Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague, το βράδυ της Πέμπτης (25/10) και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 88-80.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκίνησε τους Βασίλη Σπανούλη, Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Κώστα Παπανικολάου, Γιώργο Πρίντεζη και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Από την άλλη μεριά ο Νέβεν Σπάχια επέλεξε τους Μίκαελ Ρολ, Τζον ΝτιΜπαρτολομέο, Ντιάντρε Κέιν, Τζόνι Ο’Μπράιαντ και Τάρικ Μπλακ.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά από τον Ολυμπιακό και κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 7 (11-18) στο έβδομο λεπτό της πρώτης περιόδου.Ωστόσο, η αντίδραση των “ερυθρολεύκων” δεν άργησε να έρθει και η παρουσία του Βεζένκοφ έδωσε πνοή στην ομάδα μας. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στους πάγκους τους με το σκορ να είναι 18-21 υπέρ της Μακάμπι.

Σλούκας μοιραίος, Αταμάν φευγάτος!

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας έτρεξε ένα σερί 11-3 και τελικά πήρε το κεφάλι στο σκορ (29-24). Από αυτό το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ και δεν ξανα ‘χασε την επιμέρους του διαφορά. Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8 (45-37).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, χωρίς όμως να λείπουν τα σκαμπανευάσματα στην απόδοση της ομάδας του Μπλατ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +15 (54-39) μέσα σε μόλις δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μακάμπι πίεσε για να επιστρέψει αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει τόσο πολύ τον Ολυμπιακό έτσι ώστε να του δημιουργήσει πρόβλημα. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας να προηγείται με 11 (68-57) και τη Μακάμπι να θέλει να βρει αντίδοτο στην πολυ΄καλή επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να αποδίδει τα μέγιστα σε επίθεση και άμυνα και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Η ομάδα του Μπλατ δεν κινδύνεψε ουσιαστικά από τη Μακάμπι και συνέχισε να πατάει γκάζι. Ο Άξελ Τουπάν στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ευστόχησε σε τρίποντο και διαμόρφωσε το 86-77 υπέρ της ομάδας μας και κάπως έτσι μπήκε η ταφόπλακα στα όνειρα της Μακάμπι για νίκη. Έτσι ο Ολυμπιακός επικράτησε των Ισραηλινών με 88-80 και έκανε το 3-1 στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 16 πόντους, ενώ πολύ θετική ήταν και οι παρουσίες των Άξελ Τουπάν (15 πόντους), Γουίλιαμς-Γκος (14 πόντους), Γιώργου Πρίντεζη (13 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 45-37, 68-57, 88-80

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 14, Τουπάν 15 (4/5 τρίποντα), Σπανούλης 16 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 3 (1), Μιλουτίνοβ 2, Στρέλνιεκς, Βεζένκοβ 7, Πρίντεζης 13, Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης, ΛεΝτέι 12.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Ρέι, Ο’ Μπράιαντ 12 (1), Καλογιάρο 6 (2), Ρολ 12 (2), Κέιν 22 (6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάιους 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κοέν, Μπλακ 12 (4/8 δίποντα, 2/2 βολές), Ζούσμαν 4