Breaking news

Θα σας ταράξουμε στην… νομιμότητα!

Ο χάρτης του Europa League 2018-19

Αρκετά διαφοροποιημένο θα είναι το Europa League της επόμενης σεζόν και το Thrylos24.gr παρουσιάζει τη νέα δομή του, καθώς και τις ομάδες που θα το συνθέτουν. Ποιοι είναι οι πιθανοί αντίπαλοι Ολυμπιακού.


Παρά το γεγονός ότι ακόμη είμαστε στα ημιτελικά του Europa League, ήδη το παζλ των ομάδων που θα βρίσκονται απευθείας στους στους ομίλους της επόμενης χρονιάς, αλλά και αυτών που θα παλέψουν μέσω των προκριματικών, έχει αρχίσει να συμπληρώνεται. Και παρότι δεν έχουν τελειώσει όλα τα πρωταθλήματα, ούτε όλες οι θέσεις είναι δεδομένες, υπάρχει ένας πρώτος μπούσουλας για το ποιοι σύλλογοι αναμένεται να λάβουν μέρος στη διοργάνωση.

Σε ό,τι έχει να κάνει με την Ελλάδα, θέση στο Europa League της ερχόμενης σεζόν έχουν «κλειδώσει» οι ερυθρόλευκοι οι οποίοι θα αγωνιστούν τον Αύγουστο…

Ας δούμε αναλυτικά τις ομάδες και σε ποια φάση θα ξεκινήσει η κάθε μια από αυτές (εάν τελείωναν τώρα τα πρωταθλήματα που είναι σε εξέλιξη ):

Φάση των ομίλων (απευθείας πρόκριση) : Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο), Μαρσέιγ (Γαλλία), Χόφενχαϊμ (Γερμανία), Λειψία (Γερμανία), Τσέλσι (Αγγλία), Ίντερ (Ιταλία), Μίλαν (Ιταλία), Μπέτις (Ισπανία) καθώς και οι Κυπελλούχοι Ισπανίας, Αγγλίας, Γαλλίας, Ρωσίας, Πορτογαλίας, Ουκρανίας, Τουρκίας, Τσεχίας, οι 7 ομάδες από τα πλέι οφ του champions league και 4 που θα προκριθούν από τον 4ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Πλέι οφ (23/08 – 30/08) : Οι 6 ομάδες από τον τρίτο γύρο του Champions League.

3ος προκριματικός γύρος (09/08 – 16/08) : Γάνδη (Βέλγιο), Χάιντουκ (Κροατία), Μπράγκα (Πορτογαλία), Σίγκμπα Όλομουτς (Τσεχία), ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία), Σεν Γκάλεν (Ελβετία), Μπασακσεχίρ (Τουρκία), Βόρσκλα (Ουκρανία), καθώς και οι Κυπελλούχοι Ολλανδίας, Ελλάδας (ή ο 3ος από την τελική κατάταξη του πρωταθλήματος – Ολυμπιακός), Αυστρίας, Ρουμανίας και οι 13 ομάδες από τον δεύτερο γύρο του Champions League.

2ος προκριματικός γύρος (26/07 – 02/08 : Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία), Λίντσερ (Αυστρία), Σαρλερουά (Βέλγιο), Ριέκα (Κροατία), Ρεν (Γαλλία), Άιντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία), Ξάνθη (Ελλάδα), Ατρόμητος (Ελλάδα), Άρσεναλ (Αγγλία), Φιορεντίνα (Ιταλία), Άλκμααρ (Ολλανδία), Φέγενορντ (Ολλανδία), Μπράγκα (Πορτογαλία), Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία), Κλουζ (Ρουμανία), Ζενίτ (Ρωσία), Βιγιαρεάλ (Ισπανία), ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία), Λουκέρνη (Ελβετία), Φενέρμπαχτσε (Τουρκία), Ζόρια (Ουκρανία), καθώς και οι Κυπελλούχοι Δανίας, Λευκορωσίας, Πολωνίας, Ισραήλ, Σκωτίας, Κύπρου, 17 ομάδες από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League και οι 3 ομάδες που έχουν αποκλειστεί από τα προκριματικά του Champions League.

3ος προκριματικός γύρος : Λουφτετάρι (Αλβανία), Παρτιζάνι (Αλβανία), Αλασκέρτ (Αρμενία), Γκαντζάσαρ (Αρμενία), Μπάναντς (Αρμενία), Καμπάλα, Σουμγκαιτ (Αζερμπαϊτζάν), Ντινάμο Μινσκ, Σαχτιόρ (Λευκορωσία), Ζελένιτσα, Σιρόκι (Βοσνία), ΤΣΣΚΑ Σόφιας, Μπερόε (Βουλγαρία), ΑΠΟΕΛ, Ανόρθωση (Κύπρος), Όσιγιεκ (Κροατία), Μίντλαντ, Νόρτζελαντ (Δανία), Λεβάντια Ταλίν, Κάλιου (Εσθονία) Κουόπιο, Ίλβ, Λάχτι (Φινλανδία), Ντινάμο Τιφλίδας, Σαμπρέντια, Σακίρ (Γεωργία), Ντάντλακ, Σάμροκ Ρόβερς, Ντέρι (Ιρλανδία), Κολερέϊν, Γκλέναβον (Βόρειος Ιρλανία), Στιαρνάν, Χαφναρφιόρντουρ, Βεστμαναεϊάρ, (Ισλανδία), Μπειτάρ Ιερουσαλήμ, Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ), Ορντάμπασι, Πάβλονταρ, Καϊσάρ (Καζακστάν), Ρίγα, Βενσπίλς, Λιεπάγια (Λετονία), Ζαλγκίρις Βίλνιους, Στάμπρας, Προγκρές (Λιθουανία), Ες (Λουξεμβούργο), Βαρντάρ, Σίλεξ (Σκόπια), Μιλσάμι, Πετροκλαμπ (Μολδαβία), Μπουντουτσνοτσκ, Μλαντοστ (Μαυροβούνιο), Μόλντε, Στρόμσγκοντσετ, Λίλεστρομ (Νορβηγία), Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία), Κραϊόβα (Ρουμανία), Ρέιντζερς, Αμπερντίν (Σκωτία), Παρτιζάν, Σουμπότιτσα (Σερβία), Σλόβαν Μπρατισλάβας, Ντουνάιτσκα Στρέντα (Σλοβακία), Μάριμπορ, Ντομζάλε (Σλοβενία), Ντζουγκάρντεν, Χάκεν (Σουηδία), Βιντεότον, Ντεμπρετσέν (Ουγγαρία), καθώς και οι Κυπελλούχοι Αζερμπαϊτζάν, Βουλγαρίας, Σερβίας, Σλοβενίας, Σλοβακίας, Λιχτενστάιν, Ουγγαρίας, Μολδαβίας, Αλβανίας, Βοσνίας, Σκοπίων, Εσθονίας, Μαυροβούνιο, Αρμενία, Λουξεμβούργο, Βόρειου Ιρλανδίας, Μάλτας.

Γύρος Προκριματικών : Ενγκορντανί (Ανδόρα), Κλάκσβικ, B36 Τόρσαβν, Ρούναβικ (Νησιά Φερόε), Κόναζ Νόμαντς, Μπανγκόρ Σίτι (Ουαλία), Γιουρόπα (Γιβραλτάρ), Τρακάι (Λιθουανία), Βαλέτα, Γκζίρα (Μάλτα) Λιμπερτάς (Σαν Μαρίνο), καθώς και οι Κυπελλούχοι Ουαλίας, Γιβραλτάρ, Ανδόρας, Σαν Μαρίνο και Κοσόβου.

Google News Ακολουθήστε στο Google News - Thrylos24.gr για να μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις γύρω από τον Ολυμπιακό.

Ακουλουθήστε μας σε Facebook, Τwitter, Instagram και Youtube

Διάβασε επίσης