Ο Ολυμπιακός επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι με 55-38 των Εσπερίδων Καλλιθέας και στρέφει την προσοχή του στην Ευρωλίγκα...

Εύκολη νίκη με 55-38 επί των Εσπερίδων, στην Καλλιθέα, πήρε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία ολοκλήρωσε την προετοιμασία της ενόψει των αναμετρήσεων με την Βίσλα Κρακοβίας. Θυμίζουμε, το πρώτο παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Σ.Ε.Φ. (9/10)  και το δεύτερο στις 12/10, στην Πολωνία, για τα προκριματικά της Ευρωλίγκας.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρο οι νταμπλούχες Ελλάδας να έμειναν πίσω στο σκορ, ωστόσο στην τρίτη περίοδο «έτρεξαν» ένα σερί 22-2, παίρνοντας τη νίκη. Πρώτη σκόρερ για τον Θρύλο ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Πειραιά έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς, πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους, με το σκορ να κλείνει στο 10-5. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και κάνοντας ένα σερί 9-0, έκανε το 10-14. Οι Εσπερίδες, όμως, πήραν σκορ από την περιφέρεια, έφεραν αρχικά το ματς στα ίσια και ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκαν με 24-18. Με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 26-20 για τις γηπεδούχες.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ανέβασε στροφές, «έτρεξε» ένα 13-2 για το 28-33, ενώ με με καλάθια της Τζόνσον έγινε το 28-37. Στο τέλος της περιόδου, ο Ολυμπιακός είχε ξεφύγει με 14 πόντους (28-42), κλείνοντας δέκα λεπτά με παθητικό μόλις 2 πόντους (2-22 σκορ περιόδου).

Η πίεση του Θρύλου παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα και η διαφορά έμεινε πάνω από τους δέκα πόντους και στην τελευταία περίοδο.

Οι Εσπερίδες προσπάθησαν να πλησιάσουν, ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Με τον Θρύλο να επικρατεί με 17 πόντους διαφορά, λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με την TS Wisla Krakow, στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 26-20, 28-42, 38-55

Εσπερίδες (Ρουμπελάκης): Ευμορφοπούλου 2, Δανούση 5, Κεχαγιά 7, Κάστρο 7, Πατεράκη 3, Ουίλιαμς 10, Τζέικο 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6 (2), Μάζιτς 2, Σταμάτη 4, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 4, Παυλοπούλου 5 (1), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 5 (1), Λίτση 2, Τζόνσον 13, Κοσμά 8