Την σκόρπισε στα ..5 γκολ, σκοράροντας τα 4 από το ημίχρονο η ομάδα μας επί της Ντουντελάνζ. Η ομάδα του Τομπέλερ σκόραρε το γκολ της τιμής στο 69' με τον Σινάνι. Τοροσίδης (6'), Φορτούνης (15', 36') Λάζαρος (28') και Χασάν (71') στο 5-1 του Θρύλου στο "Γ. Καραϊσκάκης". Αναλυτική περιγραφή αγώνα του Μιχάλη Μαχαίρα.

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής, για τους ομίλους του Europa League, οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπιζαν την Ντουντελάνζ, για το δεύτερο μεταξύ τους ματς, έπειτα από το 0-2 του Λουξεμβούργου. Φυσικά, οι Πειραιώτες «καίγονταν» για τη νίκη, αφού ήθελαν το 2/2 επί της αδύναμης (αλλά βάζοντας προβλήματα) Ντουντελάνζ του Τομπέλερ.

Αναλυτική περιγραφή του αγώνα από το “Γ. Καραϊσκάκης” του Μιχάλη Μαχαίρα

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ενδεκάδες και …πλάνα από Μαρτίνς και Τομπέλερ
Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε τον αγώνα με την Ντουντελάνζ με τον Σα κάτω από τα δοκάρια, οι Μιράντα, Σισέ ήταν το δίδυμο στόπερ, δίπλα τους βρίσκονταν οι Τοροσίδης και Τσιμίκας, αμυντικά χαφ αγωνίστηκαν οι Νάτχο και Καμαρά, με «δεκάρι» τον Φορτούνη. Ναουέλ και Ποντένσε στις πτέρυγες και μόνος σέντερ φορ ο Λάζαρος.

Ο Τομπέλερ επέλεξε στην ενδεκάδα του τους Μπονεφουά, με δίδυμο στόπερ τους Σνελ και Πρεμπέ. Αριστερό μπακ έπαιξε ο Μελισέ, με δεξί μπακ τον Γιορντάνοφ. Μπροστά τους, ως αμυντικοί μέσοι βρίσκονταν οι Μπίσεβατς και Κρούσκα. Όσον αφορά τις πτέρυγες επιλέχθηκαν οι Στολτζ και Κουτουριέ. Ως επιθετικούς επέλεξε τους Σινάνι και Τουρπέλ.

«Έγερνε» το Καραϊσκάκης και 4-0…

Η πρώτη φάση είχε χρώμα «ερυθρόλευκο», αφού Φορτούνης και Νάτχο… κρύβουν την μπάλα, εκείνη πήγε στον Ποντένσε, ο οποίος από θέση βολής είδε το σουτ του να κοντράρει.
Οι Πειραιώτες ευτύχησαν να σκοράρουν με την δεύτερή τους φάση στο παιχνίδι, αφού ο Βασίλης Τοροσίδης άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, χάρη σε σέντρα του Ποντένσε, ο αντίπαλος τερματοφύλακας απομάκρυνε πάνω στον Καμαρά, εκείνος έκανε το σουτ με τον Τοροσίδη να βρίσκει την μπάλα με το τακουνάκι και να την στέλνει στα δίχτυα.
Το δεκάλεπτο ήταν μαγικό για την ομάδα του Ολυμπιακού, αφού είχε την απόλυτη υπεροχή. Κάτι που φάνηκε περίτρανα, όταν η ομάδα μας έκανε το 2-0 στο 15’, με εξαιρετικό σουτ του Κώστα Φορτούνη, ενώ οι παίχτες των φιλοξενούμενων αδυνατούσαν να διώξουν την μπάλα. Το «πάρτυ» συνεχίστηκε για την ομάδα μας, καθώς είχε τον απόλυτο πρωταγωνιστικό ρόλο στον αγώνα, και το 3-0 ήρθε στο 26’, με εκπληκτικό γυριστό «αλά Αλεξανδρή» που κάρφωσε την εστία του Μπονεφουά.
Στο 34ο λεπτό, ο Ναουέλ δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα, με τον Φετφατζίδη να περνά στη θέση του. Το 4-0, με τον ρυθμό που είχε ο αγώνας ήταν θέμα χρόνου για την ομάδα μας, το οποίο έγινε με τον Κώστα Φορτούνη στο 36ο λεπτό, για δεύτερη φορά. Έπειτα από σέντρα του Ποντένσε, μετά από εξαιρετική προσποίηση και με κεφαλιά ο Φορτούνης έκανε το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που έκαναν είναι ένα σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Σα, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσει ιδιαίτερα, με τον Γιορντάνοβ. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μια εκπληκτική εμφάνιση των γηπεδούχων, οι οποίοι μπήκαν με το «μαχαίρι» στα δόντια από το πρώτο λεπτό και το σκορ ήδη στο 4-0.

Δεν “‘εκοψε” ρυθμό, θυμήθηκε την …Μπενφίκα, σκεπτόμενος τον ΠΑΟ!

Αρκετά «φορτσάτος» μπήκε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος. Στο 56’ ο Μαρτίνς πραγματοποίησε την δεύτερη αλλαγή του, όταν ο Αχμέντ Χασάν πέρασε στη θέση του δις σκόρερ, Κώστα Φορτούνη. Στο 59ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε κόρνερ, ο Φετφατζίδης το εκτέλεσε, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά με τον Μπονεφουά να βγάζει δύσκολα στη δεξιά γωνία του. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαρτίνς πραγματοποίησε και την τρίτη του αλλαγή, με τον Γιάγια Τουρέ να περνά στον αγωνιστικό χώρο. Η Ντουντελάνζ, έπειτα από μία ώρα αγώνα, βρισκόταν χαμένη (και στο σκορ) και δεν είχε λύσεις να απειλήσει, ούτε καν να ακουμπήσει περιοχή του Σα. Στο 69’ ακούμπησε περιοχή και ευτύχησε να σκοράρει με τον Σινάνι, βάζοντας το γκολ της τιμής. Όμως, δύο λεπτά αργότερα, το γκολ δεν έμεινε αναπάντητο, όταν ο Φετφατζίδης πλάσαρε, η μπάλα βρήκε στον Χασάν και εκείνος έκανε το 5-1. Στο 73ο λεπτό, η Ντουντελάνζ πραγματοποίησε την δεύτερη αλλαγή της, με τον Πέρεζ να περνά στη θέση του Τουρπέλ. Έπειτα από εκείνο το σημείο, ο ρυθμός της ομάδας του Μαρτίνς έπεσε, διότι κρατούσε δυνάμεις για τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι “αιωνίων”. Οι καθυστερήσεις ήταν 2′. Με αυτόν τον τρόπο, οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη για δεύτερη φορά επί της Ντουντελάνζ, με το τελικό σκορ να είναι 5-1.

Διαιτητές: Αρνελεάνου
Βοηθοί: Νάντβορνικ, Μόλατσεκ με 4ο τον Μπλάζετς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Καμαρά, Νάτχο (Τουρέ 60’), Φορτούνης (Χασάν 56’), Χριστοδουλόπουλος, Ναουέλ (34’ Φετφατζίδης), Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης, Ποντένσε, Σισέ.

Ντουντελάνζ (Τομπέλερ): Μπονεφουά, Μπίσεβατς, Σνελ, Κρούσκα (Γένσεν 60’), Σινάνι, Στόλτς, Κουτουριέ, Γιορντάνοβ, Πρεμπέ, Μελισέ, Τουρπελ (Πέρεζ 73′).