Εύκολο απόγευμα για τους ερυθρόλευκους που νίκησαν με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο Ρέντη, με το ενδιαφέρον να στρέφεται στο ματς της Τρίτης με την Τρεντίνο.

Τον Παμβοχαϊκό υποδέχτηκε στο κλειστό του Ρέντη ο Ολυμπιακός για την 17η αγωνιστική της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να νικούν εύκολα με 3-0 σετ. Πλέον οι ερυθρόλευκοι συγκεντρώνονται για το ματς της Τρίτης με την Τρεντίνο στο Ρέντη.

/em>

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Παμβοχαϊκό να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα με 0-2 και 1-3 αντίστοιχα, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να ισοφαρίζει αρκετές φορές χωρίς όμως να καταφέρνει να προηγηθεί μέχρι και το 7-6 από τον Σμαραγδή. Έπειτα ο Παμβοχαϊκός ανέκτησε ξανά το προβάδισμα και έφτασε στο 11-13, με την συνέχεια να είναι ίδια και την ομάδα από το Βραχατί να φτάνει στο 15-17, αναγκάζοντας τον Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός κατάφερε με 2 καρφιά από τον Σμιτ να ισοφαρίσει και έπειτα να προσπεράσει στο σκορ με 18-17, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο, φτάνοντας στο 21-18 μετά από μπλοκ του Αλεξίεφ. Εντέλει οι Πειραιώτες με 3 συνεχόμενους πόντους πήραν το πρώτο σετ με 25-19, κάνοντας την ανατροπή.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με 2-0, με τις δύο ομάδες στην συνέχεια να πηγαίνουν πόντο πόντο στο παιχνίδι για αρκετή ώρα μέχρι την στιγμή που ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 6-8. Έπειτα οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και με ένα μικρό σερί (3-0) έκαναν το 12-9. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ αλλά και να διευρύνει το προβάδισμα του σε 15-11 μετά από άσσο του Σμαραγδή. Η συνέχεια ήταν η ίδια για την ομάδα του Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, αφού οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Ραουβέρντινκ να κάνει το σκορ 20-14 μετά από μπλοκ. Με τον Ολυμπιακό να κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-20.

Το τρίτο σετ άρχισε με τις δύο ομάδες να πορεύονται μαζί μέχρι και το 3-3, με τους ερυθρόλευκους στην συνέχεια να φτάνουν στο 6-3. Έπειτα οι Πειραιώτες ισοφαρίστηκαν σε 11-11 από την ομάδα του Βραχατίου, χάνοντας και το προβάδισμα με 12-13. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και έφεραν το παιχνίδι στο 17-14 με τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει εκ νέου σε 17-17. Οι ερυθρόλευκοι αντέδρασαν και πάλι, φέρνοντας το σκορ στο 19-17, με την συνέχεια να είναι η ίδια αφού οι παίκτες του Μουνιόθ προηγήθηκαν με 23-20 μετά από καρφί του Γκάβιν Σμιτ. Με το τρίτο σετ τελικά να καταλήγει και αυτό στον Ολυμπιακό με 25-23, με τους πρωταθλητές Ελλάδος να παίρνουν έτσι την 17η διαδοχική νίκη στην φετινή Volleyleague και να στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Τρίτης με την Τρεντίνο στο Ρέντη.