Ο Πέδρο Μαρτίνς θέλει να αλλάξει το σκηνικό του πρώτου ματς και να κάνουν παιχνίδι οι παίκτες του.

Στην πρώτη αναμέτρηση της περασμένης Πέμπτης, στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά. Κατάφερε να σκοράρει αρκετά γρήγορα, στο δεκάλεπτο, με τον Χασάν. Ως το 28′ που ισοφάρισε σε 1-1 η Ντιναμό, το ματς το έλεγξαν οι «ερυθρόλευκοι». Ήταν το διάστημα που πίεσαν την ουκρανική ομάδα και κατάφεραν να έχουν την κατοχή της μπάλας στα πόδια τους.

Κάτι που σταδιακά άλλαξε σε ό,τι αφορά και την ουσία και τους αριθμούς. Η Ντιναμό επέβαλλε το δικό της ρυθμό, κράτησε την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια των παικτών της. Κι έτσι, έλεγξε το τέμπο του ματς, αφού το έφερε στα δικά της… μέτρα.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Φάνηκε αυτό περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κάνει αρκετές φάσεις και βέβαια δεν κατάφερε να βάλει ένα τρίτο γκολ για να αποκτήσει τεράστιο αβαντάζ για την πρόκριση. Η Ντιναμό έκλεισε το ματς με ποσοστό κατοχή της μπάλας στο 54%.

Αυτό θέλει να αλλάξει ο Πέδρο Μαρτίνς. Να έχει παραπάνω από το 46% του πρώτου ματς. Διότι εάν ο Ολυμπιακός κρατήσει την μπάλα παραπάνω στα πόδια του, θα αλλάξει τα δεδομένα του ματς και κυρίως θα σταματήσει το ποδόσφαιρο και το ρυθμό που θέλουν οι Ουκρανοί να επιβάλλουν.