Ο Ολυμπιακός πέρασε αλώβητος από την Κρήτη και το «Γεντί Κουλέ», καθώς πήρε τη νίκη με 3-1. «Καθάρισαν» οι Σισέ και Ρόνι Λόπες. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα...

Ο Ολυμπιακός, μετά το «κάζο» στη Λιβαδειά, είχε μια επικίνδυνη έξοδο από τον Πειραιά. Αυτή ήταν το δεύτερό του σπίτι, η Κρήτη και συγκεκριμένα το «Γεντί Κουλέ», καθώς αντιμετώπιζε τον ΟΦΗ για την 12η αγωνιστική της Super League Interwetten.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

ΑΡΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Για τους γηπεδούχους του Νίκου Νιόπλια, στην εστία του ΟΦΗ κάθισε ο Επασί, με τους Μπαλογιάννη, Διαμαντή, Βούρο και Μαρινάκη να απαρτίζουν την άμυνα. Μπροστά τους ο Μεγιάδο, έχοντας δίπλα του τους Τοράλ και Ντε Γκουζμάν. Η επιθετική τριάδα αποτελούνταν από τους Λάμπρου, Φαν Ντάινεν και Καστάνιος. Με επιθετικές τάσεις οι Κρητικοί και 4-3-3.
Στον πάγκο οι: Βάτερμαν, Σελίμοβιτς, Ναμπί, Καμάου, Γκαγέγκος, Τσιλιανίδης, Γιάννου, Στάικος και Κοροβέσης.

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς φανέλα βασικού πήρε ο Ρόνι Λόπες, μετά την θετική του εμφάνιση στη Λιβαδειά, αλλά είναι και γενικά ανεβασμένος. Κατά τ’ άλλα στην εστία βρέθηκε ο Βατσλίκ, με την άμυνα να αποτελείται από τους Λαλά-Ρέαμπτσιουκ στα άκρα και στο κέντρο της, οι Σισέ και Μπα. Μπροστά βρέθηκαν οι Εμβιλά-Μπουχαλάκης, ενώ ο Αγκιμπού είχε ελεύθερο ρόλο. Ο Μασούρας με τον Ρόνι Λόπες βρέθηκαν στις «πτέρυγες», με τον Ελ Αραμπί στην αιχμή του δόρατος. Ένα καθαρό 4-2-3-1 από τον Πορτογάλο.
Στον πάγκο οι: Καμαρά, Ονιεκούρου, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Βρουσάι, Μάρκοβιτς, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Τζολάκης.

Αντέδρασε άμεσα ο Ολυμπιακός!

Στα πρώτα λεπτά του ματς, οι δύο ομάδες ήθελαν το γκολ για να ξεκινήσουν ιδανικά την αναμέτρηση. Μόλις στο 9ο λεπτό, οι γηπεδούχοι με τον Καστάνιος και ένα σουτ που δοκίμασε, απείλησε την εστία του Θρύλου, με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει. Η ομάδα της Κρήτης στο πρώτο τέταρτο είχε την πρωτοβουλία, χάρη και στην ώθηση της έδρας.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί η ομάδα του ΟΦΗ, χάρη σε σουτ του Διαμαντή, μετά από στημένη φάση. Ο Λόπες έδιωξε με άστοχο τρόπο την μπάλα, καταλήγοντας στον Έλληνα αμυντικό, ο οποίος σούταρε και κέρδισε τον Τσέχο κίπερ, κάνοντας το 1-0.   Στο 25ο λεπτό, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να φέρει το ματς στα ίσια. Με κεφαλιά του Σισέ, ο Θρύλος έκανε το 1-1 στην αναμέτρηση, μετά από σέντρα του Εμβιλά.

Λίγα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ζήτησε πέναλτι με τον Ελ Αραμπί. Η ομάδα μας δεν παρουσίασε κάτι άλλο, έως το τέλος του πρώτου μέρους, με το σκορ να είναι το 1-1 στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Σισέ… ντύθηκε Ελ Αραμπί – Σκόραρε κι ο Λόπες!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στο σκορ και πάλι με τον Σισέ, ο οποίος από κοντά σκόραρε, κάνοντας το 1-2. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν και το τρίτο γκολ, με δύο ευκαιρίες. Αφενός με την ευκαιρία και το σουτ του Αγκιμπού Καμαρά, που αποκρούστηκε δύσκολα, ενώ μετά υπήρχε και το σουτ του Εμβιλά.

Οι Πειραιώτες βρήκαν αυτό το τρίτο τέρμα, με τον Ρόνι Λόπες, με το σκορ να γίνεται 1-3. Χάρη σε ένα εξαιρετικό κατέβασμα της μπάλας απ’ τον ίδιο, έκανε ένα σουτ και κατέληξε η μπάλα στα δίχτυα του Επασί.

Στο 65’ ο Μαντί Καμαρά πέρασε αντί του Μπουχαλάκη, ενώ για τους γηπεδούχους έγινε τριπλή αλλαγή. Μετά το 70ο λεπτό στο «Γεντί Κουλέ» ο Ολυμπιακός είχε τρεις ευκαιρίες για το τέταρτο τέρμα. Με την ομάδα μας να έχει και δοκάρι. Αρχικά απείλησε ο Σισέ, στη δεύτερη ο Εμβιλά και στην τρίτη το δοκάρι του Μπα.

Για το τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ονιεκούρου μπήκε αντί του Μασούρα, ως κίνηση του Πέδρο Μαρτίνς απ’ τον πάγκο. Τελευταίες κινήσεις από πλευράς Θρύλου ήταν οι Βαλμπουενά και Τικίνιο για τη μεγάλη «απόδραση». Οι δύο προαναφερθέντες πέρασαν αντί των Ελ Αραμπί και Ρόνι Λόπες.

Με τη νίκη αυτή ο Θρύλος διατηρεί το αήττητο, φτάνοντας τους 32 βαθμούς, και περιμένει τυχόν στραβοπάτημα από την ΑΕΚ, για να αυξήσει κι άλλο τη μεταξύ τους διαφορά. Ο Ολυμπιακός με μια καλή εμφάνιση, ειδικά στο β’ μέρος, έσπασε ακόμη ένα μπλόκο.