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 11, Σωτηρίου 10 (1), Σπυριδοπούλου 9 (1), Τόμας 15 (1), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9 (2), Τίκβιτς.

Σοπρόν (Ινίγκεθ): Κάσας 15 (2), Τσερβεντάκιτς 8 (1), Ντουμπρί 6, Φεγκιβερνέγκι 5 (1), Τέρνερ 8, Τσούκορ, Ντουμπέι, Γιοβάνοβιτς 2, Βένινγκερ, Ζάουϊ 8 (1).