Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ (15-25, 25-21, 25-22, 25-23) του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Με τον καλύτερο τρόπο «μπήκε» στο νέο μίνι-πρωτάθλημα της Volley League, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ (15-25, 25-21, 25-22, 25-23) του Φοίνικα Σύρου στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στην πρεμιέρα του μίνι-πρωταθλήματος, δείχνοντας χαρακτήρα, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ (0-1). Ο Θρύλος παρουσίασε σημάδια βελτίωσης απέναντι στην ομάδα της Σύρου και παρότι έχασε το πρώτο σετ, κυριάρχησε απόλυτα στα τρία επόμενα και έφτασε, έτσι, στην ανατροπή-νίκη, ξεκινώντας με το «δεξί» στη «μάχη» για τη διεκδίκηση του πρωταθλήματος της Volley League.

Άσχημο ξεκίνημα…

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε πίσω με 12-6, ενώ στη συνέχεια, απομακρύνθηκε με 10 πόντους από τον Φοίνικα, για το 18-8. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν μπόρεσαν να μαζέψουν τη διαφορά, έμειναν πίσω με 23-12 και έτσι, απώλεσαν το πρώτο σετ από τους φιλοξενούμενους, με 25-15.

Αντίδραση και ισοφάριση!

Στο δεύτερο σετ, ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά και προηγήθηκε με 5-1, με πάιπ και άσσο του Πέριτς, όμως στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε (7-7) από τον Φοίνικα. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν ξανά την ομάδα της Σύρου, με 8-7, έπειτα, με άουτ του Μιχάλοβιτς, έφτασαν στο +2 (9-7) και στη συνέχεια, με πλασέ του Πέριτς, ξέφυγαν με +3 (10-7). Με δυνατό καρφί του Πέριτς, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +4 (13-9) και μετά το 19-19 του Φοίνικα, ανέβασαν… στροφές και με μπλοκ άουτ του Πέριτς, πήραν ξανά προβάδισμα τριών πόντων (23-20). Μετά από σερβίς φιλέ του Κόστα, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έφτασε σε σετ μπολ (24-21) επί των φιλοξενούμενων και έτσι, με τον δεύτερο άσσο του εξαιρετικού Πέριτς, έκανε το 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Ανατροπή, 2-0 με 25-22!

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-9 του Φοίνικα, με μπλοκ του Παγένκ, έπειτα έκανε το 12-11, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς και στη συνέχεια, έφτασε στο +4 (17-13, 18-14), με άσσο του Παγένκ και επίθεση του Τέπαν. Με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς και λάθος του Φράγκου, οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 23-18, έπειτα, με χαμένο σερβίς της Σύρου έφτασαν σε σετ μπολ με +5 (24-19) και έτσι, με ωραία επίθεση του Πέριτς, έκαναν την ανατροπή, με 2-1 (25-22).

Κυριαρχία και 3-1!

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του, προηγήθηκε με 10-8, με τον Μιγιαήλοβιτς από την πίσω ζώνη και στη συνέχεια, έφτασε στο 14-11, μετά από παράβαση του Κόστα. Με άσσο του Τέπαν, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +4 (17-13) από τον Φοίνικα, διαφορά που διατήρησαν με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, για το 20-16, ενώ στη συνέχεια, με μπλοκ άουτ του Πέριτς, έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-22). Έτσι, με νέο «χτύπημα» του Πέριτς, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκανε το 25-22 και επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα!

Τα σετ 3-1 σε 104’: 15-25, 25-21, 25-22, 25-22

1ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 15-25

2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-21

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-17, 25-22

4ο σετ: 8-6, 16-13, 21-18, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 10 άσσοι, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου: 4 άσσοι, 9 μπλοκ, 43 επιθέσεις, 34 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 9π. (4/7επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στιβαχτής, Μιγιάλοβιτς 9 (9/19επ., 70%υπ., 52%υπ.), Τεπάν 19 (16/31επ., 3 άσσοι), Ζουπάνης 1 (1/2επ.), Πέριτς 22 (16/23επ., 2 μπλοκ, 45%υπ., 10%αρ.) / Ζήσης (λ. – 91% υπ., 64%αρ.), Παπαδόπουλος Ηρ., Τζιάβρας (λ), Δαλακούρας (λ. – 50%υπ.), Ανδρεάδης

Φοίνικας Σύρου (Γιόσκο Μιλενκόνσκι): Μιχάλοβιτς 10π. (9/18επ., 1 μπλοκ), Ιερεζουέλο 5 (3/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κόστα 7 (6/10επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 14 (9/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 10 (7/18επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 44%υπ., 31%αρ.), Στερν 10 (9/16επ., 1 άσσος) / Καρασαβίδης (λ. – 77%υπ., 55%αρ.), Τζιουμάκας, Παπαγγελόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ)