Ο Ατρόμητος κατάφερε να υποχρεώσει τους «πράσινους» σε νέα γκέλα, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα και δημιουργεί θέμα στον ΠΑΟ!

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και μετά την ήττα-αποκλεισμό από την Μακάμπι Χάιφα, ακολούθησε και η αναπάντεχη γκέλα από τον Ατρόμητο και η ήττα με 3-2 στο Περιστέρι. Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα σε όλες τις γραμμές της και ειδικότερα στην επίθεση. Βρίσκει γκολ μόνο από πέναλτι και οι γκολκίπερ του είναι σε τραγική κατάσταση, με πολύ κακή εμφάνιση του Μπρινιόλι απόψε.

Μάλιστα το «τριφύλλι» μετρά 4 ήττες στα 5 τελευταία του ματς, μένοντας στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας κυρίως χάρη στη «νίκη» του στο ντέρμπι αιωνίων στα χαρτιά. Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στη 2η θέση με 31 βαθμούς και εφόσον Ολυμπιακός και ΑΕΚ κλείσουν με νίκες, μπορούν να τον στείλουν τέταρτο.

Κλειστή η Θύρα 7 με Λαμία!

Η ροή του αγώνα:

Ο αγώνας δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό μέχρι και το πρώτο μισάωρο, όπου ο Ατρόμητος δημιούργησε τη πρώτη σημαντική ευκαιρία στο ματς με τον Βαλέντσια. Ακολούθησε μεγάλη ευκαιρία των «πρασίνων» με επέμβαση του Τσιντώτα σε σουτ του Παλάσιος και μετά διώξιμο του Κουντέ πριν το σουτ-ριμπάουντ του Βιλένα πάει στα δίχτυα. Στο 37′ ο Παναθηναϊκός με πέναλτι του Ιωαννίδη άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Μπρινιόλι έκανε σοβαρό λάθος μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουντέ και ο Γκονζάλεζ έστειλε τη μπάλα με χαρακτηριστική ευκολία για το 1-1 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, ανατρέποντας το ματς. Ξανά από φάουλ του Κουντέ και λάθος υπολογισμό του Μπρινιόλι, ο Βέργος τελείωσε με γκολ τη σέντρα μετά από διώξιμο του Ασεβέδο και έκανε το 2-1. Μάλιστα, στο 64΄οι Περιστεριώτες έφτασαν και σε 3ο γκολ, με υπέροχο τελείωμα του Ρομπάιγ που «κρέμασε» τον γκολκίπερ του «τριφυλλιού».

Ο Παναθηναϊκός αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ξανά με πέναλτι σε 3-2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάσα Ιλιτς): Τσιντώντας, Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ, Γκονζάλες (90+4’ Ιμερέκοφ), Κουντέ, Καμαρά (87’ Φριντγιόνσον), Ρομπάιγ (87’ Γιουμπιτάνα), Βέργος, Βαλένσια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (68’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (68’ Αράο), Χουάνκαρ (88’ Κλέινχεσλερ), Μπερνάρ, Πέρεθ, Βιλένα, Παλάσιος (68’ Σπόραρ), Ιωαννίδης, Μαντσίνι